Nicolas Cage als Cris Johnson / Frank Cadillac | |
Julianne Moore als Callie Ferris | |
Jessica Biel als Liz Cooper | |
Thomas Kretschmann als Mr. Smith | |
Jim Beaver als Wisdom | |
Tory Kittles als Cavanaugh | |
Peter Falk als Irv | |
Enzo Cilenti als Mr. Jones | |
José Zúñiga als Security Chief Roybal | |
Jason Butler Harner als Jeff Baines | |
Sergej Trifunović als Mr. White | |
Nicolas Pajon als Mr. Green | |
Michael Trucco als Kendall | |
Charles Rahi Chun als Davis | |
Patricia Prata als Showgirl | |
Jon Hughes als Emcee | |
Jack Ong als Man From Korea | |
Edith Fields als Old Lady in Casino | |
Lorilynn Failor als Blackjack Dealer | |
Jessica Barth als Pretty Blonde | |
Bonita Friedericy als Cashier Girl | |
Danny Downey als Gunman | |
Michael Runyard als Security Guard | |
Adam Lieberman als Diner Manager | |
Miranda Frigon als Diner Waitress | |
Paul Rae als Road Crew Foreman | |
Jeff Michael als Jeff Michael | |
Lisa Joyner als Lisa Joyner | |
Dean Cudworth als JTTF Sniper Agent | |
Chris Palermo als SWAT Commander | |
Robert Gerrits als Tourist (uncredited) | |
Matt McColm als Undercover FBI Agent (uncredited) | |
David Leitch als US Marine Edgemond (uncredited) | |
Chad Stahelski als US Marine (uncredited) | |
Peter Weireter als FBI HRT Leader (uncredited) |
Paul Bernbaum | Screenplay |
Norman Golightly | Producer |
Todd Garner | Producer |
Lee Tamahori | Director |
Graham King | Producer |
Arne Schmidt | Producer |
Jonathan Hensleigh | Screenplay |
William Sandell | Production Design |
Christian Wagner | Editor |
Gary Goldman | Executive Producer |
David Tattersall | Director of Photography |
Sanja Milković Hays | Costume Design |
Denise Chamian | Casting |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Cary Weitz | Boom Operator |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Debra James | Associate Producer |
Gary Goldman | Screenstory |
Kevin Ishioka | Art Direction |
Angela Demo | Casting Associate |
Patty York | Makeup Department Head |
Elisa Marsh | Makeup Artist |
Jason Koornick | Executive Producer |
David Leitch | Stunts |
Eddie Yansick | Stunt Coordinator |
Peter Weireter | Stunts |
Harry Cohen | Supervising Sound Editor |
Philip K. Dick | Novel |
Jennifer Caputo | Stunts |
Nicolas Cage | Producer |
Gary Goldman | Screenplay |
Beth Miller | Hair Department Head |
John E. Sullivan | Visual Effects Supervisor |
Cha Blevins | Costume Supervisor |
Clay Pinney | Special Effects Supervisor |
Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Ben Waisbren | Executive Producer |
Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Ginger Damon | Key Hair Stylist |
Debra James | Unit Production Manager |
Chad Stahelski | Stunts |
Lisa Hoyle | Stunts |
Jennifer Corey | Production Coordinator |
Robert Gould | Set Decoration |
Sala Baker | Utility Stunts |
Daniel S. Irwin | Dialogue Editor |
Joseph Lederer | Still Photographer |
Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
Mark Isham | Original Music Composer |
James Moriana | Foley Artist |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
J. Michael Haynie | First Assistant Director |
C.J. Maguire | Property Master |
Chris Jargo | ADR Editor |
Hector C. Gika | Sound Effects Designer |
Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Gary Deaton | Construction Coordinator |
Richard Mall | Key Grip |
Erik Folsom | Lighting Technician |
Irena Stepić | Key Costumer |
Desma Murphy | Assistant Art Director |
Elizabeth Moore | Assistant Costume Designer |
Lorenzo Hearns Jr. | Costumer |
Donna O'Neal | Costumer |
Maryellen Aviano | Extras Casting |
Michael Neipris | Marine Coordinator |
Gerald Lehtola | Art Department Coordinator |
Philippe Carr-Forster | Camera Operator |
Robin McMullan | Costumer |
Liz Matthews | Location Manager |
Timothy Burgard | Storyboard Artist |
Gregory W. Smith | Camera Operator |
Kevin Mockrin | Casting Assistant |
Michael Papac | Armorer |
Luke Freeborn | Assistant Art Director |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Jeff Murrell | Chief Lighting Technician |
Zoran Veselic | First Assistant "A" Camera |
Wendy Washbrook | Extras Casting |
Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Steve Reinhardt | Assistant Chief Lighting Technician |
Ronald R. Koch Jr. | Lighting Technician |
James A. Lundin | Generator Operator |
Annie Hill | Costumer |
Diana Demoff | Costumer |
Sandra Collier | Key Costumer |
Leigh Stanton | Set Costumer |
Russell Griffith | Lighting Technician |
Leigh Folsom Boyd | Associate Editor |
Lee Majors | Lighting Technician |
Hans Georg Struhar | Costumer |
Sean Ginn | Lighting Technician |
Don Steinberg | First Assistant "B" Camera |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Annie Ellis | Stunts |
J.J. Perry | Stunts |
Oakley Lehman | Stunts |
Matt McColm | Stunts |
Billy D. Lucas | Utility Stunts |
Clay Cullen | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |