Ben Foster als Bower | |
Dennis Quaid als Payton | |
Cam Gigandet als Gallo | |
Antje Traue als Nadia | |
Cung Le als Manh | |
Eddie Rouse als Leland | |
Norman Reedus als Shepard | |
André Hennicke als Hunter Leader | |
Friederike Kempter als Evalon | |
Niels-Bruno Schmidt als Insane Officer 'Eden' | |
Luna Mohmand als Child Hunter | |
Delphine Chuillot als Young Bower's Mother | |
Wotan Wilke Möhring als Young Bower's Father | |
Julian Rappe als Young Bower | |
Domenico D'Ambrosio als Wounded Officer 'Eden' | |
Jon Foster als Big Russian Passenger | |
Jeff Burrell als Trapped Officer 'Eden' | |
Neelesha Barthel als Female Crew Officer | |
Yangzom Brauen als 2nd Lieutenant (Team 4) | |
Marco Albrecht als Hunter Weasel | |
Dawid Szatarski als Hunter Shape | |
Nico Marquardt als Hunter Brute | |
Don Jeanes als Mateo (uncredited) | |
David P. Johnson als Cooper (uncredited) |
Christian Alvart | Director |
Travis Milloy | Story |
Christian Alvart | Story |
Travis Milloy | Writer |
Wedigo von Schultzendorff | Director of Photography |
Jeremy Bolt | Producer |
Paul W. S. Anderson | Producer |
Robert Kulzer | Producer |
Martin Moszkowicz | Executive Producer |
Dave Morrison | Executive Producer |
Michl Britsch | Music |
Ana Dávila | Casting |
Sarah Halley Finn | Casting |
Randi Hiller | Casting |
Ivana Milos | Costume Design |
Philipp Stahl | Editor |
Yvonne Valdez | Editor |
Cornelia Ott | Art Direction |
Ralf Schreck | Art Direction |
Richard Bridgland | Production Design |
Bernhard Henrich | Set Decoration |
Malte Kneib | Best Boy Grip |
Bernd Schultz | Dolly Grip |
Jan Brun | Dolly Grip |
Nicolaus Metzger | Dolly Grip |
Sebastian Beutler | Electrician |
André Poser | Electrician |
Karim Rahmani | First Assistant Camera |
Ron Rakowski | Gaffer |
Stefan Rüsenberg | Key Grip |
Pip Hare | Second Assistant Camera |
Gregor Grieshaber | Second Assistant Camera |
Tilman Büttner | Steadicam Operator |
Sebastian Meuschel | Steadicam Operator |
Jay Maidment | Still Photographer |
Helge Felgendreher | Techno Crane Operator |
Oliver Böhm | Techno Crane Operator |
Thomas Hübener | Techno Crane Operator |
Christin Busse | Art Department Assistant |
Kasia Swiezak | Art Department Assistant |
Roxy Konrad | Art Department Coordinator |
Tobias Frank | Assistant Art Director |
Astrid Poeschke | Assistant Art Director |
Konstantin Ness | Assistant Property Master |
Paul Catling | Concept Artist |
Dominic Lavery | Concept Artist |
Dan Walker | Concept Artist |
Simon Webber | Concept Artist |
Mariano Díaz | Concept Artist |
Kurt Van Der Basch | Conceptual Illustrator |
Claus Mayr | Construction Coordinator |
Marco Pressler | Construction Manager |
Henning Brehm | Graphic Designer |
Alejandro Lecuna | Graphic Designer |
Christian Ehlert | Lead Set Dresser |
Saskia Heinzel | Painter |
Steve Register | Property Master |
Alex Friedrich | Propmaker |
Cindy Schnitter | Propmaker |
Adina Wolff | Props |
Simon Weisse | Props |
Brita Hofmann | Scenic Artist |
Christoph Baumstieger | Carpenter |
Andreas Horstmann | Set Decoration Buyer |
Ulli Isfort | Set Decoration Buyer |
Stephen Bream | Set Designer |
Jochen Schuetz | Set Dresser |
Philipp Hübner | Standby Art Director |
Jan Saße | Storyboard Artist |
Patrick Lojek | Supervising Carpenter |
Alexander Soltermann | Additional Hairstylist |
Emilia Seifert | Assistant Makeup Artist |
Scott Patton | Conceptual Design |
Simon Webber | Conceptual Design |
Björn Rehbein | Hair Department Head |
Björn Rehbein | Makeup Department Head |
Katharina Hilbert | Makeup Artist |
Annett Schulze | Makeup Artist |
Mareike Mohmand | Makeup Trainee |
Jörn Seifert | Prosthetic Makeup Artist |
Göran Lundström | Prosthetic Makeup Artist |
Tamar Aviv | Prosthetic Makeup Artist |
Petr Dvorak | 3D Artist |
Vlastimil Hajek | 3D Artist |
Tomas Krejzek | 3D Artist |
Jan Kurka | 3D Artist |
Vladimír Matousek | 3D Artist |
David Pekarek | 3D Artist |
Martin Ruizl | 3D Artist |
Ondřej Samohel | 3D Artist |
Milan Tofel | 3D Artist |
Jan Konicek | 3D Artist |
Alexandr Muller | 3D Artist |
Jan Jinda | 3D Artist |
Tomáš Král | 3D Artist |
Jan Brukner | 3D Artist |
Jaroslava Chalasova | 3D Artist |
Robert Cvengros | 3D Artist |
Mario Dubec | 3D Artist |
Pavel Kolar | 3D Artist |
Jiri Vycital | 3D Artist |
Abraham Schneider | Compositing Supervisor |
Ales Killian | Compositor |
Kerstin Eberlein | Compositor |
Christoph Schmidt | Compositor |
Alisa Wimmer | Compositor |
Andreas Alesik | Compositor |
Ondrej Bystry | Compositor |
Ondrej Ctibor | Compositor |
Lukas Hytych | Compositor |
Jana Jurnickova | Compositor |
Helena Keslova | Compositor |
David Kubias | Compositor |
Vaclav Marsik | Compositor |
Ralph Reinle | Compositor |
Josef Skvrcek | Compositor |
Petra Svabkova | Compositor |
Michal Synek | Compositor |
Jan Vareka | Compositor |
Blanka Faitova | Compositor |
Robert Pik | Compositor |
Stepán Batousek | Compositor |
Patrik Bergman | Digital Compositor |
Ales Gargulak | Digital Compositor |
Tomas Hajek | Digital Compositor |
Zuzana Hlavkova | Digital Compositor |
Dalibor Janda | Digital Compositor |
Petr Masek | Digital Compositor |
Tomas Munzar | Digital Compositor |
Peter Orlicky | Digital Compositor |
Jakub Szilvasi | Digital Compositor |
Vladimir Valovic | Digital Compositor |
Petr Vcelicka | Digital Compositor |
Lucie Zemanova | Digital Compositor |
Jana Bergmanová | Digital Compositor |
Petr Zavorka | Digital Compositor |
Michal Teprik | Visual Effects Coordinator |
Katerina Popelova | Visual Effects Coordinator |
Lenka Líkařová | Visual Effects Coordinator |
Ryan Valade | Visual Effects Editor |
Vít Komrzý | Visual Effects Producer |
Viktor Müller | Visual Effects Supervisor |
Geoff Leavitt | Visual Effects Supervisor |
Alexej Ashkenazy | ADR Recordist |
Clemens Nürnberger | ADR Recordist |
Michael Stancyk | ADR Recordist |
Philip Young | ADR Recordist |
Adrian Baumeister | ADR Supervisor |
Laura Lovejoy | ADR Supervisor |
Denis King | ADR Supervisor |
Philipp Baur | Assistant Sound Engineer |
Almut Schwacke | Assistant Sound Editor |
Florian Holzner | Boom Operator |
Rainer Heesch | Dialogue Editor |
Carsten Richter | Foley Artist |
Stephan Liepe | Foley Editor |
Christoph Oertel | Foley Editor |
Kuen-Il Song | Foley Editor |
Hanse Warns | Foley Mixer |
Jürgen Funk | Sound Designer |
Felix Andriessens | Sound Effects Editor |
Oswald Schwander | Sound Effects Editor |
Achim Hofmann | Sound Engineer |
Eric Horstmann | Sound Engineer |
Manfred Banach | Sound Mixer |
Tschangis Chahrokh | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Hinreiner | Sound Re-Recording Mixer |
Daniel Vogl | Sound Supervisor |
Adrian Baumeister | Supervising Sound Editor |
Martin Hunter | Additional Editor |
Michael J. Duthie | Additional Editor |
Daniel Schwerdtfeger | Colorist |
Manfred Turek | Digital Colorist |
Arne Hastedt | Digital Intermediate |
Christian Herrmann | Digital Intermediate Producer |
Alex Klippe | Digital Intermediate Producer |
Sebastian Bonde | First Assistant Editor |
Hari Schernthaner | Digital Intermediate |
Franz Rabl | Colorist |
Boris Link | Colorist |
Angelika Honig | Choreographer |
Susan Bliss | Post Production Scripts |
Nadia Meier | Production Assistant |
Sean Furst | Production Executive |
Nancy Rivas | Script Supervisor |
Steffen Hagen | Set Production Assistant |
Marcel Genzmer | Security |
Paloma Guridi | Stand In |
Elias Gabele | Stand In |
Mario Klaszynski | Stand In |
Franz Materne | Stand In |
Peter Müller | Stand In |
Matthias Kall | Stand In |
Klaus Boechel | Stand In |
Ali Ahmed | Stand In |
Lutz Lemke | Title Designer |
Joris Bartsch Buhle | Conductor |
Christoph Becker | Music Coordinator |
Natalie Suleiman | Music Coordinator |
Florian Tessloff | Music Editor |
Florian Tessloff | Music Programmer |
Michl Britsch | Music Programmer |
Michl Britsch | Music Producer |
Hannah Weber | Musician |
Michl Britsch | Musician |
Jan-Peter Klöpfel | Orchestrator |
Roman Vinuesa | Orchestrator |
Minna Aalto | Vocals |
Simone Kreska | Assistant Costume Designer |
Dietke Brandt | Set Costumer |
Sorrel Athina Jardine | Casting Assistant |
Tanja Schuh | Casting Assistant |
Johanna Ragwitz | Extras Casting |
Michael Bornhütter | Fight Choreographer |
François Doge | Stunt Coordinator |
Gerd Nefzer | Special Effects Supervisor |
Uli Nefzer | Special Effects Supervisor |
Laura Elliott | Special Effects Technician |
Andreas Herberg | Special Effects Technician |
Anthony Julio | Special Effects Technician |
Monty Ploch | Special Effects Technician |
Alex Kopf | Special Effects Technician |
Sylvio Lienert | Special Effects Technician |
Thomas Schultz | Special Effects Technician |
Travis Milloy | Executive Producer |
Kim Ruhnau | Stunt Double |
Josephine Müller | Stunts |
Alessija Lause | Stunts |
Nadia Hernandez | Stunt Double |