Jim Caviezel als Edmond Dantes | |
Guy Pearce als Fernand Mondego | |
Richard Harris als Abbé Faria | |
James Frain als J.F. Villefort | |
Dagmara Domińczyk als Mercedès Iguanada | |
Michael Wincott als Armand Dorleac | |
Luis Guzmán als Jacopo | |
Christopher Adamson als Maurice | |
JB Blanc als Luigi Vampa | |
Henry Cavill als Albert Mondego | |
Zahara Moufid als Holga | |
Katherine Holme als Julianne | |
Helen McCrory als Valentina Villefort | |
Albie Woodington als Philippe Danglars | |
Alex Norton als Napoleon Bonaparte | |
Patrick Godfrey als Morrell | |
Freddie Jones als Clarion |
Kevin Reynolds | Director |
Jay Wolpert | Screenplay |
Gary Barber | Producer |
Andrew Dunn | Director of Photography |
Stephen Semel | Editor |
Alexandre Dumas | Novel |
William Hobbs | Fight Choreographer |
Ed Shearmur | Music |
Priscilla John | Casting |
Marcia Ross | Casting |
Morgan O'Sullivan | Co-Producer |
Chris Brigham | Executive Producer |
Tom Rand | Costume Design |
Mark Geraghty | Production Design |
Roger Birnbaum | Producer |
Jonathan Glickman | Producer |
Seamus Mcinerney | Production Manager |
Chris Brigham | Production Manager |
Robert Huberman | First Assistant Director |
Karen Richards | Second Assistant Director |
Derek Evans | Co-Producer |
Rebekah Rudd | Co-Producer |
James Flynn | Co-Producer |
Andrew Somper | Co-Producer |
Chris Chrisafis | Co-Producer |
Paul Weston | Stunt Coordinator |
Terry Pritchard | Supervising Art Director |
Conor Devlin | Art Direction |
Ciara Gormley | Assistant Art Director |
Brendan Rankin | Assistant Art Director |
Stephen Daly | Assistant Art Director |
Johnny Byrne | Set Decoration |
Laurence O'Toole | Graphic Designer |
Steve Mitchell | Scenic Artist |
Gary Damian Thomas | Storyboard Artist |
Jean Bourne | Script Supervisor |
Bill O'Drobinak | Camera Operator |
Keith Sewell | "B" Camera Operator |
Keith Sewell | Steadicam Operator |
Ciaran Kavanagh | Focus Puller |
Peter Joly | Supervising Sound Editor |
Ian Wilson | Sound Effects Editor |
Michael Redfern | Foley Editor |
Mark Rose | Assistant Sound Editor |
Ray Merrin | Sound Re-Recording Mixer |
Graham Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Daniel | Sound Re-Recording Assistant |
Brendan Deasy | Sound Mixer |
Eddie Quinn | Boom Operator |
Paula Boram | Foley Artist |
Clare Mahoney | Foley Artist |
Stan Fiferman | Foley Artist |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Lynda Armstrong | Key Makeup Artist |
Clare Lambe | Assistant Makeup Artist |
Niamh O'Loan | Assistant Makeup Artist |
Dee Corcoran | Key Hair Stylist |
Sandra Kelly | Assistant Hairstylist |
Paul Mooney | Assistant Hairstylist |
Sue Wain | Costume Supervisor |
Eamonn O'Higgins | Property Master |
Simon Atherton | Armorer |
Maria Collins | Production Coordinator |
David Murphy | Production Accountant |
Gillian Cody | First Assistant Accountant |
Raymond Kirk | Third Assistant Director |
Lilene Mansell | Dialect Coach |
Kevin Byrne | Special Effects Supervisor |
Karl Mooney | Visual Effects Supervisor |
Lorea Hoye | Visual Effects Producer |
Lars Vinther | Visual Effects Editor |
Simon Stanley-Clamp | Compositing Lead |
Laurent Hugueniot | CG Supervisor |
Andy Feery | CG Artist |
Greg Fisher | CG Artist |
Eamonn Murphy | Transportation Coordinator |
Arthur Wooster | Second Unit Director |
Arthur Wooster | Second Unit Director of Photography |
Robert Raring | Color Timer |
Kate Bowe | Unit Publicist |
Jonathan Hession | Still Photographer |
Colin Coull | Digital Color Timer |
Chris Douridas | Music Supervisor |
Daryl B. Kell | Music Editor |
Michael Connell | Music Editor |
Rowley Irlam | Stunts |
Lucy Allen | Stunts |
Donal O'Farrell | Stunts |
Del Baker | Stunts |
Peter Pedrero | Stunts |
Richard Bradshaw | Stunts |
Curtis Rivers | Stunts |
Gary Connery | Stunts |
Danielle da Costa | Stunts |
Alan Walsh | Stunts |
Peter White | Stunts |