Vera Farmiga als Kate Coleman | |
Peter Sarsgaard als John Coleman | |
Isabelle Fuhrman als Esther | |
CCH Pounder als Sister Abigail | |
Aryana Engineer als Max Coleman | |
Jimmy Bennett als Daniel Coleman | |
Margo Martindale als Dr. Browning | |
Karel Roden als Dr. Värava | |
Rosemary Dunsmore als Grandma Barbara | |
Jamie Young als Brenda | |
Lorry Ayers als Joyce | |
Brendan Wall als Detective | |
Genelle Williams als Sister Judith | |
Mustafa Abdelkarim als Daniel's Friend #1 | |
Landon Norris als Daniel's Friend #2 | |
Julien Elia als Hospital Receptionist | |
Leni Parker als Delivery Room Nurse | |
Gemma James Smith als Teacher | |
Pia Ajango als Saarne Institute Receptionist | |
Matthew Raudsepp als Saarne Institute Orderly | |
Sugith Varughese als ICU Doctor | |
Luis Oliva als ICU Nurse | |
Ferelith Young als Waiting Room Nurse | |
Andrew Shaver als Injection Doctor |
Jaume Collet-Serra | Director |
Alex Mace | Story |
Susan Downey | Producer |
Leonardo DiCaprio | Producer |
Erik Olsen | Producer |
Tom Meyer | Production Design |
Richard Mirisch | Producer |
Steve Richards | Executive Producer |
Jeff Cutter | Director of Photography |
Joel Silver | Producer |
Timothy Alverson | Editor |
Christoph Fisser | Producer |
Ethan Erwin | Producer |
Stacey Fields | Producer |
Don Carmody | Executive Producer |
Aaron Auch | Producer |
Michael Ireland | Executive Producer |
John Ottman | Original Music Composer |
David Barrett | Producer |
Ronnie Yeskel | Casting |
Henning Molfenter | Producer |
Sarah Meyer | Producer |
Charlie Woebcken | Producer |
David Leslie Johnson-McGoldrick | Screenplay |
Antoinette Messam | Costume Design |
Terel Gibson | First Assistant Editor |
Rafy | Still Photographer |
Amanda Goodpaster | Music Editor |
Susan Marucci | Script Supervisor |
Joseph Bonn | Music Editor |
Patrick Rousseau | Sound Mixer |
John Holosko | Aerial Director of Photography |
Jan Thijs | Still Photographer |
Benoit Sévigny | Chief Lighting Technician |
Frédéric Chabot | Chief Lighting Technician |
Pete Daprato | Key Rigging Grip |
Bogdan Zinko | 24 Frame Playback |
Eames Gagnon | Chief Lighting Technician |
David Laramy | Set Decoration |
Bryan Forde | Chief Lighting Technician |
Pierre Perrault | Art Direction |
Martine Giguère-Kazemirchuk | Set Decoration |
Isabelle Faivre-Duboz | Script Supervisor |
Stéphane Pilon | Key Rigging Grip |
Charles Beetz | Chief Lighting Technician |
Daniel Hamelin | Set Decoration |
André Tisseur | Key Rigging Grip |
Jeff Scott | Rigging Gaffer |
Marco Venditto | Rigging Gaffer |
John Lewin | Chief Lighting Technician |
Bernard Larivière | Key Rigging Grip |
Carolyn A. Loucks | Set Decoration |
Pierre Jodoin | Second Unit Director of Photography |
Peter Mathys | Rigging Gaffer |
Patrick Banister | Art Direction |
Dave Bouskill | Rigging Gaffer |
Shawn Roberts | Casting Assistant |
Jane Rogers | Extras Casting |
Peter Muyzers | Visual Effects Production Manager |
Robin Hackl | Visual Effects Supervisor |
Mélanie Lavoie | Hairdresser |
Michel Barrière | CG Supervisor |
Sheila E. Pruden | Costume Supervisor |
Fanny Vachon | Makeup Artist |
Randi Wells | Casting |
Dorothy Crutcher | Assistant Costume Designer |
Andrea Kenyon | Casting |
Thomas Nittmann | Visual Effects Producer |
Emily Fenster | Visual Effects Producer |
Richard Yuricich | Visual Effects Supervisor |
Edson Williams | Visual Effects Supervisor |
Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Corald Giroux | Key Hairdresser |
Steve Garrad | Visual Effects Producer |
Annick Chartier | Key Makeup Artist |
Wayne Godfrey | Costume Set Supervisor |
Stephanie Ingram | Hair Assistant |
Gaétan Landry | Hairdresser |
Tina Gerussi | Casting |
Jean-Pierre Flayeux | CG Supervisor |
Daniel Leduc | Visual Effects Producer |
Lafleche Dumais | CG Supervisor |
Julie Breton | Extras Casting |
Pierre Raymond | Visual Effects Producer |
Nicolas-Alexandre Noel | CG Supervisor |
Justin Kiang | Casting Assistant |
Thierry Delattre | Visual Effects Producer |
Philippe Theroux | CG Supervisor |
Sophie Labrecque | Hairdresser |
Chuck McCollum | Casting Associate |
Richard Martin | CG Supervisor |
Jennifer Davisson | Producer |
Jean-François Dasylva-LaRue | Lighting Technician |
Ronald Gilbert | Production Manager |
Hartley Gorenstein | Production Manager |
Pedro Gandol | First Assistant Director |
Greg Zenon | First Assistant Director |
Érik Ajduk | Second Assistant Director |
Jean-François Duplat | Second Assistant Director |
Catherine Gourdier | Second Assistant Director |
Adam Kuhn | Production Executive |
Alexandre Cadieux | Stunts |
Jean Frenette | Stunts |
Tyler Hall | Stunts |
Stéphane Lefebvre | Stunts |
Steve Lucescu | Stunts |
Kelli Barksdale | Stunts |
Naomi Frenette | Stunts |
Shaun Magee | Stunts |
Mathilde Gingras | Stunts |
David McKeown | Stunts |
Hélèna Laliberté | Stunts |
Michael Scherer | Stunts |
Angelica Lisk-Hann | Stunts |
Kevin Kelsall | Stunts |
Jamie Jones | Stunts |
Tyler Rushton | Stunts |
Shayna Segal | Stunts |
Mike Chute | Stunts |
Chad Camilleri | Stunts |
Doug Slater | First Assistant Art Direction |
Réal Capuano | First Assistant Art Direction |
Félix Larivière-Charron | First Assistant Art Direction |
John Moran | First Assistant Art Direction |
Aleksandra Marinkovich | First Assistant Art Direction |
Doris Simard | Art Department Coordinator |
Isabelle Côté | Graphic Designer |
Raymond Larose | Set Designer |
Vincent Gingras-Liberali | Set Designer |
Marie-Soleil Dénommé | Assistant Set Decoration |
André Valade | Assistant Set Decoration |
Jeffrey A. Melvin | Assistant Set Decoration |
Christopher Hills-Wright | Assistant Editor |
Nancy Barker | First Assistant Sound Editor |
Drew Yerys | Assistant Sound Editor |
John Roesch | Foley Artist |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Maxime Ferland | Boom Operator |
Robert B. Baylis | Key Grip |
Monty Montgomerie | Key Grip |
Deryck Blake | Property Master |
Carl Kouri | Third Assistant Director |
Yanie Salvas | Production Coordinator |
Hélène Muller | Production Coordinator |
Melissa Girotti | Production Coordinator |
Benoît Mathieu | Location Manager |
Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
Bill R. Dean | Sound Effects Editor |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Frederick Howard | Supervising Sound Editor |
David A. Whittaker | Sound Effects Editor |
Kelli Barksdale | Stunt Double |