Mark Wahlberg als Chris 'Izzy' Cole | |
Jennifer Aniston als Emily Poule | |
Dominic West als Kirk Cuddy | |
Jason Bonham als A.C. | |
Jeff Pilson als Jorgen | |
Zakk Wylde als Ghode | |
Timothy Spall als Mats, Steel Dragon Road Manager | |
Blas Elias als Donny Johnson | |
Nick Catanese als Xander Cummins | |
Brian Vander Ark als Ricki Bell | |
Timothy Olyphant als Rob Malcolm | |
Dagmara Domińczyk als Tania Asher, Steel Dragon PR | |
Matthew Glave als Joe Cole | |
Michael Shamus Wiles als Mr. Cole | |
Beth Grant als Mrs. Cole | |
Jason Flemyng als Bobby Beers | |
Carey Lessard als Nina | |
Kristin Richardson als Samantha | |
Jamie Williams als Mason Bell | |
Keith Loneker als Roadie #1 | |
Sami Reed als Amber | |
Kara Zediker als Marci | |
Stephan Jenkins als Bradley | |
Vitamin C als Guitarist in Crowd Outside Mansion | |
Kevin Ryder als Cream Reporter | |
Gene Baxter als Melody-Maker Reporter | |
Gregory Hinton als Bouncer | |
Sonya Stephens als Nurse | |
Neil Zlozower als Photographer | |
Kirk Enochs als Fan #1 | |
Myles Kennedy als Thor | |
Rachel Hunter als A.C.'s Wife | |
Heidi Mark als Kirk's Wife | |
Carrie Stevens als Ghode's Wife | |
Amy Miller als Jorgen's Wife | |
William Martin Brennan als Office Worker | |
Lorna Scott als Mrs. Andrews | |
Ralph Saenz als Auditioning Singer | |
Jennifer Rovero als Topless Cutie #1 | |
Natalie Raynes als Topless Cutie #2 | |
Jamal Weathers als Scalper | |
Hailie Brennand als Two-Year Old Girl | |
Eric Weinstein als Roadie #2 | |
Jamie White als MTV Veejay | |
Jeffrey Wetzel als Metal Head | |
Frederick E. Kowalo als Guitar Tech | |
Jennifer Uilani Warren als Girl with P-Pass | |
Chad Azadan als Roxy Dancer | |
Linda Cevallos als Roxy Dancer | |
Jennifer Edmond als Roxy Dancer | |
Brian Friedman als Roxy Dancer | |
Cynthia Fuhrer als Roxy Dancer | |
Cati Jean als Roxy Dancer | |
Edward Jenkins als Roxy Dancer | |
Kelly Knox als Roxy Dancer | |
Tabbatha Mays als Roxy Dancer | |
Udee McGeoy als Roxy Dancer | |
Ted Napolitano als Roxy Dancer | |
Tomasina Parrott als Roxy Dancer | |
Gabriel Ramírez als Roxy Dancer | |
Ursula Whittaker als Roxy Dancer | |
Zachary Woodlee als Roxy Dancer | |
Andrew Wayne als Concert Rocker | |
Gia Franzia als Bar Patron (uncredited) |
Stephen Herek | Director |
Trudy Ship | Editor |
Toby Jaffe | Producer |
Trevor Rabin | Original Music Composer |
Ueli Steiger | Director of Photography |
George Clooney | Executive Producer |
Mike Ockrent | Executive Producer |
John Stockwell | Screenplay |
Steven Reuther | Executive Producer |
Robert Lawrence | Producer |
Adrienne Hamalian-Mangine | Script Supervisor |
Brad Martin | Stunt Coordinator |
Casey Hallenbeck | Set Decoration |
Petur Hliddal | Sound Mixer |
Thomas Yatsko | Camera Operator |
Eric Fox Hays | Second Assistant Director |
Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Claudette Barius | Still Photographer |
Carl Fischer | Boom Operator |
Sandy O'Neill | Unit Publicist |
Paul Moen | Unit Production Manager |
Michael Mills | Key Makeup Artist |
Brent Brooks | Music Editor |
David Kelley | Second Assistant Director |
Voni Hinkle | Key Hair Stylist |
Curtis Collins | Location Manager |
Sharon Bialy | Casting |
Budd Carr | Music Supervisor |
Michael Fottrell | Co-Producer |
Aggie Guerard Rodgers | Costume Design |
Mayne Berke | Production Design |
Donald Mowat | Makeup Artist |
Sean Graham | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Wally Crowder | Stunts |
Steve Holladay | Stunts |
Troy Wood | Stunts |
Paul Eliopoulos | Stunts |
Brian Avery | Stunts |
Tim Rigby | Stunts |
Brandon Sebek | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunts |
Todd Schneider | Stunts |
Mike Gunther | Stunts |
Damon Caro | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Chad Stahelski | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
T.J. White | Stunts |
Julie Michaels | Stunts |
Chris O'Hara | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Dan Kneece | Steadicam Operator |
Gary L. Camp | First Assistant Camera |
Betty Krul | Set Designer |
Monique Landry | Set Dresser |
Jacquiline Compton | Second Assistant Camera |
Maxim Edward Neal | Second Assistant Camera |
Richard Schreiber | Art Direction |
Jojo Sanchez | First Assistant Camera |
John Hinkle | Standby Painter |
Rocky Quiroz | Cableman |
Harry E. Otto | Set Designer |
David Katz | Video Assist Operator |
Caty Maxey | Supervising Art Director |
David Crvelin | Assistant Art Director |
Mark Woods | Leadman |
Tami Lester | Assistant Music Supervisor |
Michael James Fahey | Best Boy Grip |
Ronald Kline | Assistant Chief Lighting Technician |
Brian Lukas | Rigging Gaffer |
Anthony T. Marra II | Key Grip |
Jim Grce | Chief Lighting Technician |
Peggy Holmes | Choreographer |
Genevive Colvin | Assistant Music Supervisor |
Eddie Baytos | Choreographer |
Mike Blaze | Property Master |
Jane E. Graves | Assistant Location Manager |
Courtenay Miles | Second Second Assistant Director |
Johnny Villanueva | Hairstylist |
Bruce Ericksen | Costume Supervisor |
Stan Cockerell | Assistant Property Master |
Stephen Drinon | Dolly Grip |
Candice Dobkousky | Set Costumer |
Paul Schreiber | Assistant Location Manager |
Michael Brewer | Assistant Location Manager |
Robin Siegel | Makeup Artist |
Kerry Mendenhall | Hairstylist |
Nico Bally | Dolly Grip |
Mathew Hooey | Set Costumer |
Lisa A. Doyle | Set Costumer |
Deborah Myles Davis | Set Costumer |
Jordanna Fineberg | Set Costumer |
Shari Perry | Hairstylist |
Sabrina Calley | Key Costumer |
Paul J. Lombardi | Special Effects Coordinator |
Jean Ann Black | Makeup Artist |
Greg Nelson | Makeup Artist |
Keith Suzuki | Special Effects Technician |
Michele Kennedy | Production Secretary |
Brigette Roux-Lough | Producer's Assistant |
Ozzie Areu | Actor's Assistant |
Mark Dobkousky | Production Office Assistant |
Catherine S. McComb | Production Coordinator |
Amy Minda Cohen | Producer's Assistant |
Eric Weinstein | Actor's Assistant |
Scott Blackwell | Special Effects |
Joshua Owen | Production Office Assistant |
Frank Toro | Special Effects |
Jill Baron | Producer's Assistant |
Ravi D. Mehta | Production Accountant |
Sean Robins | Producer's Assistant |
P. Scott Bailey | Swing |
Stephen D. Moore | Special Effects Technician |
Joe Walser | Art Department Coordinator |
Jeremy Hays | Special Effects Technician |
Marci Rosenberg Gayner | Assistant Production Coordinator |
Shannon Ratcliffe | Producer's Assistant |
John Fagan | Special Effects Technician |
Kelley Baker | Assistant Accountant |
Lisa Mantoux | Production Assistant |
David R. Ellis | Second Unit Director |