Christopher Walken als Doc | |
Al Pacino als Valentine "Val" | |
Alan Arkin als Richard Hirsch | |
Julianna Margulies als Nina Hirsch | |
Addison Timlin als Alex | |
Vanessa Ferlito als Sylvia | |
Mark Margolis als Claphands | |
Katheryn Winnick als Oxana | |
Lucy Punch als Wendy | |
Bill Burr als Larry | |
Lauriane Gilliéron als Allison | |
Courtney Galiano als Lisa | |
Craig Sheffer als Jargoniew #1 | |
Buster Reeves als Jargoniew #2 | |
Sam Upton als Jargoniew on Couch | |
Yorgo Constantine als Paul |
Mark Livolsi | Editor |
Noah Haidle | Screenplay |
Fisher Stevens | Director |
Gary Lucchesi | Producer |
Sidney Kimmel | Producer |
Jim Tauber | Producer |
Tom Rosenberg | Producer |
Lindsay McKay | Costume Design |
Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Deborah Aquila | Casting |
Maher Ahmad | Production Design |
Tricia Wood | Casting |
Michael Grady | Director of Photography |
Bill Corso | Makeup Department Head |
Lyle Workman | Original Music Composer |
Eric Reid | Executive Producer |
Ted Gidlow | Executive Producer |
Bruce Toll | Executive Producer |
Bingham Ray | Executive Producer |
Matt Berenson | Executive Producer |
Ted Gidlow | Unit Production Manager |
Scott Robertson | First Assistant Director |
Jonas Spaccarotelli | Second Assistant Director |
Jon Bon Jovi | Songs |
Darrin Prescott | Stunt Coordinator |
Wade Allen | Stunt Coordinator |
Valerie Bleth Sharp | Production Supervisor |
Joni Smith | Production Coordinator |
Thomas T. Taylor | Art Direction |
Kathy Lucas | Set Decoration |
Brett McKenzie | Art Department Coordinator |
Warren Drummond | Storyboard Artist |
Casey Mako | Second Second Assistant Director |
Steven A. Adelson | "A" Camera Operator |
Steven A. Adelson | Steadicam Operator |
Brian Morena | "B" Camera Operator |
Tony Villalobos | First Assistant "A" Camera |
Arturo Rojas | Second Assistant "A" Camera |
Brian Davis | First Assistant "B" Camera |
Darby Newman | Second Assistant "B" Camera |
Kevin Celi | Digital Imaging Technician |
Saeed Adyani | Still Photographer |
Steven Morrow | Sound Mixer |
Craig Dollinger | Boom Operator |
Bryan Mendoza | Utility Sound |
Douglas Fox | Property Master |
Mike Karasick | Gaffer |
Ray Garcia | Key Grip |
Kim Ayers | Key Makeup Artist |
Trish Almeida | Hair Department Head |
Robert Wilson | Key Hair Stylist |
Amy Arnold | Wardrobe Supervisor |
Ralph B. Meyer | Location Manager |
Bart Dion | Special Effects Coordinator |
Darrin Prescott | Second Unit Director |
Mike Karasick | Second Unit Director of Photography |
Lis Kern | Post Production Supervisor |
William Kruzykowski | First Assistant Editor |
Derek Vanderhorst | Supervising Sound Editor |
Mandell Winter | Supervising Sound Editor |
Leslie Shatz | Sound Re-Recording Mixer |
Derek Vanderhorst | Sound Re-Recording Mixer |
Henry Auerbach | Dialogue Editor |
Warren Hendriks | Sound Effects Editor |
Brian Dunlop | Foley Editor |
Ellen Heuer | Foley Artist |
Brian McNelis | Music Supervisor |
Eric Craig | Music Supervisor |
Thomas Duval | VFX Supervisor |
Nicolas Lacroix | Visual Effects Coordinator |
Jon H. Epstein | Stunts |
Whitney Coleman | Stunt Driver |
Danny Wynands | Stunts |
Steve Kelso | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunt Driver |
Allan Padelford | Stunt Driver |