Linda Cardellini als Anna Tate-Garcia | |
Raymond Cruz als Rafael Olvera | |
Patricia Velásquez als Patricia Alvarez | |
Roman Christou als Chris Garcia | |
Jaynee-Lynne Kinchen als Samantha Garcia | |
Marisol Ramirez als La Llorona | |
Sean Patrick Thomas als Detective Cooper | |
Tony Amendola als Father Perez | |
Oliver Alexander als Carlos | |
Aiden Lewandowski als Tomas | |
Irene Keng als Donna | |
DeLaRosa Rivera als David Garcia | |
Madeleine McGraw als April | |
Sophia Santi als Bocanegra / Female customer | |
Jethan Camarena als Simon | |
Fontana Sim als Carol | |
Scarlett Black als Millie | |
Don Roberson als Wealthy Man | |
Sierra Heuermann als Sam | |
Paul Rodríguez als Officer Claro | |
John Marshall Jones als Mr. Hankins | |
Ricardo Mamood-Vega als Perez | |
Andrew Tinpo Lee als ER Doctor |
Michael Chaves | Director |
Mikki Daughtry | Writer |
Tobias Iaconis | Writer |
James Wan | Producer |
Joseph Bishara | Music |
Peter Gvozdas | Editor |
Melanie Jones | Production Design |
Megan Spatz | Costume Design |
Rich Delia | Casting Director |
Judson Scott | Co-Producer |
Emile Gladstone | Producer |
Walter Hamada | Executive Producer |
Dave Neustadter | Executive Producer |
Gary Dauberman | Producer |
Michelle Morrissey | Executive Producer |
Victoria Palmeri | Co-Producer |
Michael Clear | Executive Producer |
Michael Burgess | Director of Photography |
Richard Brener | Executive Producer |
Carrie Morrow | Unit Production Manager |
Philip Waley | Unit Production Manager |
Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Marc Newland | Second Assistant Director |
Kurt Bryant | Stunt Coordinator |
Kelli Barksdale | Stunts |
Amanda Hall | Stunts |
Linda Kessler | Stunts |
Noelle Therese Mulligan | Stunts |
Michael Owen | Stunts |
Juliana Potter | Stunts |
Alice Rietveld | Stunts |
Olivia Summers | Stunts |
Ator Tamras | Stunts |
Alyssa Hill | Art Direction |
Craig Bauer | "B" Camera Operator |
Michael Burgess | "A" Camera Operator |
Steven Cueva | First Assistant "A" Camera |
Jozo Zovko | Second Assistant "A" Camera |
Oliver Mancebo | Digital Imaging Technician |
Tim Song Jones | Boom Operator |
Pamela Winn-Barnett | Post Production Supervisor |
Alain J. Romi | First Assistant Editor |
Lorena Talpan | Visual Effects Editor |
Dave McMoyler | Supervising Sound Editor |
Scott Martin Gershin | Sound Designer |
Michael D. Wilhoit | Supervising ADR Editor |
Jamie Hardt | Sound Effects Editor |
Jesse Garcia | Sound Effects Editor |
Masanobu 'Tomi' Tomita | Sound Effects Editor |
Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Michelle Pazer | ADR Editor |
Joe Barnett | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Walter Spencer | Foley Editor |
Mike Horton | Foley Artist |
Tim McKeown | Foley Artist |
Brian Magrum | ADR Mixer |
Judah Getz | ADR Mixer |
Bob Lacivita | ADR Mixer |
Julie Pearce | Music Editor |
Joel Tokarsky | Production Accountant |
Coleen Aiello | First Assistant Accountant |
Rich Heichel | Assistant Location Manager |
Renetta G. Amador | Script Supervisor |
Monavie Tutop | Set Costumer |
Eleanor Sabaduquia | Makeup Department Head |
Gage Hubbard | Special Effects Makeup Artist |
Traci E. Smithe | Hair Department Head |
Nicholas Kaat | Chief Lighting Technician |
Nathan Dean Fetzer | Assistant Chief Lighting Technician |
Pat O'Mara | Key Grip |
Peter Weidenfeller | Dolly Grip |
Sean Burris | Grip |
Annie Brandt | Property Master |
Tim Dodge | Set Dresser |
Pj Aguilera | Set Dresser |
Stacee Hammond | Art Department Coordinator |
Drew Rebelein | Construction Coordinator |
James Ferrera | Unit Publicist |
Belinda McCormick | Studio Teacher |
Kevin Caira | Transportation Coordinator |
Tina Peterson | Transportation Captain |
Dana Niu | Orchestrator |
Walter Volpatto | Digital Intermediate Colorist |
Pamela Scott-Farr | Digital Intermediate Producer |
Angelique Perez | Digital Intermediate Producer |
Phil DeSanti | Second Second Assistant Director |
Aaron A. Goffman | Property Master |
Aaron A. Goffman | Insert Unit Director |