Rowan Atkinson als Mr. Bean | |
Willem Dafoe als Carson Clay | |
Maxim Baldry als Stepan | |
Karel Roden als Emil | |
Emma de Caunes als Sabine | |
Steve Pemberton als Vicar | |
Jean Rochefort als Maître d'hôtel | |
Michel Winogradoff als Pyrotechnician | |
Adrien Rodrigue als Busker Violin | |
Bams Betga-Tchouni als Busker Singer | |
Julie Fournier als Emil's Wife | |
Julie Ferrier als First AD | |
Lily Atkinson als Lily at the Stereo | |
Preston Nyman als Boy with Train | |
Sharlit Deyzac als Buffet Attendant | |
Francois Touch als Busker Accordion | |
Arsène Mosca als Traffic Controller | |
Stéphane Debac als Traffic Controller | |
Philippe Spall als French Journalist | |
Pascal Jounier als Tipsy Man | |
Emmanuelle Cosso als Hairdresser Woman | |
Francis Coffinet als Undertaker | |
Catherine Hosmalin als Ticket Inspector | |
Zazie Delem als Woman on Bench | |
Anthony Morabito als Man in Toilet | |
Adilson Monteiro als Busker Percussion | |
Michel Estrade als Busker Trumpet | |
Stefane Mellino als Busker Guitar | |
Francois Chanut als Busker Double Bass | |
Fabien Arnaud als Busker Banjo | |
Evelyne Guyon als Busker Saxophone | |
Francois Roche als Busker Trombone | |
Louis Gomis als Busker DJ | |
Gilles Gaston-Dreyfus als Station Master | |
Flaminia Cinque als Hotel Maid | |
Urbain Cancelier als Bus Driver | |
Dimitri Radochevitch als Chicken Farmer | |
Luc-Antoine Salmont als Man on Mobilette | |
Nicolas Bridet als Second AD | |
Nathalie Levy-Lang als Costume Woman | |
Antoine de Caunes als Anchorman | |
Julien Cottereau als Pyrotechnician | |
Éric Naggar als Suicidal Man | |
Ian Porter als Newsreader | |
Anthony Paliotti als Policeman | |
Nader Boussandel als Policeman | |
Bak als Red Carpet Security Man | |
Bachir Allouane als Burly Security Man | |
Clint Dyer als Luther | |
Christopher Sciueref als Suited Criminal | |
James Kavaz als Suited Criminal |
Robin Driscoll | Screenplay |
Rémi Canaple | Stunts |
Baz Irvine | Director of Photography |
Steve Bendelack | Director |
Michael Carlin | Production Design |
Steven Price | Music Editor |
Nina Gold | Casting |
Howard Goodall | Music |
Eric Fellner | Producer |
Tony Cranstoun | Editor |
Gerard Loret | Sound Editor |
Peter Bennett-Jones | Producer |
Patrick Cauderlier | Stunt Coordinator |
Hamish McColl | Screenplay |
Irène Jordi | Makeup Artist |
Philippe Hubin | Special Effects |
Tim Bevan | Producer |
Jean-Christophe Magnaud | Special Effects Coordinator |
Scott Chambers | Visual Effects |
Simon McBurney | Story |
Kirsten Lane | Music Consultant |
Simon McBurney | Executive Producer |
Caroline Hewitt | Co-Producer |
Debra Hayward | Co-Producer |
Richard Curtis | Executive Producer |
Liza Chasin | Co-Producer |
Raphaël Benoliel | Line Producer |
Matt Willis | Theme Song Performance |
Juliette Ménager | Casting |
Nick Angel | Music Supervisor |
Pierre-Yves Gayraud | Costume Design |
James Canal | First Assistant Director |
Karen Wakefield | Supervising Art Director |
Franck Schwarz | Art Direction |
Jean-Marie Blondel | Production Sound Mixer |
Philip Sindall | Camera Operator |
Claire Chanat | Assistant Costume Designer |
Rachel Corlet-Soulier | Script Supervisor |
Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Carole Reinhard | Second Assistant Director |
Armel Gourvennec | Second Assistant Director |
Antonin Gendre | Key Grip |
Lee Walters | Gaffer |
Antoine Lienhard | Gaffer |
Steve F. Price | Music Editor |
Gil Allan | Makeup Artist |
Frédérique Arguello | Makeup Artist |
Véronique Boslé | Makeup & Hair |
Philippe Turlure | Set Decoration |
Gilles Laboulandine | Construction Manager |
Nathalie Anselme | Transportation Coordinator |
Denis Frezet | Transportation Captain |
Emma Davie | Unit Publicist |
Giles Keyte | Still Photographer |
Andrew Stirk | Sound Re-Recording Mixer |
Dan Johnson | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Bernard O'Reilly | Supervising Sound Editor |
Keith Marriner | Supervising Dialogue Editor |
Philippe Ciompi | Sound Effects Editor |
Susan French | ADR Editor |
Stuart Bagshaw | Foley Editor |
Jason Swanscott | Foley Artist |
Jack Stew | Foley Artist |
Melissa Lake | Foley Artist |
Andrea King | Foley Artist |
Barnaby Smyth | Foley Recordist |
Charlie Knight | Set Costumer |