John Travolta als Michael | |
Andie MacDowell als Dorothy Winters | |
William Hurt als Frank Quinlan | |
Bob Hoskins als Vartan Malt | |
Robert Pastorelli als Huey Driscoll | |
Jean Stapleton als Pansy Milbank | |
Teri Garr als Judge Esther Newberg | |
Wallace Langham als Bruce Craddock | |
Joey Lauren Adams als Anita | |
Carla Gugino als Bride | |
Tom Hodges als Groom | |
Catherine Lloyd Burns als Evie | |
Richard Schiff als Italian Waiter | |
Calvin Trillin als Sheriff | |
Donald J. Lee Jr. als Court Bailiff | |
JoAnn Fregalette Jansen als Tammy | |
David Harrod als Mal | |
Jane Lanier als Suzanne | |
John Hussey als Minister | |
Margaret Travolta als Reporter #1 | |
David M. Bernstein als Reporter #2 | |
Betsy Sokolow-Sherman als Reporter #3 | |
Tracey A. Doyle als Reporter #4 | |
Blue Deckert als Joe | |
Deborah Nunez als Woman #1 | |
Dell Aldrich als Woman #2 | |
Kay Colvin als Woman #3 | |
James N. Harrell als Old Geezer #1 | |
Peyton E. Park als Old Geezer #2 | |
Dianne Dreyer als Jennifer | |
Tim Harrison als Slacker #1 | |
Daniel Mimura als Slacker #2 | |
Mark Nutter als Counterman | |
Thomas F. Evans als Reporter | |
Stephen Bruton als Musician in Bar (uncredited) | |
Dominic Paolo Testa als Motorist (uncredited) | |
Tom Woodruff Jr. als Bull (uncredited) |
Jim Quinlan | Screenplay |
John Lindley | Director of Photography |
Delia Ephron | Screenplay |
Mary Goldberg | Casting |
Dan Davis | Production Design |
Geraldine Peroni | Editor |
Nora Ephron | Screenplay |
Sean Daniel | Producer |
Peter Dexter | Story |
Elizabeth McBride | Costume Design |
James Jacks | Producer |
Randy Newman | Original Music Composer |
Nora Ephron | Director |
Peter Dexter | Screenplay |
Jim Quinlan | Story |
Nora Ephron | Producer |
Kay Colvin | Utility Sound |
James E. Tocci | Art Direction |
G. Mac Brown | Co-Producer |
Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Martin Schaer | Camera Operator |
Tracey A. Doyle | Set Decoration |
JoAnn Fregalette Jansen | Choreographer |
Gary Levy | First Assistant Editor |
Robert Huberman | Second Assistant Director |
Dianne Dreyer | Script Supervisor |
Lauren E. Polizzi | Set Designer |
Henry Cline | First Assistant Camera |
Donald J. Lee Jr. | Associate Producer |
Beau Baker | Boom Operator |
Jonathan D. Krane | Executive Producer |
Adele Plauche | Set Designer |
Bob Hudgins | Location Manager |
Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Donald J. Lee Jr. | Unit Production Manager |
Alan B. Curtiss | Associate Producer |
Geoffrey Patterson | Production Sound Mixer |
Delia Ephron | Executive Producer |
Leslie Ann Anderson | Key Hair Stylist |
Betsy Sokolow-Sherman | Unit Publicist |
David Blitstein | Special Effects Coordinator |
Deborah K. Larsen | Key Makeup Artist |
Michael Kirchberger | Supervising Sound Editor |
Martin Lasowitz | Property Master |
Keith Neely | Assistant Art Director |
Zade Rosenthal | Still Photographer |
Phil Schriber | Transportation Captain |
Jennifer Davidoff Cook | Assistant Editor |
Jane McCulley | ADR Supervisor |
Keiko Deguchi | Assistant Editor |
John Branagan | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Corey Michael Eubanks | Stunts |