Jesse Bradford als Ben Cronin | |
Erika Christensen als Madison Bell | |
Shiri Appleby als Amy Miller | |
Kate Burton als Carla Cronin | |
Jason Ritter als Randy | |
Peter Hermann als ER Doctor | |
Dan Hedaya als Coach Simkins | |
Nick Sandow als Detective John Zabel | |
Clayne Crawford als Josh | |
Phyllis Somerville als Aunt Gretchen Christopher | |
James DeBello als Christopher Dante | |
Patricia Rae als Jake's Nurse | |
Kia Goodwin als Rene | |
Michael Higgins als Mr. Tillman | |
Pamela Isaacs als Mrs. Egan | |
Tom Cappadona als Janitor | |
Malcolm Barrett als Jock | |
Ken Triwush als Big Man | |
John Knox als ER Guard | |
Amy Mapother als Petite Nurse | |
Ben Epps als Passenger Cop | |
Dan Fountain als Police Officer | |
Max Rosmarin als Music Nerd | |
Chris Fischer als Parking Garage Cop | |
Christopher Rivera als Party Guy | |
Kevin Payne als Priest | |
Monroe Mann als Jake Donnelly | |
JT Alexander als Swim Team Member | |
Jeremy Brena als Student | |
Joseph M. Caracciolo Jr. als Policeman | |
Israel Chaplin als Securty Guard | |
Trish McGettrick als Mother |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Producer |
John Polson | Director |
Charles F. Bohl | Writer |
Phillip Schneider | Writer |
Gene Page | Still Photographer |
Giles Nuttgens | Director of Photography |
Diana White | Set Decoration |
Louis Febre | Original Music Composer |
Sarah Flack | Editor |
Arjun Bhasin | Costume Design |
Amanda Harding | Casting |
Frank White III | Art Direction |
Kalina Ivanov | Production Design |
Catherine Gore | Script Supervisor |
Charles R. Hunt | Production Sound Mixer |
Mindy Marin | Casting |
Peggy Nicholson | Key Hair Stylist |
Francie Fillatti | Hairstylist |
Stephen Lee Davis | First Assistant Director |
Robert 'Show' Lopez | Set Dresser |
Gus Papadopoulos | Leadman |
Radium Cheung | Electrician |
Sandy Hays | Steadicam Operator |
Joshua M. Weiner | Key Grip |
Laura Steinman | Wardrobe Supervisor |
Karen O'Connell | Hairstylist |
Donna E. Bloom | Unit Production Manager |
Miles Ferguson | Post-Production Manager |
Russell Perkins | Stunts |
Mark Proscia | Best Boy Electric |
Beatrice Sisul | First Assistant Editor |
Caryn Brostoff | Key Makeup Artist |
Shirley Belwood | Set Dresser |
Robert Dell | Scenic Artist |
Thomas Gough | Set Dresser |
Derek Ledbetter | Visual Effects |
David Feldman | Grip |
Janet Rush Green | Scenic Artist |
Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Nathan Gunn | Assistant Sound Editor |
Steve Mack | Stunts |
Eric Frazier | Location Scout |
Brian Perkis | Production Controller |
John Penotti | Producer |
Courtney Potts | Associate Producer |
Christine Domaniecki | Makeup Artist |
Ken Ishii | Sound Mixer |
Dina L. Margolin | Stunts |
Jason Velez | Electrician |
Lolita Ritmanis | Orchestrator |
Chris Gridley | Assistant Sound Editor |
Patti Tauscher | Foley Editor |
David Harges | Electrician |
Tom Priestley Jr. | Second Unit Director of Photography |
Schavaria Reeves | Boom Operator |
Jennifer Johnson | Grip |
Larry Rench | Orchestrator |
Anthony Gueli | Hairstylist |
Terry Ham | Second Assistant Director |
C.J. Howard | Set Dresser |
David Itzhak | Scenic Artist |
Charles R. Hunt | Sound Mixer |
Tim Gallin | Stunt Coordinator |
Jack Coffen | Gaffer |
Tom Grunke | Key Grip |
Hilary Niederer | Wardrobe Supervisor |
Adi Amit | Post Production Supervisor |
Tina Pacheco | First Assistant Editor |
John Richards | Scoring Mixer |
Liza Burnett | Unit Publicist |
Steve Goins | Grip |
Justin Vanson | Grip |
Alex Steyermark | Executive Music Producer |
Santi Hito | Set Dresser |
Siexia Porta | Scenic Artist |
David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Danny Aiello III | Stunt Coordinator |
Diane DeNoble | Stunts |
Pamela Lynn Thomas | Casting Assistant |
Terri Tracy | Casting Assistant |
Bradley Yonover | Co-Producer |
Jason 'Jay' Brown | Set Dresser |
Steven Fagerquist | Compositors |
Chris Hayes | Camera Operator |
Gary Shlifer | Underwater Director of Photography |
Tom Yeager | Location Manager |
Paula Hochhalter | Musician |
Marcy Drogin | Co-Producer |
Fisher Stevens | Executive Producer |
Tim Williams | Executive Producer |
David Chambers | Location Scout |
Beth Nussbaum | Unit Publicist |
Dina Sliwiak | Makeup Artist |
Patrick Esposito | Post-Production Manager |
Piotr Filipowski | Sound Effects Editor |
Jay Carrado | Stunts |
Chris McGeary | Music Editor |
Elka Nikolova | Art Department Assistant |
John Nutt | Supervising Sound Editor |
Montez A. Monroe | Production Supervisor |
Barbara A. Kastner | Property Master |
Stephanie Finochio | Stunts |
David Shumbris | Stunts |
Todd Lichtenstein | Electrician |
Morgan Supple | Location Scout |
John Debney | Original Music Composer |
Jeffrey Schindler | Conductor |
Allison Lyon Segan | Producer |
Chan Jeon | Grip |
Jamie Gordon | Co-Producer |