Rebecca Hall als Florence Cathcart | |
Dominic West als Robert Mallory | |
Imelda Staunton als Maud Hill | |
Isaac Hempstead-Wright als Tom | |
Lucy Cohu als Constance Strickland | |
Cal MacAninch als Freddie Strickland | |
John Shrapnel als Reverend Hugh Purslow | |
Diana Kent als Harriet Cathcart | |
Richard Durden als Alexander Cathcart | |
Alfie Field als Victor Parry | |
Tilly Vosburgh als Vera Flood | |
Ian Hanmore als Albert Flood | |
Andrew Havill als George Vandermeer | |
Anastasia Hille als Dorothy Vandermeer | |
Joseph Mawle als Edward Judd | |
Shaun Dooley als Malcolm McNair | |
Steven Cree als Sergeant Evans | |
Felix Soper als Julian Dowden | |
Sidney Johnston als John Franklin | |
Spike White als Alistair Howell | |
Charlie Callaghan als Chris Hartley | |
James Kirkham als William Ramsbottom | |
Ewan Andrew Walker als Richard McGorian | |
Adam Thomas Wright als Max Tebbitts | |
Ben Greaves-Neal als Child Impostor | |
Daniel Pirrie als Captain Mills | |
Nicholas Amer als Edgar Hirsthwit | |
Nick Murphy als Teacher 1 | |
Neil Broome als School Master (uncredited) |
Robert Wischhusen-Hayes | Set Decoration |
Jon Henson | Production Design |
Nick Murphy | Director |
Daniel Pemberton | Original Music Composer |
Victoria Boydell | Editor |
Stephen Volk | Screenplay |
Shaheen Baig | Casting |
Caroline Harris | Costume Design |
Nick Murphy | Screenplay |
Dave McKay | Helicopter Camera |
Neal Champion | Special Effects |
Helene Lenszner | Location Manager |
Lucy Enfield | Script Supervisor |
Cindy Thomson | Location Manager |
Fiona Gavin | Art Direction |
Alex Bailey | Still Photographer |
Suzanne Noble | Publicist |
Abbi Collins | Stunt Coordinator |
Mike Scott | Steadicam Operator |
Peter Robertson | Steadicam Operator |
Emma Pike | Production Manager |
Sean Farrow | Visual Effects Supervisor |
Ian Johnson | Unit Publicist |
Eduard Grau | Director of Photography |
Paul Edwards | Steadicam Operator |
Nicki McCallum | Supervising Art Director |
James Clarke | Digital Intermediate |
Daniel Phillips | Hair Designer |
Tapio Salmi | Hair Supervisor |
Sandrine Mugglestone | Daily Makeup & Hair |
Neil Maguire | Storyboard Artist |
Sarah Curtis | Producer |
Reno Antoniades | Legal Services |
Harriet Edmonds | Costume Standby |
Fiona Dickson | Draughtsman |
Alex Howe | First Assistant Camera |
Tom Miller | Still Photographer |
Emelie Nilsson | Digital Compositor |
Lucy Tanner | Visual Effects Coordinator |
David Tyler | Gaffer |
Andy Duncan | Gaffer |
Paul Cotterell | ADR Mixer |
David Sjodin | Digital Compositor |
Simon Leech | Digital Compositor |
Julia Stannard | Producer |
Maite Astiz | Second Assistant Camera |
David M. Thompson | Producer |
Stuart Fyvie | Colorist |
Ashley McFarlane | Floor Runner |
Tapio Salmi | Makeup Supervisor |
Helen Allingham | Art Department Assistant |
George McKay | Painter |
Chris Chandler | Property Master |
Jim Elliott | Property Master |
Colin Nicolson | Sound Mixer |
Martin Palmer | Electrician |
Ben Brazier | Foley Editor |
John Laurie | Costume Standby |
Peter Eardley | Production Accountant |
Jenny Williams | Production Coordinator |
Toby Ford | First Assistant Director |
Derek Fraser | Construction Manager |
Sue Harding | Foley Artist |
Anna Lau | Costume Supervisor |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Graham Hunter | Assistant Costume Designer |
Angela Stanley | Digital Compositor |
Robert Brazier | Foley Recordist |
Mary Brehony | Legal Services |
Steven Moore | Production Runner |
Kara Ramsay | Standby Art Director |
Kevin Robertson | Electrician |
Robert Dibble | First Assistant Camera |
Aisha Bywaters | Casting Associate |
Scott Goulding | Online Editor |
Julie Dorrat-Keenan | Makeup Artist |
Iain Geddes | Painter |
Mark Appleby | ADR Mixer |
Billy Hinshelwood | Legal Services |
Sam Curren | Painter |
Ray Brown | Electrician |
Ian Wilkinson | ADR Editor |
Rowena Wilkinson | Foley Artist |
James Harrison | Sound Effects Designer |
Lea Morement | Assistant Editor |
Colin Nicolson | Production Sound Mixer |