Dolph Lundgren als He-Man | |
Frank Langella als Skeletor | |
Meg Foster als Evil-Lyn | |
Billy Barty als Gwildor | |
Courteney Cox als Julie Winston | |
Robert Duncan McNeill als Kevin Corrigan | |
Jon Cypher als Man At Arms | |
Chelsea Field als Teela | |
James Tolkan als Detective Lubic | |
Christina Pickles als Sorceress | |
Tony Carroll als Beast Man | |
Pons Maar als Saurod | |
Anthony De Longis als Blade | |
Robert Towers als Karg | |
Barry Livingston als Charlie | |
Jessica Nelson als Monica | |
Gwynne Gilford als Mrs. Winston | |
Walter Scott als Mr. Winston | |
Walter Robles als Carl the Janitor | |
Cindi Eyman als Gloria | |
Peter Brooks als Narrator (voice) | |
Richard Szponder als Pigboy | |
Mike Carlucci als Warlord (uncredited) | |
Nicholas Grabowsky als Skeletor's Dark Trooper |
Gary Goddard | Director |
Bill Conti | Original Music Composer |
Anne V. Coates | Editor |
David Odell | Screenplay |
Edward R. Pressman | Executive Producer |
Yoram Globus | Producer |
Menahem Golan | Producer |
Hanania Baer | Director of Photography |
Robert Howland | Art Direction |
Claudio Mazzoli | Conceptual Design |
Daniel Gluck | Set Decoration |
Victoria Thomas | Casting |
Wenden K. Baldwin | Title Designer |
Lawrence Richter | Wardrobe Supervisor |
Lynn Christopher | Assistant Art Director |
Julie Weiss | Costume Design |
Edward Eyth | Conceptual Design |
Mike Johnson | Set Decoration |
Kathe Klopp | Set Decoration |
Joe Griffith | Conceptual Design |
William Stout | Production Design |
Mary K. Perko | Art Department Coordinator |
Adrienne Hamalian-Mangine | Script Supervisor |
Bill Neil | VFX Director of Photography |
Ken Sax | Still Photographer |
Rick Davis | Dolly Grip |
Dean Okrand | Sound Re-Recording Mixer |
Angelo Di Biase | Hairstylist |
Skip Cook | Key Grip |
Stephen A. Hope | Music Editor |
Garry Waller | Visual Effects Supervisor |
Jenny Weyman-Cockle | ADR Editor |
Michael Westmore | Makeup Designer |
Michael E. Little | First Assistant Camera |
Deborah Gaydos | Animation |
Ellen Kitz | Special Effects Supervisor |
Todd McIntosh | Makeup Department Head |
Robin Beauchesne | Makeup Artist |
Paulette Smook Marshall | Special Effects Supervisor |
Michael Backauskas | Visual Effects Editor |
Mark Goodermote | Boom Operator |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Glenn Chaika | Animation |
Mauro Maressa | Animation |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Robert Martel | Foley Editor |
Eusebio Torres | Animation |
Ron McCausland | Rigging Grip |
Dennis Michelson | Visual Effects Editor |
Helen Hahn | Negative Cutter |
June Westmore | Makeup Artist |
Anna Behlmer | Sound Recordist |
Lori Benson | Hairstylist |
Paula Erickson | Music Supervisor |
James Rosenthal | Gaffer |
Rexford L. Metz | VFX Director of Photography |
Marilyn McCoppen | ADR Editor |
Kyle Seidenbaum | Title Designer |
Terry Windell | Visual Effects Art Director |
Ed Novick | Sound Designer |
Dan Elsasser | Camera Operator |
Mary Jo Devenney | Boom Operator |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Van Himbergen | Visual Effects Coordinator |
George Berndt | ADR Supervisor |
Zandra Platzek | Hairstylist |
Stanley B. Gill | Sound Recordist |
Brent Boates | Visual Effects Art Director |
Renee Milliken | Casting Assistant |
Michael Flynn | Associate Producer |
Evzen Kolar | Associate Producer |
Stephen Milburn Anderson | Location Manager |
Alain Jakubowicz | Post Production Supervisor |
Michael Alden | Post Production Supervisor |
Elliot Schick | Production Manager |
Bart Heimburger | Location Manager |
Alan Gershenfeld | Production Manager |
Cynthia R. Woodard | Location Manager |
Elliot Schick | Co-Producer |
Lillian Glass | Dialogue Coach |
Douglas E. Maxwell | Leadman |
James D. McGeachy | Armorer |
Frederic B. Blankfein | First Assistant Director |
Michael Reinhart | Construction Foreman |
Christopher Cibelli | Assistant Editor |
Walter Scott | Stunt Coordinator |
Brian H. Reynolds | Key Grip |
Anthony De Longis | Stunt Double |
Leo Rijn | Sculptor |
John Eyler | Second Assistant Director |
Richard Edlund | Visual Effects Supervisor |
Douglas S. Turner | Armorer |
Douglas S. Turner | Costume Coordinator |
Loren Janes | Stunt Coordinator |
Mark Buckalew | Best Boy Electric |
Tony Brubaker | Stunts |
Charles Croughwell | Stunts |
Janet Brady | Stunts |