Essie Davis als Amelia Vanek | |
Noah Wiseman als Samuel Vanek | |
Hayley McElhinney als Claire | |
Daniel Henshall als Robbie | |
Barbara West als Gracie Roach | |
Ben Winspear als Oskar Vanek | |
Cathy Adamek als Prue | |
Craig Behenna als Warren | |
Hachi als Bugsy | |
Tim Purcell als The Babadook | |
Chloe Hurn als Ruby | |
Jacquy Phillips als Beverly | |
Bridget Walters als Norma | |
Adam Morgan als Sergeant | |
Pippa Wanganeen als Eastern Suburbs Mum 1 | |
Peta Shannon als Eastern Suburbs Mum 2 | |
Michelle Nightingale als Eastern Suburbs Mum 3 | |
Tony Mack als Principal | |
Carmel Johnson als Teacher | |
Michael Gilmour als Young Policeman 1 | |
Craig McArdle als Young Policeman 2 | |
Terence Crawford als Doctor | |
Tiffany Lyndall-Knight als Supermarket Mum | |
Lucy Hong als Supermarket Little Girl | |
Sophie Riggs als Checkout Chick | |
John Maurice als Car Guy | |
Stephen Sheehan als Magician | |
Alicia Zorkovic als Fast Food Mum | |
Lotte Crawford als Kissing Woman | |
Chris Roberts als Kissing Man | |
Annie Batten als Old Woman in Corridor | |
India Zorkovic als Fast Food Kid 1 | |
Isla Zorkovic als Fast Food Kid 2 | |
Charlie Crabtree als Fast Food Kid 3 | |
Ethan Grabis als Fast Food Kid 4 | |
Sophie Allan als Fast Food Kid 5 |
Jennifer Kent | Director |
Jennifer Kent | Writer |
Kristina Ceyton | Producer |
Kristian Moliere | Producer |
Jed Kurzel | Original Music Composer |
Simon Njoo | Editor |
Nikki Barrett | Casting |
Radek Ładczuk | Director of Photography |
Des Kenneally | Sound Recordist |
Frank Lipson | Sound Effects Editor |
Clint Dodd | Special Effects Coordinator |
Reg Roordink | Stunt Coordinator |
Taera Shroff | Script Supervisor |
Karen Hannaford | Art Direction |
Matt Nettheim | Still Photographer |
Michael Fairbairn | Additional Camera |
Louis Puli | Camera Operator |
Sean Lahiff | First Assistant Editor |
Jennifer Drake | Set Decoration |
Chris Chamberlin | Unit Publicist |
Marty Pepper | Visual Effects Supervisor |
Robertto Karas | Gaffer |
John Haratzis | Scenic Artist |
Ross Perkin | Set Designer |
Scott McDonald | Location Manager |
Heather Wallace | Costume Design |
Pete Best | Associate Producer |
Pete Best | Dialogue Editor |
Pete Best | ADR Mixer |
Frank Hruby | Focus Puller |
Richard Chataway | Prop Maker |
Marion Lee | Makeup & Hair |
Tracy Phillpot | Makeup Supervisor |
Kelly Rivett | Art Department Assistant |
Conor Reid | Art Department Assistant |
Paul Spencer | Construction Manager |
Chris Davies | Grip |
Dimitri Zaunders | Data Wrangler |
Ben Walsh | Grip |
Kim O'Mallon | Costume Assistant |
Justin Dix | Prosthetics |
John Simpson | Foley Artist |
Michael Cusack | Prop Maker |
Kasra Rassoulzadegan | Assistant Editor |
James Boorman | Title Designer |
Mike Smith | Key Grip |
Louis Puli | Steadicam Operator |
Vicki Nhieu | Wardrobe Assistant |
Aimée-Lee Curran | Art Department Assistant |
Wesley Champion | Prop Maker |
Natalie Wall | Casting Associate |
Mark Kraus | Production Accountant |
Brad Lanyon | First Assistant Director |
Adam Camporeale | Assistant Camera |
Nima Nabili Rad | Second Unit Director of Photography |
Tara Webb | ADR Mixer |
Andrew McGrath | ADR Mixer |
Scott Illingworth | ADR Mixer |
Marco Arlotta | Boom Operator |
Maxx Corkindale | Clapper Loader |
Gerard Maher | First Assistant Camera |
Marty Pepper | Digital Intermediate Colorist |
Judi Oehme | Production Coordinator |
Dimitri Ellerington | First Assistant Director |
Jordan Agutter | Assistant Camera |
Sue Carroll | Makeup & Hair |
Zac Murphy | Gaffer |
Pete Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Tracy Phillpot | Hair Supervisor |
Gemma Salomon | Production Secretary |
Dimitri Zaunders | Additional Camera |
Alex Holmes | Production Design |
Michael Philippou | Production Runner |
Danny Philippou | Electrician |
Olivia Beardsley | Stand In |
Olivia Beardsley | Second Unit |