Emilio Estevez als Andrew Clark | |
Judd Nelson als John Bender | |
Molly Ringwald als Claire Standish | |
Anthony Michael Hall als Brian Johnson | |
Ally Sheedy als Allison Reynolds | |
Paul Gleason als Richard Vernon | |
John Kapelos als Carl | |
Perry Crawford als Allison's Father | |
Mary Christian als Brian's Sister | |
Ron Dean als Andy's Father | |
Tim Gamble als Claire's Father | |
Fran Gargano als Allison's Mom | |
Mercedes Hall als Brian's Mom | |
John Hughes als Brian’s Father (uncredited) |
Jackie Burch | Casting Director |
Thomas Del Ruth | Director of Photography |
Dede Allen | Editor |
Marilyn Vance | Costume Design |
Richard C. Franklin | Sound Editor |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
John Hughes | Director |
John Hughes | Producer |
John Hughes | Writer |
Richard Hashimoto | Unit Production Manager |
Richard Hashimoto | Production Supervisor |
Robert L. Hoyt | Sound Re-Recording Mixer |
Ned Tanen | Producer |
Keith Forsey | Original Music Composer |
Keith Forsey | Music Supervisor |
John W. Corso | Production Design |
Jennifer Polito | Set Decoration |
Gary Chang | Additional Music Supervisor |
Michelle Manning | Co-Producer |
Henry M. Lebo | Camera Operator |
Scott K. Wallace | Assistant Editor |
Aubrey Head | Color Timer |
James Giovannetti Jr. | Second Assistant Director |
Jim Kerr | Theme Song Performance |
Gil Friesen | Executive Producer |
Andrew Meyer | Executive Producer |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Stanwyck | Lead Painter |
Nicholas Korda | ADR Editor |
John J. Stephens | Sound Re-Recording Mixer |
Chuck Neely | Assistant Sound Editor |
Jack M. Marino | Property Master |
James R. Alexander | Sound Mixer |
Robert P. Cohen | First Assistant Director |
Ted Whitfield | Music Editor |
Kyle T. MacDowell | Electrician |
Greg Agalsoff | Boom Operator |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Nancy Frazen | Assistant Editor |
Ross L. Kulma | Set Medic |
Bob Forrest | Script Supervisor |
Ben Beaird | Key Grip |
Jerry Stanford | Sound Editor |
Linle White | Hairstylist |
Marc Fambro | Carpenter |
John C. Chulay | Unit Production Manager |
Larry Carow | Sound Editor |
Robyn Goldman | Makeup Artist |
Danny Buck | Gaffer |
James W. Miller | Associate Editor |
Ron Walters | Makeup Artist |
John E. Therieau | Assistant Editor |
Dorain Grusman | Choreographer |
Sly Lovegren | Production Coordinator |
Fredell Pogodin | Unit Publicist |
Susan Vanderbeek | Production Secretary |