Alexa PenaVega als Carmen Cortez | |
Daryl Sabara als Juni Cortez | |
Antonio Banderas als Gregorio Cortez | |
Carla Gugino als Ingrid Cortez | |
Steve Buscemi als Romero | |
Mike Judge als Donnagon | |
Danny Trejo als Machete | |
Cheech Marin als Felix Gumm | |
Matt O'Leary als Gary Giggles | |
Emily Osment als Gerti Giggles | |
Ricardo Montalban als Grandfather | |
Holland Taylor als Grandmother | |
Alan Cumming als Fegan Floop | |
Tony Shalhoub als Alexander Minion | |
Taylor Momsen als President's Daughter | |
Christopher McDonald als President of the USA | |
Bill Paxton als Dinky Winks | |
Dale Dudley als Head Magna Man | |
Troy Robinson als Magna Man / Waiter | |
Ron Hayden als Main Secret Agent | |
Brian Thornton als Secret Agent #2 | |
Mark Turner als Secret Agent #3 | |
Jasmine Marin als Spy Girl | |
Angela Lanza als Park Public Relations | |
Felix Sabates als Test Family | |
Lynda Sabates als Test Family | |
Alexandra Sabates als Test Family | |
Victoria Sabates als Test Family |
Robert Rodriguez | Screenplay |
Robert Rodriguez | Director |
Robert Rodriguez | Director of Photography |
Robert Rodriguez | Editor |
Robert Rodriguez | Production Design |
Robert Rodriguez | Producer |
Robert Rodriguez | Original Music Composer |
Robert Rodriguez | Sound Effects Editor |
Robert Rodriguez | Sound Re-Recording Mixer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Elizabeth Avellan | Producer |
John Debney | Original Music Composer |
Mary Vernieu | Casting |
Dean Beville | Supervising Sound Editor |
Graciela Mazón | Costume Design |
Freddie Hice | Stunts |
Christopher Stull | Set Dresser |
Steve Joyner | Property Master |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Joe Bucaro III | Stunts |
Guy Bews | Stunts |
Bill Scott | Unit Production Manager |
Bill Scott | Line Producer |
John Frick | Art Direction |
Víctor Quintero | Stunts |
Jeanette Scott | Set Decoration |
Jane Nerlinger Evans | Executive In Charge Of Production |
Troy Brown | Stunts |
Tony Lee Boggs | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Tim Trella | Stunts |
Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Vincent Palmo Jr. | Second Assistant Director |
Lin Oeding | Stunts |
David Hack | Leadman |
Nicholas Dashnaw | Stunts |
Mike Chock | Sound Effects Editor |
David M. Roberts | Boom Operator |
Troy Robinson | Stunts |
Jeff Schwan | Stunts |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Ana Martínez | Art Department Coordinator |
Jamie Hardt | Assistant Sound Editor |
Steve M. Davison | Stunts |
Randy Severs | Carpenter |
Sergio Reyes | Sound Re-Recording Mixer |
Ed Callahan | Foley Editor |
Caylah Eddleblute | Assistant Property Master |
Bart Brown | Set Dresser |
Jennifer Long | Set Decoration Buyer |
Dick Hancock | Stunts |
Brian McNulty | Post Production Supervisor |
Joe McCusker | Construction Coordinator |
Debbie Cortez Haber | Art Department Assistant |
William Jacobs | Sound Effects Editor |
Ed Vega | Supervising Art Director |
David Wilt | Construction Foreman |
J.J. Dashnaw | Stunts |
Krizia Vega | Stunts |
Erik Rondell | Stunts |
John Pritchett | Production Sound Mixer |
Charles Ewing Smith | Dialogue Editor |
Craig Byrom | Carpenter |
Shane Patrick | Set Dresser |
Ronn Basquette | Set Designer |
Dino Dos Santos | Stunt Double |
April Crump | Set Dresser |
Brian Bettwy | First Assistant Director |
Chad Dashnaw | Stunts |
J.P. Barrow | Carpenter |
Bill Dunagin | Carpenter |
Andy McCauley | Carpenter |
Charles Seale | Carpenter |
Ronnie White | Carpenter |
Phillip Williams | Carpenter |
Tom Christopher | Set Dresser |
Mark Hanks | Set Dresser |
Rodney Brown | Construction Foreman |
Robyn Jacobs | Painter |
Joe D. Mack | Prop Maker |
Ronald Perkins | Construction Foreman |
Alan R. Serotta | Construction Foreman |
Peter O'Brien | Sound Effects Editor |
Cassidy Vick Hice | Stunts |
Dylan Hice | Stunts |
Katie Boggs | Stunts |