Steve Coogan als Stanley "Stan" Laurel | |
John C. Reilly als Oliver "Ollie" Hardy | |
Shirley Henderson als Lucille Hardy | |
Nina Arianda als Ida Kitaeva Laurel | |
Rufus Jones als Bernard Delfont | |
Danny Huston als Hal Roach | |
Joseph Balderrama als James W. Horne | |
John Henshaw als Nobby Cook | |
Keith MacPherson als James Finlayson | |
Richard Cant als Harry Langdon | |
Susy Kane als Cynthia Clark | |
Josh Alexander als Newspaper Stand Boy | |
Tapiwa Mugweni als Burgess | |
Stewart Alexander als Joe Schenck | |
Kevin Millington als Clapper Loader | |
Toby Sedgwick als Palladium Manager | |
Rebecca Yeo als Concierge Savoy | |
Stephanie Hyam als Mr. Miffin's Receptionist | |
Kate Okello als Glass & Bottle Inn Receptionist | |
Sanjeev Kohli als Glasgow Empire Manager | |
Ashley Robinson als Gordon Douglas | |
Greg Canestrari als Stan's Lawyer | |
Roger Ringrose als Doctor at Savoy | |
Ella Kenion als Holiday Camp Organiser | |
Veronica Clifford als Elderly Woman - Glasgow | |
Elizabeth Bennett als Lady Warley | |
Conrad Asquith als Lord Warley | |
Owen Findlay als Robin Hood | |
Danny Scheinmann als Jeweler | |
Bentley Kalu als Elephant Wrangler | |
Tom Bates als Scene Hand - Roach Lot | |
Ella Baird als Ann MacDonald | |
Josh Connor als Assistant Stage Manager | |
Matt Dunkley als Conductor | |
Paul Bailey als Art Greene (uncredited) |
Jeff Pope | Writer |
Jon S. Baird | Director |
Laurie Rose | Director of Photography |
Úna Ní Dhonghaíle | Editor |
Billy Sneddon | Editor |
Faye Ward | Producer |
Jeremy Woodhead | Makeup & Hair |
Mark Coulier | Prosthetic Designer |
'A.J.' Marriot | Book |
Kate Fasulo | Executive Producer |
Andy Harries | Executive Producer |
Saurabh Kakkar | Development Producer |
Christine Langan | Executive Producer |
Xavier Marchand | Executive Producer |
Nichola Martin | Executive Producer |
Joe Oppenheimer | Executive Producer |
Jeff Pope | Executive Producer |
Eugenio Pérez | Executive Producer |
Jim Spencer | Co-Producer |
Gabrielle Tana | Executive Producer |
Andy Pryor | Casting |
John Paul Kelly | Production Design |
David Hindle | Art Direction |
Astrid Sieben | Art Direction |
Claudia Parker | Set Decoration |
Guy Speranza | Costume Design |
Chris Barnett | Assistant Unit Manager |
Gary Bunn | Assistant Set Designer |
Louise Killin | Unit Production Manager |
Bobby Prince | Unit Manager |
Louise Seymour | Post Production Supervisor |
Stephen Carney | First Assistant Director |
Sarah MacFarlane | Second Assistant Director |
Liam Shaw | Third Assistant Director |
Zoe Smith | Second Assistant Director |
Lois Laurel | In Memory Of |
Stan Laurel | Thanks |
Oliver Hardy | Thanks |
Rolfe Kent | Original Music Composer |
Anita Brolly | Makeup & Hair |
Luca Saccuman | Makeup & Hair |
Jeremy Woodhead | Makeup Designer |
Jeremy Woodhead | Hair Designer |
Josh Weston | Prosthetic Makeup Artist |
John Colebourn | Storyboard Artist |
Frank Collins | Carpenter |
Gordon Grant | Assistant Set Decoration |
Jo Hawthorne | Construction Manager |
David Hindle | Supervising Art Director |
Charlotte Hutchings | Assistant Art Director |
Rob MacPherson | Property Master |
Dan Maslen | Storyboard Artist |
Joanna Pratt | Graphic Designer |
Olly Williams | Draughtsman |
Paul Cotterell | Supervising Sound Editor |
Linda Forsén | Dialogue Editor |
Danny Hambrook | Sound Recordist |
Keith Partridge | Foley Mixer |
Mathias Schuster | Foley Editor |
Barnaby Smyth | Foley Supervisor |
Chris Reynolds | Special Effects Supervisor |
Abbi Collins | Stunt Coordinator |
James O'Donnell | Stunt Coordinator |
Barry Conroy | Gaffer |
Kevin Foy | Key Grip |
Nick Gillespie | Camera Operator |
Vince McGahon | Steadicam Operator |
Danny O'Brien | Electrician |
Aimee Spinks | Still Photographer |
Jonny Stillwell | Second Assistant Camera |
Jerdan Taylor | Electrician |
Kim Vinegrad | First Assistant Camera |
Jack Wakefield | Electrician |
Ri McDaid-Wren | Casting Associate |
Annie Crawford | Costume Supervisor |
Helen Ingham | Key Costumer |
Sophie O'Neill | Assistant Costume Designer |
George Adams | First Assistant Editor |
Andrew Corsi | VFX Editor |
Robert Platt-Higgins | Post Production Coordinator |
Karen Elliott | Music Supervisor |
Al Green | Music Editor |
Lucy Ward | Script Supervisor |
Edward Bishop | Epk Camera Operator |
Eleanor Boyce | Dialect Coach |
Caroline Buckley | Set Medic |
Jo Farrugia | Epk Producer |
Amy Hogarth | Floor Runner |
Valentina Romano | Production Secretary |
Maxine Stanley | Production Accountant |
Charlotte Smith | Floor Runner |
Rafe Spall | Thanks |