Joaquin Phoenix als Ethan Learner | |
Jennifer Connelly als Grace Learner | |
Elle Fanning als Emma Learner | |
Sean Curley als Josh Learner | |
Mark Ruffalo als Dwight Arno | |
Mira Sorvino als Ruth Wheldon | |
Gary Kohn als Norris Wheldon | |
Eddie Alderson als Lucas Arno | |
Antoni Corone als Sergeant Burke | |
John Slattery als Steve | |
Cordell Clyde als Jimmy McBride | |
Nora Ferrari als Nora | |
Linda Dano als Großmutter | |
Jason Harris als Podcast (voice) | |
Bill Camp als Desk Trooper | |
Michael Anzalone als Dwight's Neighbor | |
John Rothman als Minister | |
Geisha Otero als Geisha Otero | |
Brett Haley als Brett | |
Sinead Daly als American Girl | |
Armin Amiri als Rashid | |
David Anzuelo als Raul | |
Raum Aron als Gerry | |
Johnathan Tchaikovsky als Jock |
John Lindley | Director of Photography |
A. Kitman Ho | Producer |
Mark Isham | Original Music Composer |
Terry George | Director |
Ford Wheeler | Production Design |
John Burnham Schwartz | Screenplay |
John Burnham Schwartz | Novel |
Catherine George | Costume Design |
Nick Wechsler | Producer |
Naomi Geraghty | Editor |
Gina Resnick | Executive Producer |
Dean M. Leavitt | Executive Producer |
Terry George | Screenplay |
Ray Fisher | Leadman |
Lori Johnson | Unit Production Manager |
Eddie Micallef | Second Assistant Director |
Budd Carr | Music Supervisor |
Richard Guinness Jr. | Key Grip |
Anthony Molinari | Stunts |
Marc Hirschfeld | First Assistant "B" Camera |
Alfredo Viteri | Boom Operator |
Rebecca Hofherr | Assistant Costume Designer |
Glen Engels | Best Boy Grip |
Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Gary Alper | Production Sound Mixer |
Billy Kerwick | Key Rigging Grip |
Steve Guilbaud | Production Accountant |
Macall B. Polay | Still Photographer |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
A. Kitman Ho | Second Unit Director |
John Cenatiempo | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Derek Murphy | Best Boy Electric |
Robert Zorella | Art Department Coordinator |
Stephen Consentino | Steadicam Operator |
Kate Quinlan | Key Costumer |
Jennifer Lilly | Assistant Editor |
Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Glen Trotiner | First Assistant Director |
Paul Marini | Stunts |
Eddie Micallef | Stunts |
Tim Metivier | First Assistant "A" Camera |
Pierson Silver | Second Assistant "A" Camera |
Arturo Sosa | First Assistant Editor |
Brent Poleski | Dolly Grip |
Charles Spillane | Transportation Captain |
Kim Jennings | Art Direction |
Michael Anzalone | Wardrobe Supervisor |
Kathy Karbowski | Wardrobe Supervisor |
Sandra Linn Koepper | Makeup Artist |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Lawrence Herman | Sound Recordist |
Kelley Cribben | Post Production Supervisor |
Alexis van Kersen Li | Second Assistant "B" Camera |
Jason Stasium | Utility Sound |
Jeffrey Rollins | Property Master |
Ernie Malik | Unit Publicist |
Nora Felder | Music Supervisor |
Jacqueline Payne | Hairstylist |
Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Bryan Farrell Wilson | Stunts |
Chryss Hionis | Set Decoration |
Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Amanda Mackey | Casting |
Jerry DeCarlo | Hair Department Head |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Gus Limberis | Camera Loader |
Lori Hicks | Makeup Department Head |
Joseph Sciretta | Gaffer |
Richard Tenewitz | Construction Coordinator |
Stephen Consentino | "A" Camera Operator |
Deborah Wallach | ADR Editor |
George A. Lara | Foley Mixer |