Meryl Streep als Donna Sheridan | |
Pierce Brosnan als Sam Carmichael | |
Colin Firth als Harry Bright | |
Stellan Skarsgård als Bill Anderson | |
Julie Walters als Rosie Mulligan | |
Amanda Seyfried als Sophie Sheridan | |
Dominic Cooper als Sky Rymand | |
Christine Baranski als Tanya Chesham-Leigh | |
Niall Buggy als Father Alex | |
Chris Jarvis als Eddie | |
Ashley Lilley als Ali | |
Rachel McDowall als Lisa | |
Philip Michael als Pepper | |
Juan Pablo Di Pace als Petros | |
Enzo Squillino Jr. als Gregoris | |
Ricardo Montez als Stavros | |
Benny Andersson als Piano Player on Boat (uncredited) | |
Spencer Kayden als Agnes - Dancer (uncredited) | |
Björn Ulvaeus als Greek God (uncredited) | |
Rita Wilson als Greek Goddess (uncredited) | |
Nancy Baldwin als Sam's PA | |
Heather Emmanuel als Harry's Housekeeper | |
Colin Davis als Harry's Driver | |
Mia Soteriou als Arina | |
George Georgiou als Panos | |
Hemi Yeroham als Dimitri | |
Maria Lopiano als Ione | |
Norma Atallah als Irini | |
Myra McFadyen als Elena | |
Leonie Hill als Ariana | |
Jane Foufas als Elpida | |
Karl Bowe als Stag | |
Celestina Banjo als Hen | |
Emrhys Cooper als Stag | |
Maria Despina als Hen | |
Gareth Davis als Stag | |
Charlotte Habib als Hen | |
Gareth Derrick als Stag | |
Jennifer Leung als Hen | |
Kage Douglas als Stag | |
Lydia Louisa als Hen | |
Phillip Dzwonkiewicz als Stag | |
Kristina MacMillan als Hen | |
Tommy Franzen als Stag | |
Lauri Owen als Hen | |
Tom Goodall als Stag | |
Joanne Sandi als Hen | |
Aykut Hilmi als Stag | |
Christie Saunders als Hen | |
Jamie Hughes-Ward als Stag | |
Emma Slater als Hen | |
Taylor James als Stag | |
Helen Soraya als Hen | |
Jack Jefferson als Stag | |
Caterina Spano als Hen | |
Peter Le Brun als Stag | |
Michelle Theunissen als Hen | |
Sebastien Torkia als Stag | |
Kitty Whitelaw als Hen | |
Dylan Turner als Stag | |
Nikki Davis-Jones als Hen | |
Ed White als Stag | |
Michelle Trimboli als Hen | |
Sean Williams als Stag | |
Kirsty Mather als Hen | |
Lee Honey-Jones als Stag | |
Rebecca Lee als Hen | |
Gareth Chart als Stag | |
Clare Louise Connolly als Hen | |
Sonny Lee Hymas als Stag | |
Kirsty Swain als Hen | |
Tim Stanley als Stag | |
Lisa Reynolds als Hen | |
Sara West als Hen | |
Claire Fishenden als Hen | |
Adrian Allan als Businessman (uncredited) | |
Maeve Yanes als Boat Driver (uncredited) | |
Anthony Backman als Dancer (uncredited) | |
Mackenzie Criswell als Dancer (uncredited) | |
Lori Haley Fox als Dancer (uncredited) | |
Sommer Garcia als Dancer (uncredited) | |
Will Jeffs als Singer (uncredited) | |
Kirk McGee als Dancer (uncredited) | |
Meghan McLeod als Dancer (uncredited) | |
Nikki Rapp als Dancer (uncredited) |
Phyllida Lloyd | Director |
Rita Wilson | Executive Producer |
Haris Zambarloukos | Director of Photography |
Catherine Johnson | Screenplay |
Benny Andersson | Executive Producer |
Björn Ulvaeus | Executive Producer |
Gary Goetzman | Producer |
Mark Huffam | Executive Producer |
Judy Craymer | Producer |
Tom Hanks | Executive Producer |
Lesley Walker | Editor |
Sally Jones | Script Supervisor |
J. Roy Helland | Makeup Artist |
Jenny Hawkins | Dresser |
Orla Maxwell | Casting Associate |
Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Ann Roth | Costume Design |
Ellen Lewis | Casting |
Nick Palmer | Supervising Art Director |
Hamish Doyne-Ditmas | Focus Puller |
Jody Knight | Best Boy Grip |
Martin Lowe | Vocal Coach |
Anthony Van Laast | Choreographer |
Tina Earnshaw | Makeup Designer |
Deryn Stafford | Production Coordinator |
Simon Baker | "B" Camera Operator |
Ashley Bond | Focus Puller |
Michelle Matland | Assistant Costume Designer |
Conor Mackey | Assistant Sound Editor |
Louis Elman | ADR Voice Casting |
Göran Arnberg | Vocal Coach |
Kathy Sykes | Unit Production Manager |
John Higgins | Gaffer |
Mark Nelmes | VFX Supervisor |
Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Eithné Fennel | Hairdresser |
Jeremy Hume | VFX Editor |
Siobhan Boyes | Post Production Coordinator |
Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Martin Kenzie | "C" Camera Operator |
Tim Hands | Supervising Dialogue Editor |
Robert Houston | Music Editor |
Jim Hajicosta | Post Production Accountant |
Mark Lafbery | Foley Recordist |
Göran Arnberg | Orchestrator |
Zoe Tahir | Key Hair Stylist |
Tony Lewis | Supervising Music Editor |
Marc Atherfold | Focus Puller |
Polly Earnshaw | Makeup Artist |
Christina Baker | Makeup Artist |
Jennie Evans | Dialogue Editor |
Alex Joseph | Foley Editor |
Richard Goodwin | Second Assistant Director |
Philip Sindall | Camera Operator |
Tim Surrey | Boom Operator |
Linda Duffield | Seamstress |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Stacy Mann | Publicist |
Paul Corbould | Special Effects Supervisor |
Adrian McCarthy | Key Grip |
Nichola Treherne | Associate Choreographer |
Rebecca Holmes | Art Direction |
Helen Koutas | Graphic Designer |
J. Roy Helland | Hairstylist |
Jacqueline Mulligan | Costumer |
Bridgette Williams | First Assistant Editor |
Rob Seager | Post Production Accountant |
Priscilla John | Casting |
Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Kate Curtis | Art Department Coordinator |
Leonie Heys-Cerchio | Art Department Assistant |
Luke Redgrave | "C" Camera Operator |
Lita Blechman | Costume Coordinator |
Sascha Dhillon | First Assistant Editor |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Appleby | ADR Mixer |
Ruth Sullivan | Foley Artist |
Christopher Newman | First Assistant Director |
Gabrielle Smith | Assistant Editor |
Gareth Milne | Stunt Coordinator |
Matt Curtis | Title Designer |
Maria Djurkovic | Production Design |
Dean Clegg | Art Direction |
Peter Byrne | Focus Puller |
Lindsay Pugh | Costume Supervisor |
Saska Simpson | Assistant Editor |
Alastair Sirkett | Sound Designer |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Ricky Butt | Foley Artist |
John Bohan | Construction Manager |
Nick Adams | Supervising Sound Editor |
Eric Strange | Props |
Peter Mountain | Still Photographer |
Mia Soteriou | Vocal Coach |
Becky Bentham | Music Supervisor |
Barbara Herman-Skelding | Set Decoration |
Sarah Stuart | Standby Art Director |
Francesca Crowder | Hairdresser |
James Richardson | Production Accountant |
Torquil Munro | Vocal Coach |
Maxie McDonald | Property Master |
Philip Allchin | Transportation Captain |
Martin Lowe | Conductor |
Michele Tandy | Finance |
Martin Redhe Nord | Musician |
Catherine Johnson | Musical |
Benny Andersson | Songs |
Benny Andersson | Lyricist |
Björn Ulvaeus | Songs |
Björn Ulvaeus | Lyricist |
Stig Anderson | Songs |
Stig Anderson | Lyricist |
Benny Andersson | Original Music Composer |
Björn Ulvaeus | Original Music Composer |
Sarah Franzl | Stunt Double |
David Anders | Stunts |
Marvin Campbell | Stunts |
Tracy Caudle | Stunts |
Rick English | Stunts |
Nicholas Daines | Stunts |
Ian Kay | Stunts |
Aldonio Danny Frietas | Stunts |
Kai Martin | Stunts |
Cristian Knight | Stunts |
Jamie McLeod-Ross | Stunts |
Kim McGarrity | Stunts |
Justin Pearson | Stunts |
Andy Pilgrim | Stunts |
Andy Merchant | Stunts |
Seon Rogers | Stunts |
Roy Taylor | Stunts |
William 'Willie' Ramsay | Stunts |
Andy Wareham | Stunts |
Sian Milne | Stand In |