Kevin Spacey als Larry Mann | |
Danny DeVito als Phil Cooper | |
Peter Facinelli als Bob Walker | |
Paul Dawson als Bellboy | |
Christopher Donahue als Bartender (uncredited) | |
Ron Komora als The Big Kahuna (uncredited) | |
Frank L. Messina als Business Man (uncredited) |
John Swanbeck | Director |
Barbara A. Hall | Line Producer |
Joanne Horowitz | Co-Producer |
Bernie Morris | Associate Producer |
Elie Samaha | Producer |
Kevin Spacey | Producer |
Andrew Stevens | Producer |
Christopher Young | Original Music Composer |
Anastas N. Michos | Director of Photography |
Peggy Davis | Editor |
Kalina Ivanov | Production Design |
Frank White III | Art Direction |
Janie Bryant | Costume Design |
Karyn Huston | Key Hair Stylist |
Amy Schmiederer | Makeup Artist |
Eric Bergman | Post Production Supervisor |
Aida Rodgers | Assistant Director |
Joseph Proscia | Leadman |
Jeff K. Brunello | Sound Effects Editor |
Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
Clare C. Freeman | Supervising Sound Editor |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
John Garret Gorman | Sound Recordist |
Vince Nicastro | Foley |
Jeff Pullman | Production Sound Mixer |
Joan Rowe | Foley |
Katie Rowe | Foley |
Sean Rowe | Foley |
James Wright | Dolby Consultant |
Ron Peterson | Camera Operator |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Łukasz Bielan | Additional Photography |
John Clifford | Still Photographer |
James J. Ferris | Electrician |
Peter Masterson | First Assistant Camera |
Tom Weston | Camera Operator |
Brooke Stanford | Electrician |
Suzanne Kelly | Costume Supervisor |
Andrew Loschin | Assistant Editor |
Maureen Norton | Executive In Charge Of Post Production |
Tom Ross | Location Manager |
Andrew Saxe | Location Manager |
Pete Anthony | Orchestrator |
Anita Camarata | Music Supervisor |
Kostas Christides | Orchestrator |
Christopher Young | Orchestrator |
Chiemi Karasawa | Script Supervisor |
Florian Schereck | Production Controller |
Alfonso Trinidad | Set Production Assistant |
Jeff Wadlow | Set Production Assistant |
Deborah Brock | Thanks |
Jay Cassidy | Thanks |
Molly Prather | Thanks |
Roger Rueff | Screenplay |
Gerard Guez | Executive Producer |
Susie Goulder | Set Decoration |
Mia Thoen | Makeup Artist |
William Perkins | Unit Production Manager |
Libby Richman | Production Supervisor |
Amanda Slater | Assistant Director |
Gary Aharoni | Set Dressing Artist |
Helen Baldizzone | Scenic Artist |
Rodney Clark | Carpenter |
Jim Gilmartin | Scenic Artist |
Phil Goldstein | Scenic Artist |
Shauna Kellin | Scenic Artist |
Philip Kennedy | Scenic Artist |
George Kousoulides | Scenic Artist |
Bill Lehne | Construction Coordinator |
Lauren Levin | Scenic Artist |
Lou Miller | Carpenter |
Laraine Mills | Art Department Assistant |
Don Nace | Scenic Artist |
Celia Parker | Scenic Artist |
Rebecca Hanck | Sound Effects Editor |
Paul Koronkiewicz | Boom Operator |
Karl Wasserman | Boom Operator |
Jim Farrell | Camera Operator |
Jolynn LaCasse | Storyboard |
Van Luong | Systems Administrators & Support |
Jim Mann | Camera Operator |
Richard Audino | Gaffer |
Lamont Crawford | Grip |
Michael Gallart | Best Boy Electric |
James McMillan | Grip |
Colby Enders | Editorial Production Assistant |
Jeffrey L. Jamison | First Assistant Editor |
Kaylin Frank | Music Supervisor |
Kenny Gaskins | Transportation Captain |
Timothy Brooks | Production Office Assistant |
Jesse Cole | Set Production Assistant |
Donovan Girard | Craft Service |
Peggy Glascoe | Production Accountant |
Malee Nerenhausen | Finance |
Nancy Scanlon | Script Editor |
Brian Slocum | Production Coordinator |
George Bishop | Thanks |
Peter DiPerro | Thanks |
Martin Rabinovitch | Thanks |
Eric Rigney | Thanks |
Kandy Tate | Thanks |
Victoria Lang | Set Production Assistant |
Robert Covelman | Property Master |
Jon Kull | Orchestrator |
Mike Milliken | Color Timer |
Kenneth Walker | Key Hair Stylist |
Paul Curtis | Dialogue Editor |
Cathie Speakman | Dialogue Editor |