Jason Statham als Jake Green | |
Ray Liotta als Macha | |
Vincent Pastore als Zach | |
André 3000 als Avi | |
Terence Maynard als French Paul | |
Andrew Howard als Billy | |
Mark Strong als Sorter | |
Francesca Annis als Lily Walker | |
Mem Ferda als Macha's Goon | |
Anjela Lauren Smith als Doreen | |
Elana Binysh als Rachel | |
Shend als Teddy | |
Bill Moody als Al | |
Stephen Walters als Joe | |
Vincent Riotta als Benny | |
Tom Wu als Lord John | |
Ian Puleston-Davies als Eddie A | |
Jimmy Flint als Eddie B | |
Brian Hibbard als Eddie C | |
Bruce Wang als Fat Dan | |
Tony Tang als Wong | |
George Sweeney als Lou | |
Martin Herdman als Slim Biggins | |
Tony Denham als Patrick | |
Serge Soric als Rade | |
Trevor Stuart als Mr. Horowitz | |
Togo Igawa als Fred | |
Gary Tang als Tim | |
Faruk Pruti als Ivan | |
Ricky Grover als Hamish | |
Benjamin Feitelson als Doug Finny | |
Abbi Bashir als North African Man | |
Evie Garrett als Old Lady | |
Louis Dempsey als Macha's Pit Boss Slick | |
Mario Woszcycki als Macha's Elevator Man | |
Eddy Lemare als Macha's Doorman | |
Jeff Rudom als Fat Man | |
Mercedes Grower als Billy's Wife | |
Hon Ping Tang als Lord John's Man | |
Brendon Burns als Electrician | |
Joerg Stadler als Prisoner | |
Woon Young Park als Bodyguard (uncredited) | |
Jasmine Lennard als (uncredited) | |
Kamay Lau als Waitress |
Guy Ritchie | Director |
Steve Christian | Executive Producer |
Steve Clark-Hall | Line Producer |
Tim Maurice-Jones | Director of Photography |
Nathaniel Méchaly | Original Music Composer |
James Herbert | Editor |
Mindy Marin | Casting |
Eve Stewart | Production Design |
Verity Hawkes | Costume Design |
Gail Stevens | Casting |
Virginie Besson-Silla | Producer |
Romesh Aluwihare | Editor |
Grant Armstrong | Art Direction |
Anna Lynch-Robinson | Set Decoration |
Sam Stokes | Art Direction |
Ian Differ | Editor |
Guy Ritchie | Writer |
Luc Besson | Adaptation |
Kirstin Chalmers | Hair Designer |
Darlene Forrester | Hairdresser |
Sharon O'Brien | Makeup & Hair |
Sara Osborn | Makeup & Hair |
Laura McIntosh | Makeup Artist |
Leela Menon | Makeup Trainee |
Giacomo Iovino | Prosthetic Supervisor |
Waldo Mason | Prosthetic Supervisor |
Charlotte Ashby | Production Manager |
Max Keene | First Assistant Director |
Mary Gibbs | Art Department Assistant |
Dorrie Young | Art Department Assistant |
Mike Houseman | Construction Manager |
David Ball | Carpenter |
Mark Brady | Carpenter |
Graham Cole | Carpenter |
Gary Davies | Carpenter |
Mark Overall | Carpenter |
Nick Sargent | Carpenter |
Paul Stewart | Carpenter |
Mark Williamson | Carpenter |
David Chettleborough | Carpenter |
Dennis Wilson | Carpenter |
Leslie Wylie | Carpenter |
Neil 'Dulux' Palfreman | Carpenter |
Robert Park | Carpenter |
Rob Sutton | Carpenter |
Russell Sargent | Carpenter |
Simon Marjoram | Carpenter |
Choi Ho Man | Draughtsman |
David McHenry | Draughtsman |
Jools Faiers | Graphic Designer |
Peter Agbaba | Painter |
Jamie Davies-Evans | Painter |
Bradley Woodbridge | Painter |
Richard Mills | Property Master |
Kevin Plumb | Sculptor |
Grant Armstrong | Standby Art Director |
Matt Langley | Standby Carpenter |
Leon McCarthy | Standby Carpenter |
Stuart Sinclair | Standby Painter |
Peter Wignall | Storyboard Artist |
Darren Hayward | Supervising Carpenter |
Christopher Raphael | Additional Still Photographer |
Justin Gomes | Assistant Camera |
Malcolm McGilchrist | Assistant Grip |
Lawrence Bewsher | Camera Operator |
John Hadfield | Camera Operator |
Tash Gamper | Camera Trainee |
Joe Wright | Clapper Loader |
Alison Lai | Clapper Loader |
Danny Espey | Electrician |
Jamie Mills | Electrician |
Jon Webb | First Assistant Camera |
Guy Hazel | Focus Puller |
Pat Sweeney | Gaffer |
Paul Holley | Generator Operator |
Wes Ahl | Grip |
Terry Williams | Key Grip |
Peter Wignall | Steadicam Operator |
David Wheal | Casting Assistant |
William Davies | Casting Associate |
Cathy Weiner | Casting Associate |
Bev Lawley | Extras Casting |
Marcus Love-McGuirk | Assistant Costume Designer |
Philip Goldsworthy | Costume Assistant |
Harriet Parry | Costume Assistant |
Isaac Sananes | Assistant Accountant |
Alexandra Bouillon | Assistant Production Coordinator |
Patrick Isherwood | Production Accountant |
Vincent Stevenel | Production Accountant |
Richard Daldry | Production Coordinator |
Lisa Vick | Script Supervisor |
Paul Beach | Set Medic |
Gisèle Gérard-Tolini | Conductor |
James Hyman | Music Supervisor |
Kendra Torgan | Costume Assistant |
Simon Hayes | Sound Recordist |