Fantasia Barrino als Celie Harris-Johnson | |
Taraji P. Henson als Shug Avery | |
Danielle Brooks als Sofia | |
Colman Domingo als Albert "Mister" Johnson | |
Corey Hawkins als Harpo Johnson | |
Phylicia Pearl Mpasi als Young Celie | |
Halle Bailey als Young Nettie | |
Ciara als Nettie | |
H.E.R. als Mary "Squeak" Agnes | |
David Alan Grier als Reverend Avery | |
Deon Cole als Alfonso | |
Jon Batiste als Grady | |
Louis Gossett Jr. als Ol' Mister | |
Tamela Mann als First Lady | |
Aunjanue Ellis-Taylor als Mama | |
Elizabeth Marvel als Miss Millie | |
Stephen Hill als Henry (Buster) Broadnax | |
Adetinpo Thomas als Mary Ellen | |
Tiffany Elle Burgess als Olivia | |
Terrence J. Smith als Adam | |
Aba Arthur als Abena | |
Jeffrey Marcus als Immigration Officer | |
Jamaal Avery Jr. als Young Harpo | |
Ailani Flowers als Lil Cat | |
Emana Rachelle als Corrine | |
Charles Green als Mayor | |
Brad Raymond als Big Slim | |
P. Kofi McDonald als Domino Player | |
L. Warren Young als Domino Player | |
Zakiya Boyd als Deaconess | |
David Vaughn als Postman (Mr. Edmonds) | |
Chase Steven Anderson als Ticket Booth Operator | |
John L. Adams als Sharecropper | |
Ashton Maxwell als Harpo's Buddy | |
Marvin Laviolette als Harpo's Buddy | |
Raphael Thomas als Harpo's Buddy | |
MaCai Arrington Griffin als Bub | |
James Carey als Debuty | |
Whoopi Goldberg als Midwife (uncredited) |
Steven Spielberg | Producer |
Jon Poll | Editor |
Alice Walker | Executive Producer |
Alice Walker | Novel |
Quincy Jones | Producer |
Oprah Winfrey | Producer |
Larry Dias | Set Decoration |
Paul D. Austerberry | Production Design |
Bernard Telsey | Casting |
Dan Laustsen | Director of Photography |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Beugg | Executive Producer |
Francine Jamison-Tanchuck | Costume Design |
Stephen Bray | Songs |
Stephen Bray | Executive Music Producer |
Mark Hicks | Stunt Coordinator |
Marsha Norman | Musical |
Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Julian Slater | Sound Re-Recording Mixer |
Carla Gardini | Executive Producer |
Tiffany Little Canfield | Casting |
Anthony G. Nakonechnyj | Gaffer |
Kristie Macosko Krieger | Executive Producer |
Scott Sanders | Producer |
Max Calder | Stunts |
Kelli Jones | Hairstylist |
Paul Pirola | Foley Mixer |
Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Marlon Victor Bondoc | VFX Artist |
Ariel Velasco-Shaw | Visual Effects Supervisor |
Andrea Bowman | Key Hair Stylist |
Kenneth Bryant | Set Dresser |
Fatima Robinson | Choreographer |
Renée Tondelli | Supervising Sound Editor |
Steven Morrow | Sound Mixer |
Blitz Bazawule | Director |
Blitz Bazawule | Executive Music Producer |
Andi Crumbley | Art Direction |
Lawrence Davis | Hair Department Head |
Carol Rasheed | Makeup Department Head |
Rory Bruen | Supervising Art Director |
Richard Bullock Jr. | Sound Mixer |
Shellita Boxie | Stunt Double |
Ken McGill | Sound Designer |
Doug Spilatro | VFX Artist |
Floyd Anthony Johns Jr. | Stunts |
Korii Young | Set Costumer |
Courtenay Valenti | Executive Producer |
Kris Bowers | Original Music Composer |
Blade Ladish | Set Dresser |
Ryan Squires | Foley Editor |
Marcus Gardley | Screenplay |
Maxfield Ladish | Set Dresser |
Rebecca Runyon | Assistant Art Director |
Mark Tomlinson | Grip |
Brendan Croxon | Foley Supervisor |
Britain Illingworth-Cramer | Set Designer |
Brenda Russell | Songs |
Allee Willis | Songs |
Rebecca Walker | Executive Producer |
Charles Cooley | Special Effects Coordinator |
Mara Jacobs | Executive Producer |
Karina Rezhevska | Foley Recordist |
Nataliia Syeryakova | Foley Artist |
Morgan Rhodes | Music Supervisor |
Spencer Tortorici | Set Dresser |
Sofia Portantino | Visual Effects Producer |
Wayne Rowe | Special Effects Technician |
Gazal Tabrizipour | Special Effects Technician |
Jordan Carroll | Music Supervisor |
A. Renea Dyson | Hairstylist |
Nick Baxter | Executive Music Producer |
Amani King | Set Dresser |
Pam Foco | Set Designer |
Bridgette Michelle Bentley | Stunt Double |
Ben Felker | Grip |
Para Malden | Makeup Artist |
Cathy Shaw | VFX Artist |
Adam Fell | Executive Producer |
Destiny Lilly | Casting |
David Aragon | Grip |
Tangela Large | Dialect Coach |
Jennifer E Ivey | Makeup Artist |
Brandon Blakely | Grip |
Nicole Dillard | Special Effects Technician |
Adam Endrodi | VFX Artist |
Max Hicks | VFX Artist |
Hang Dara Zhao | Assistant Art Director |
Lanetra Butler | Set Costumer |
Keith Kinsey | Video Assist Operator |
Lee R. LaCaille | Special Effects Technician |
Chris Campagna | Foley Editor |
Milene Melendez | Makeup Artist |
Danielle Peebles | Makeup Artist |
Chantel Rawls | Stunt Double |
Van Underwood Stokes | Stunts |
Billy Matt Thompson | Stunts |
Gabriella Camirand | Visual Effects Coordinator |
Terry Klopfenstein | VFX Artist |
Sheila Walcott | Executive Producer |
Pete Chiappetta | Executive Producer |
Anthony Tittanegro | Executive Producer |