Cuba Gooding Jr. als Mikey | |
Helen Mirren als Rose | |
Vanessa Ferlito als Vicki | |
Macy Gray als Neisha | |
Joseph Gordon-Levitt als Dr. Don | |
Stephen Dorff als Clayton Mayfield | |
Mo'Nique als Precious | |
Tom Pasch als Andrew | |
Ryan Eric Speise als Anthony - Age 3 | |
Matt Higgins als Eddie | |
John Panzarella als Man in Hotel | |
Marvina Vinique als Mikey's Mother | |
Marilyn Yoblick als Real Estate Agent | |
Cullen Flynn Clancy als Anthony - age 7 | |
Shaun Brewington als Little Mikey | |
Darnell Williams als Mikey's Father | |
Noel Murano als A.J. | |
Angel Oquendo als Lamar | |
Tomy Dunster als Gerard | |
Jack Krizmanich als Tommy | |
Maria Soccor als Clayton's Girlfriend |
Will Rokos | Writer |
Chryss Hionis | Set Decoration |
Lisa Cortés | Producer |
Lee Daniels | Producer |
Tucker Tooley | Executive Producer |
William Chang Suk-Ping | Editor |
Diane Heery | Casting |
Kerry Barden | Casting |
Damon Dash | Producer |
Brian A. Kates | Editor |
Dawn Lenfest | Executive Producer |
Suzanne Smith Crowley | Casting |
Lee Daniels | Director |
Mario Grigorov | Original Music Composer |
M. David Mullen | Director of Photography |
Steve Saklad | Production Design |
Billy Hopkins | Casting |
Brook Lenfest | Producer |
Tim Galvin | Art Direction |
Leah Daniels Butler | Casting |
David Robinson | Producer |
Teresa Binder Westby | Costume Design |
Kelly Gleason | Makeup Department Head |
Brian Badie | Hair Department Head |
Eden Daniels | Assistant Costume Designer |
David Taicher | Steadicam Operator |
Meghan Keener | Art Department Coordinator |
Michael Leonard | First Assistant Camera |
Barney Burman | Makeup Effects |
Anthony Pettine | Script Supervisor |
Kevin Fanning | Visual Effects Supervisor |
Stephen Prouty | Makeup Effects |
Simone Sheffield | Co-Producer |
William Louthe | Electrician |
Shelly Earl | Animal Wrangler |
Branka Mrkic | Dialogue Editor |
David Brandon | Electrician |
Valerie Hoffman | Co-Producer |
Marko Costanzo | Foley |
Jamie Baker | Foley Editor |
Benjamin Cheah | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Hsu | Sound Effects Editor |
Kris Magyarits | Title Designer |
Larry Wineland | Sound Effects Editor |
Jason Loftus | Casting Associate |
Billy Stearne | Set Dresser |
Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Kara Morasco | Tailor |
Jacqueline Noel | Hairstylist |
Scott Edelson | Boom Operator |
Joseph Farulla | Key Makeup Artist |
Jolie Scherberger | Set Dresser |
Tierre Turner | Stunt Coordinator |
Richard A. Mitchell | Electrician |
Barbara Hause | Wardrobe Supervisor |
Ben Noble | Best Boy Electric |
Lindsay Irish-Desarno | Makeup Artist |
Benjamin Cheah | Supervising Sound Editor |
David Lee | Still Photographer |
Brian A. Kates | Music Editor |
A.J. Azzarto | Music Supervisor |
R. Vincent Smith | Property Master |
Kevin Janicelli | Gaffer |
Mike Poppleton | Foley Editor |
Brad Heiner | Key Grip |
Gregory F. Johnson | Rigging Grip |
A.J. Lambert | Music Supervisor |