Bridgit Mendler als Olivia | |
Adam Hicks als Wen | |
Hayley Kiyoko als Stella | |
Naomi Scott als Mohini | |
Blake Michael als Charlie | |
Nick Roux als Scott | |
Chris Brochu als Ray | |
Shishir Kurup als Mo's Father | |
Tisha Campbell als Miss Reznick | |
Christopher McDonald als Principal Brenigan | |
Bob Jesser als Wen's Dad | |
Aimee Dale als Stella's Mom | |
Ariana Smythe als Sydney | |
Caitlin Ribbans als Jules | |
Elise Eberle als Patty | |
Riti Sachdeva als Mo's Mother | |
Judith Rane als Gram | |
Tom Romero als Mr. Prichard | |
Leedy Corbin als Georgie | |
Tomas Sanchez als Cop | |
Ed Duran als Beefy Guy #1 | |
Jermaine Washington als Beefy Guy #2 | |
Brendan Clark als Timothy | |
Paul Clark als Andrew | |
Scott Takeda als Stella's Dad | |
Isaac Kappy als Mel | |
Pamela McCreary als Secretary | |
Johnnie Hector als Coach | |
Phil Luna als Charlie's Dad | |
Lora Martinez-Cunningham als Charlie's Mom | |
Ryan Montano als Tommy | |
Jayna Sweet als Victoria | |
Chiara Brokaw als Alex | |
Nicholas Martinez als Freshman Singer | |
Lauren Poole als Moxie Morris | |
Christopher Scott als Dancer | |
Luis Rosado als Dancer | |
Brandon Shaw als Dancer | |
Jamile McGee als Dancer | |
Lance Guillermo als Dancer | |
David Shreibman als Dancer | |
Jesse 'Casper' Brown als Dancer |
April Blair | Writer |
Patricia Riggen | Director |
Mark Peter Hughes | Novel |
Matias Alvarez | Producer |
Debra Martin Chase | Executive Producer |
Gaylyn Fraiche | Co-Producer |
Christopher Lennertz | Original Music Composer |
Checco Varese | Director of Photography |
Girish Bhargava | Editor |
Victoria Thomas | Casting |
Guy Barnes | Production Design |
Rosario Provenza | Art Direction |
Wendy Ozols-Barnes | Set Decoration |
Mona May | Costume Design |
Gretchen Bright | Makeup Department Head |
Catherine Conrad | Hair Department Head |
Jennifer Jane | Key Hair Stylist |
Bonnie Masoner | Makeup Artist |
Jolynn Nieto | Assistant Hairstylist |
Ashlynne Padilla | Key Makeup Artist |
Brent Morris | Unit Production Manager |
Andrea Stilgenbauer | Post Production Supervisor |
Sarah Lemon | Second Second Assistant Director |
Chemen A. Ochoa | Second Assistant Director |
Kaaren F. Ochoa | First Assistant Director |
Katie Pruitt | Additional Second Assistant Director |
Andrea Cantrell | Property Master |
Alan Chao | Graphic Designer |
Jeremy Chiordi | Set Dresser |
Linda R. Gore | Set Dresser |
Ronald O. Jaynes | Construction Coordinator |
Jodi Nichols | Art Department Coordinator |
Ted Slampyak | Storyboard Artist |
Kevin E. Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Chilton | Foley Artist |
Bob Costanza | Sound Effects Editor |
Simon Ellegaard | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Darryl L. Frank | Production Sound Mixer |
Mark Friedgen | Supervising Sound Editor |
Terry O'Bright | Sound Re-Recording Mixer |
David Torres | Foley Mixer |
John Van Nest | Sound Recordist |
Steven Willer | Boom Operator |
Michael Caplan | Visual Effects Producer |
Dan Schmit | Visual Effects Supervisor |
Roberta Bilé | Key Costumer |
Conan Castro Jr. | Costume Supervisor |
Lora McKenny | Set Costumer |
Joy Ramsay | Set Costumer |
Cherlyn Schaefer | Set Costumer |
Stuart Gordon Tribble | Set Costumer |
Al Goto | Stunt Coordinator |
Ed Duran | Stunts |
Kevin Black | Additional Second Assistant Director |