Jason Statham als Luke Wright | |
Chris Sarandon als Mayor Tremello | |
James Hong als Han Jiao | |
Catherine Chan als Mei | |
Robert John Burke als Captain Wolf | |
Anson Mount als Alex Rosen | |
Reggie Lee als Quan Chang | |
Joseph Sikora als Vassily Docheski | |
Igor Jijikine als Chemyakin | |
Elissa Middleton als Eve | |
Jack Gwaltney als Detective Reddick | |
Barry Bradford als Detective Benoit | |
Jay Giannone als Detective Kolfax | |
Laurence Covington als Irate Homeless Man | |
Matt O'Toole als Inspecteur Lasky | |
Shing Ka als Triad Guard | |
Sándor Técsy als Emile Docheski | |
James Colby als Detective Mears | |
Danni Lang als Ling | |
Scott Nicholson als Sergeant Mackelvane | |
Lyman Chen als Principal | |
Danny Hoch als Julius Barkow | |
John Wooten als Shelter Security 1 | |
Brian Anthony Wilson als Shelter Security 2 | |
Suzanne Savoy als Furious Woman | |
Dan McCabe als Young Homeless Man | |
Victor Pagan als Wild-Eyed Man | |
Marvina Vinique als Sales Girl | |
Jennifer Skyler als Hotel Receptionist | |
Kate Rogal als Hooker | |
Tony Cheng als Disco Triad | |
Oksana Lada als Mamoschka's Hostess | |
John Cenatiempo als Russian Gangster | |
Dan Shea als Police Tech | |
George B. Colucci Jr. als Middle-Aged Man | |
Matt Dellapina als Uniformed Cop | |
Stephen Oyoung als Triad Laptop Soldier | |
Tim Carr als Young Aide | |
Daoud Heidami als Taxi Driver | |
Ben Sinclair als Angry Man | |
Oleg Ivanov als Russian Mobster | |
J.J. Perry als Russian Mobster (uncredited) | |
Hank Amos als Police Officer at Casino Crime Scene (uncredited) | |
Simon Rhee als Underground Casino Guard (uncredited) | |
Philip Tan als Underground Casino Patron (uncredited) | |
James Lew als Underground Casino Guard (uncredited) | |
Marcus Young als Henchman in Hotel (uncredited) | |
Jon Valera als Henchman in Hotel (uncredited) | |
Tim Connolly als Piotor Ivanovov (uncredited) | |
Kelvin Whui als Triad (uncredited) |
Kevin Spacey | Executive Producer |
John R. Woodward | Producer |
Brian Kavanaugh-Jones | Executive Producer |
Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Boaz Yakin | Writer |
Boaz Yakin | Director |
Joseph C. Nemec III | Production Design |
Dana Brunetti | Producer |
Joseph Zolfo | Producer |
Stefan Czapsky | Director of Photography |
Lawrence Bender | Producer |
Deepak Nayar | Executive Producer |
Douglas Aibel | Casting |
Stuart Ford | Executive Producer |
Frédéric Thoraval | Editor |
Ann Roth | Costume Design |
Bryony Foster | Set Decoration |
Jesse Rosenthal | Art Direction |
Michelle Matland | Costume Design |
Masanobu 'Tomi' Tomita | Sound Effects Editor |
Kim Berner | Script Supervisor |
Wylie Stateman | Sound Designer |
Bill R. Dean | Sound Effects Editor |
Ben Wilkins | Sound Editor |
Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Dror Mohar | Supervising Sound Editor |
Liz Gallacher | Music Supervisor |
Jordan Corngold | Music Editor |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Dror Mohar | Sound Designer |
Diane Heller | Key Makeup Artist |
Joseph Farulla | Makeup Department Head |
April Hodick | Art Department Coordinator |
Alan Munro | Visual Effects Supervisor |
Andrea D'Amico | Visual Effects Producer |
Jay Stuart | Rigging Grip |
Mark Catania | Dolly Grip |
Tally Morse | Dolly Grip |
Teri-Lyn Pugliese | Set Costumer |
Keith Croket | Visual Effects Editor |
Fred Pienkos | Visual Effects Supervisor |
Dean Stankiewicz | Rigging Grip |
Dennis Thorlaksen | Assistant Editor |
Vinny Mazzarella | Property Master |
Paul C. Nesmith | Digital Intermediate |
John Baer | Still Photographer |
Amy Roth | Assistant Costume Designer |
Cory Hamilton | Digital Intermediate |
Keith Croket | Assistant Editor |
Robb Foglia | Script Supervisor |
Christine Fennell | Key Hair Stylist |
Jeff Mazzola | Property Master |
Tom Quinn | Visual Effects Producer |
Kurt Lennig | Gaffer |
John Keating | Rigging Gaffer |
Henry Russell Bergstein | Casting Associate |
John R. Woodward | First Assistant Director |
Lawrence Price | Rigging Gaffer |
Ethan Rosenduft | Rigging Grip |
Ken McCallum | Dolly Grip |
Amy Leigh Johnson | Unit Publicist |
Rebecca Strickland | First Assistant Director |
Jerry Popolis | Hair Department Head |
Dan Denitto | Dolly Grip |
Kenn Hamilton | Costume Supervisor |
Diane Dixon | Key Hair Stylist |
Mark Shoaf | CG Supervisor |
Erika Abrams | Visual Effects Producer |
Kevin Fanning | 3D Artist |
Mike Morse | Visual Effects Coordinator |
Eric Tramp | Second Unit Director of Photography |
Jeffrey A. Eplett | Rigging Gaffer |
Deborah Maxwell Dion | Casting Associate |
Stephen Nakamura | Digital Intermediate |
Al Cerullo | Pilot |
Karen Reuter Fabbo | Key Makeup Artist |
Jeremy Fernsler | 3D Artist |
Michael M. Silver | Gaffer |
John Jones | Hairstylist |
Bryan Baker | Visual Effects Editor |
Brian Jochum | Visual Effects Producer |
Kelly Le Vine | Costume Coordinator |
David Taicher | Camera Operator |
Billy Tilk | Stunts |
Patrick Cusack | Dialogue Editor |
Kimaree Long | Dialogue Editor |
Paul Williams | Construction Coordinator |
Tom Nelson | Sound Mixer |
Don Hewitt Sr. | Stunts |
Heidi Moneymaker | Stunts |
Chad Stahelski | Stunt Coordinator |
Chad Stahelski | Second Unit Director |
J.J. Perry | Stunt Coordinator |
Oakley Lehman | Stunts |
Samantha MacIvor | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |