Woody Allen als Miles Monroe | |
Diane Keaton als Luna Schlosser | |
John Beck als Erno Windt | |
Mary Gregory als Dr. Melik | |
Brian Avery als Herald Cohen | |
Don Keefer als Dr. Tryon | |
Mews Small als Dr. Nero | |
Peter Hobbs als Dr. Dean | |
Spencer Milligan als Jeb Hrmthmg | |
John McLiam als Dr. Agon | |
Bartlett Robinson als Dr. Orva | |
Chris Forbes als Rainer Krebs | |
Susan Miller als Ellen Pogrebin | |
Lou Picetti als Master of Ceremonies | |
Jessica Rains als Woman in the Mirror | |
Stanley Ross als Sears Swiggles | |
Douglas Rain als Bio Central Computer 2100, Series G (voice) | |
John Cannon als Various Voice-Overs (voice, uncredited) |
O. Nicholas Brown | Editor |
Charles H. Joffe | Executive Producer |
Woody Allen | Original Music Composer |
Jack Rollins | Executive Producer |
Woody Allen | Screenplay |
Ron Kalish | Editor |
Ralph Rosenblum | Editor |
David M. Walsh | Director of Photography |
Woody Allen | Director |
Marshall Brickman | Screenplay |
Jack Grossberg | Producer |
Gerald Endler | Special Effects |
Del Acevedo | Makeup Artist |
Dale Hennesy | Production Designer |
Lori Imbler | Production Secretary |
Roger Shearman Jr. | Camera Operator |
Jean Gingerich | Production Accountant |
Janice Brunson | Hairstylist |
Barry Bedig | Property Master |
Ralph Rosenblum | Associate Producer |
Felix Giglio | Music Supervisor |
Lynn Stalmaster | Casting |
R.J. Louis | Location Coordinator |
Joe Sawyers | Transportation Captain |
Jack Solomon | Sound Mixer |
Joel Schumacher | Costume Designer |
M. James Arnett | Stunt Coordinator |
Doris Grau | Script Supervisor |
Joseph Edesa | Gaffer |
Peter J. Silbermann | Unit Publicist |
Dianne Wager | Set Designer |
Jack M. Marino | Assistant Property Master |
Clyde W. Hart | Key Grip |
A.D. Flowers | Special Effects |
Gary Moreno | Set Decoration |
Trudy Ship | Assistant Editor |
Marshall Brickman | Associate Producer |
Dale Hennesy | Production Design |
Fred T. Gallo | First Assistant Director |
Henry J. Lange Jr. | Second Assistant Director |
Joel Marrow | Producer's Assistant |
Antonio Encarnacion | Producer's Assistant |
Norman Harris | Best Boy Electric |
Bill Hansard | Projection |
Arnold M. Lipin | Wardrobe Supervisor |
G. Fern Weber | Wardrobe Supervisor |
Norman Gorbaty | Title Designer |
Jess Soraci | Sound Effects Editor |
Norman Kasow | Sound Effects Editor |
Al Gramaglia | Sound Re-Recording Mixer |