Peter Weller als Roland Dalton | |
Sam Elliott als Richie Marks | |
Patricia Charbonneau als Susan Cantrell | |
Antonio Fargas als Nicky 'N.C.' Carr | |
Blanche Baker als Gail Feinberger | |
John C. McGinley als Sean Phillips | |
Richard Brooks als Michael Jones | |
Jude Ciccolella als Patrick O'Leary | |
Thomas G. Waites als Officer Kelly | |
Daryl Edwards als Dr. Watson | |
Jos Laniado als Ruben | |
Henry Judd Baker als Big Leroy | |
Ronald Maccone als Mastrangelo | |
Holt McCallany als Roadblock Officer | |
George Loros als Officer Varelli | |
Augusta Dabney als Judge Maynard | |
Shirley Stoler als Irma | |
Paul Bartel als Night Court Judge | |
James Eckhouse als Steve Rosen | |
David Proval als Larry | |
John Finn als Bartender | |
Harold Perrineau als Tommie | |
Anthony Crivello als Julio | |
Tom Mardirosian als Cab Driver | |
Vondie Curtis-Hall als Speaker | |
Rockets Redglare als Ira | |
Matthew T. Gitkin als Firefighter (uncredited) | |
Frank Walden als Street Race Fan (uncredited) |
James Glickenhaus | Director |
James Glickenhaus | Writer |
J. Boyce Harman Jr. | Producer |
Leonard Shapiro | Executive Producer |
Alan M. Solomon | Executive Producer |
Jonathan Elias | Original Music Composer |
John Lindley | Director of Photography |
Paul Fried | Editor |
Donna DeSeta | Casting |
Charles C. Bennett | Production Design |
Guido DeCurtis | Set Decoration |
Peggy Farrell | Costume Design |
Gerrit van der Meer | Production Manager |
Randal Goya | Sound Editor |
Buddy Van Horn | Stunts |
Patricia Tallman | Stunts |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Michael Schroeder | First Assistant Director |
Joel Segal | First Assistant Director |
Liz Ryan | Second Assistant Director |
Frank Comito | Additional Second Assistant Director |
Sally Andrews | Second Second Assistant Director |
James Borrelli | Writer |
Joseph Calderaro | Set Dresser |
Frank DeCurtis | On Set Dresser |
Arthur Dworin | Scenic Artist |
David W. Howell | Set Dresser |
Laura Jean West | Set Dresser |
Neil L. Kaufman | Sound Editor |
Dow McKeever | Sound Editor |
Jack Haigis | Sound Effects Editor |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Paul P. Soucek | Apprentice Sound Editor |
Richard Klompus | Cableman |
Wayne Edgar | Special Effects |
Alan Gibbs | Stunt Coordinator |
Andree Gibbs | Stunts |
Nicholas J. Giangiulio | Stunts |
Katherine B. Flusk | Stunts |
Frank Ferrara | Stunts |
Diamond Farnsworth | Stunts |
Danny Aiello III | Stunts |
Rick Aiello | Stunts |
John Alden | Stunts |