Woody Allen als Boris Grushenko | |
Diane Keaton als Sonja | |
Harold Gould als Anton Inbedkov | |
Olga Georges-Picot als Countess Alexandrovna | |
Zvee Scooler als Father | |
Despo Diamantidou als Mother | |
Sol Frieder als Voskovec | |
Jessica Harper als Natasha | |
Lloyd Battista als Don Francisco | |
Alfred Lutter als Young Boris | |
Georges Adet als Old Nehamkin | |
Frank Adu als Drill Sergeant | |
Edmond Ardisson als Priest | |
Féodor Atkine als Mikhail | |
Albert Augier als Waiter | |
Yves Barsacq als Rimsky | |
Jack Bérard als General Lecoq | |
Eva Betrand als Woman Hygiene Class | |
George Birt als Doctor | |
Yves Brainville als Andre | |
Gérard Buhr als Servant | |
Brian Coburn als Dimitri | |
Henri Coutet als Minskov | |
Patricia Crown als Cheerleader | |
Henri Czarniak als Ivan | |
Sandor Elès als Soldier 2 | |
Luce Fabiole als Grandmother | |
Florian als Uncle Nikolai | |
Jacqueline Fogt als Ludmilla | |
Harry Hankin als Uncle Sasha | |
Tony Jay als Vladimir Maximovitch | |
Tutte Lemkow als Pierre | |
Jack Lenoir als Krapotkin | |
Leib Lensky als Father Andre | |
Anne Lonnberg als Olga | |
Roger Lumont als 1st Baker | |
Edward Marcus als Raskov | |
Jacques Maury als Second | |
Narcissa McKinley als Cheerleader | |
Aubrey Morris als Soldier 4 | |
Denise Péron als Spanish Countess | |
Beth Porter als Anna | |
Alan Rossett als Guard | |
Shimen Ruskin als Borslov | |
Percival Russel als Berdykov | |
Chris Sanders als Joseph | |
C.A.R. Smith als Father Nikolai | |
Fred Smith als Soldier | |
Clément Thierry als Jacques | |
Alan Tilvern als Sergeant | |
James Tolkan als Napoleon | |
Hélène Vallier als Madame Wolfe | |
Howard Vernon als General Leveque | |
Glenn Williams als Soldier 1 | |
Jacob Witkin als Sushkin | |
Bernard Taylor als Soldier | |
Rebecca Potok als Woman (uncredited) | |
Norman Rose als Death (voice) (uncredited) | |
Andrée Tainsy als Man (uncredited) |
Martin Poll | Executive Producer |
Woody Allen | Director |
George B. Hively | Editor |
Ghislain Cloquet | Director of Photography |
Ron Kalish | Editor |
Charles H. Joffe | Producer |
Ralph Rosenblum | Editor |
Willy Holt | Art Direction |
Jean-Marie Durand | Unit Manager |
Daniel Vogel | Camera Operator |
Peter Dawson | Special Effects Assistant |
Renée Guidet | Hairdresser |
Felix Giglio | Music Supervisor |
Marie-Madeleine Paris | Makeup Artist |
Blanche Wiesenfeld | Casting |
Guy Testa-Rossa | First Assistant Camera |
René Strasser | Key Grip |
Suzanne Wiesenfeld | Production Supervisor |
Bernard Cohn | Second Assistant Director |
Daniel Brisseau | Sound Mixer |
Philippe Houdart | Second Assistant Camera |
Louis Boussaroque | Property Buyer |
Paul Apoteker | Still Photographer |
Dan Sable | Sound Editor |
Marc Frédérix | Assistant Art Director |
Marilyn McLaren | Assistant Editor |
Jack Rollins | Producer |
Patrick Gordon | Assistant Unit Manager |
Paul Feyder | First Assistant Director |
Catherine Prévert | Script Supervisor |
Claude Reytinas | Set Dresser |
Anatole Paris | Makeup Artist |
Marie-Jose Testard | Accountant |
Gladys de Segonzac | Costume Designer |
Al Gramaglia | Sound Re-Recording Mixer |
Juliet Taylor | Casting |
Sergei Prokofiev | Music |
Kit West | Special Effects Supervisor |
Andree Demarez | Wardrobe Master |
Fred T. Gallo | Associate Producer |
Blanche Wiesenfeld | Production Secretary |
Adele Sanders | Other |
Michel Vocoret | Gaffer |
Miriam Brickman | Casting |
Woody Allen | Writer |
Gérard de Lagarde | Boom Operator |
Jean Brunet | Standby Property Master |