George Clooney als Jimmy 'Dodge' Connelly | |
Renée Zellweger als Lexie Littleton | |
John Krasinski als Carter Rutherford | |
Wayne Duvall als Coach Frank Ferguson | |
Stephen Root als Suds | |
Jonathan Pryce als CC Frazier | |
Jack Thompson als Harvey | |
Max Casella als Mack Steiner | |
Matt Bushell als Curly | |
Nick Paonessa als Zoom | |
Malcolm Goodwin als Bakes | |
Robert Baker als Stump | |
Tim Griffin als Ralph | |
Keith Loneker als Big Gus | |
David de Vries als Princeton Reporter | |
Rick Forrester als Princeton Reporter | |
Tommy Hinkley als Hardleg | |
Lance Barber als Toledo Referee | |
Nicholas Bourdages als Bug | |
Jason Drago als Toledo Player | |
Bill Roberson als Mr. Dunn | |
Hi Bedford-Roberson als Mrs. Dunn | |
Mark Teich als Joe | |
Christian Stolte als Pete | |
Windy Wenderlich als Conductor | |
Marian Seldes als Clerk | |
Thomas Francis Murphy als Cook | |
JD Cullum als Leonard | |
Dave Hager als Duluth Reporter | |
Danny Vinson als Duluth Reporter | |
Mike O'Malley als Mickey | |
Dylan Kussman als Soldier Frank | |
Ryan Shively als Corporal Jack | |
Kyle Nudo als German Soldier | |
Heather Goldenhersh als Belinda / Flapper | |
Grant Heslov als Saul Keller | |
Bobby Jordan als Football Player (uncredited) |
George Clooney | Director |
George Clooney | Producer |
Stephen Mirrione | Editor |
Duncan Brantley | Screenplay |
Rick Reilly | Screenplay |
Grant Heslov | Producer |
Casey Silver | Producer |
Barbara A. Hall | Executive Producer |
Jeffrey Silver | Executive Producer |
Sydney Pollack | Executive Producer |
Newton Thomas Sigel | Director of Photography |
James D. Bissell | Production Design |
Robert F. Newmyer | Executive Producer |
Randy Newman | Original Music Composer |
Diane H. Newman | Script Supervisor |
Curt Schulkey | Supervising Sound Editor |
Aaron Glascock | Supervising Sound Editor |
Bob Chefalas | Sound Re-Recording Mixer |
John Joseph Thomas | Sound Effects Editor |
Michael Babcock | Sound Effects Editor |
Stephen Hunter Flick | Sound Effects Editor |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Jan Pascale | Set Decoration |
Ed Cathell III | Production Supervisor |
Barbara A. Hall | Unit Production Manager |
G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Susan Dudeck | Dialogue Editor |
Kira Roessler | Dialogue Editor |
Vanessa Lapato | Dialogue Editor |
Christa Munro | Art Direction |
Scott Ritenour | Art Direction |
Andrew Petrotta | Property Master |
Edward Tise | Production Sound Mixer |
Geoff Shotz | Steadicam Operator |
Rachel Tenner | Casting Associate |
Ellen Chenoweth | Casting |
Christopher Flick | Foley Editor |
Bob Beher | Foley Editor |
Jonathan Klein | Foley Editor |
Jill Brown | Stunts |
Aaron Vexler | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |