Emma Roberts als Joan Marsh | |
Kiernan Shipka als Kat | |
Lucy Boynton als Rose | |
James Remar als Bill | |
Lauren Holly als Linda | |
Peter J. Gray als Rick | |
Emma Holzer als Lizzy | |
Matthew Stefiuk als Ranger | |
Greg Ellwand als Father Brian | |
Elana Krausz als Ms. Prescott | |
Heather Tod Mitchell als Mrs. Drake | |
Peter James Haworth als Mr. Gordon | |
Rose Gagnon als Dawn the Secretary | |
Ronda Louis-Jeune als Waitress | |
Cameron Preyde als Nettle Ned | |
Myranda Bingham als Contortionist | |
Jodi Larratt als Kat's Mom (uncredited) | |
Douglas Kidd als Kat's Dad (uncredited) | |
Tori Barban als Private School Student (uncredited) | |
Veronica Cormier als Private School Student (uncredited) | |
Hallie Green als Private School Student (uncredited) | |
Aileigh Karson als Private School Student (uncredited) | |
Ilish Karson als Private School Student (uncredited) | |
Stephen K. Donnelly als Security Guard (uncredited) | |
Trevor Goulet als Photographer (uncredited) | |
Donna St-Jean als Hostess (uncredited) | |
Megan Weckwerth als Uniformed Girl (uncredited) | |
Katelyn Wells als Student (uncredited) |
Osgood Perkins | Writer |
Osgood Perkins | Director |
Julie Kirkwood | Director of Photography |
Brian Ufberg | Editor |
Alexandra Smith | Makeup Effects |
Bryan Bertino | Producer |
Ilona Smyth | Casting |
Robert Menzies | Producer |
Jennifer Stroud | Costume Design |
Garren Dunbar | Set Decoration |
Chris Armogida | Associate Producer |
Carissa Buffel | Executive Producer |
Eyde Belasco | Casting |
Alphonse Ghossein | Producer |
Arianne Fraser | Executive Producer |
Rob Paris | Producer |
Kevin Matusow | Executive Producer |
Lisa Soper | Production Design |
Sarah Deline | Associate Producer |
Adrienne Biddle | Producer |
Shane Boucher | Production Design |
Emily Skoggard | Makeup Effects |
Sarah Deline | Production Manager |
Roxanne Landry | Art Department Coordinator |
Sam Javanrouh | Visual Effects Supervisor |
Alain Moussi | Stunt Coordinator |
Sarah Kryszak | Production Coordinator |
W. Michael Beard | Post Production Supervisor |
Kat Baldassari | Set Dresser |
Kendrick de Lepper | Painter |
Susana Baker | Stunts |
Elvis Perkins | Music |
Layton Morrison | Stunt Coordinator |
Michel Poirier | Location Manager |
Tara Brawley | Hairstylist |
Ben Belanger | Set Dresser |
Stephanie Essig | Painter |
Dan Gallant | Carpenter |
Allan Fung | Sound Designer |
Breannah Gibson | Assistant Editor |
Taralee Gerhard | Third Assistant Director |
Joseph J. Gillanders | Second Assistant Director |
Rachel Hauraney | Painter |
Tim Longo | Storyboard Designer |
Geoff Sangster | Painter |
Melissa Hinton | Assistant Sound Editor |
Forbes Campbell | Script Supervisor |
Veronica Davidson | Production Coordinator |
Helen Thach | Compositors |
Andre Coutu | Post Production Supervisor |
William Mood | Carpenter |
Trevor Goulet | Sound Mixer |
Anthony Lefresne | First Assistant Director |
Julien Desormeaux | Boom Operator |
Candice McHugh | Visual Effects Producer |
Ryan Bender | Publicist |
Marissa Clemence | Key Makeup Artist |
Paul Pellerin | Set Dresser |
Tim Winchester | Property Master |
Richard Harkness | Sound Editor |
Steve Boisvert | Production Supervisor |
John Petti | Location Scout |
Francis Lapierre | Set Decoration |
Zed Starkovich | Music Editor |
Robert Courtemanche | Dolly Grip |
Jasmine Murray-Bergquist | Assistant Costume Designer |
Sheena Johnson | Best Boy Electric |
Jessie Turner | First Assistant "B" Camera |
Nick Lacelle | Camera Operator |
John Olts | Gaffer |
Anthony Police | Key Grip |
Petr Maur | Still Photographer |
Wesley Van Hoof | Best Boy Electric |
Maria José Moreira | Makeup & Hair |
Mark Driver | Colorist |
Diego Dias | First Assistant "A" Camera |
Matthew McKenzie | Sound Re-Recording Mixer |
Bruce Fleming | Sound Re-Recording Mixer |
brooks hunter | First Assistant "B" Camera |
Jesse Gillingham | Dialogue Editor |
Tabitha Burtch | Special Effects Makeup Artist |