Shailene Woodley als Beatrice "Tris" Prior | |
Theo James als Tobias "Four" Eaton | |
Miles Teller als Peter Hayes | |
Zoë Kravitz als Christina | |
Naomi Watts als Evelyn Johnson-Eaton | |
Jeff Daniels als David | |
Ansel Elgort als Caleb Prior | |
Octavia Spencer als Johanna Reyes | |
Keiynan Lonsdale als Uriah Pedrad | |
Daniel Dae Kim als Jack Kang | |
Maggie Q als Tori Wu | |
Bill Skarsgård als Matthew | |
Jonny Weston als Edgar | |
Nadia Hilker als Nita | |
Andy Bean als Romit | |
Ray Stevenson als Marcus Eaton | |
Mekhi Phifer als Max | |
Joseph David-Jones als Hollis | |
Ashley Judd als Natalie Prior | |
Xander Berkeley als Phillip | |
Parisa Johnston als Regina | |
Rebecca Pidgeon als Sarah | |
Konrad Howard als Jasper | |
Theo Howard als Eulis | |
Lucella Costa als Laura | |
Amy Parrish als Zoe | |
Ken DuBois als Tom | |
Janet McTeer als Edith Prior | |
Thomas Blake Jr. als Fringe Father | |
Julie Ivey als Fringe Parent | |
Kyle Clements als Factionless Guard | |
Hannah Riley als Crush Girl #2 | |
Autumn Dial als Groupie Babe #1 | |
Courtney Hope als Anna | |
Ian Belgard als Young Four | |
Timothy Carr als Bureau Army (uncredited) | |
Conphidance als Factionless Soldier (uncredited) | |
Anthony K. Hyatt als Perfexia Son In Law |
Lucy Fisher | Producer |
Noah Oppenheim | Screenplay |
Veronica Roth | Novel |
Douglas Wick | Producer |
Pouya Shahbazian | Producer |
Robert Schwentke | Director |
Stephen Chbosky | Screenplay |
Adam Cooper | Screenplay |
Bill Collage | Screenplay |
Alan Hook | Supervising Art Director |
Alex McCarroll | Art Direction |
Florian Ballhaus | Director of Photography |
Scott Dougan | Art Direction |
Mary Vernieu | Casting |
Alec Hammond | Production Design |
Joseph Trapanese | Original Music Composer |
Kathy Lucas | Set Decoration |
Mika Saito | Production Supervisor |
Venus Kanani | Casting |
Marlene Stewart | Costume Design |
Stuart Levy | Editor |
Richard Schoen | Costume Supervisor |
David J. Thompson | Steadicam Operator |
Joshua Davis | Gaffer |
Rachel Litz | Visual Effects Editor |
Jeremy Robert | Visual Effects Supervisor |
Greg John Callas | Construction Coordinator |
Valerie Laven-Cooper | Assistant Costume Designer |
Ryan Trygstad | Hairstylist |
Simon Leclair | Sequence Supervisor |
Stefen Fangmeier | Visual Effects Supervisor |
Laurent Spillemaecker | Visual Effects Supervisor |
Lizzy Jane Klein | Researcher |
Adam Pere | Visual Effects Coordinator |
Sara Bourque | Visual Effects Coordinator |
Mark Stasiuk | Visual Effects Supervisor |
Robert Shoup | Sound Effects Editor |
Thom Whitehead | Digital Intermediate |
Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Allan Magled | Visual Effects Producer |
Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Ronni Brown | Foley |
Jessica Kivnik | Script Coordinator |
Chloe Lipp | Art Department Coordinator |
Mike Tyson | Rigging Gaffer |
Chris LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Chris O'Hara | Stunt Coordinator |
Andy Kaplan | Digital Intermediate |
Claudia Humburg | Makeup Artist |
Preston Ryon | Camera Operator |
Céline Zapater | VFX Editor |
Jonathan Larose | Sequence Supervisor |
Louis-Charles Lapointe | Visual Effects Coordinator |
Claudia Butenberg | Visual Effects Producer |
Tim LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Paul Butterworth | Visual Effects Supervisor |
Sam Zeines | Music Editor |
Oded Raz | CG Supervisor |
Colin Ebbeson | CG Supervisor |
Margie O'Malley | Foley |
Cole Darby | Visual Effects Coordinator |
Lorna Kidjo | Visual Effects Coordinator |
Erika A. McKee | Visual Effects Producer |
Riva Cahn Thompson | Casting Associate |
Sean Haley | Set Costumer |
Deaundra Harris-Metzger | Hairstylist |
Chris Culliton | Gaffer |
Pavel Pranevsky | CG Supervisor |
Gabriel Saint-Aubin | Sequence Supervisor |
Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Pimentel A. Raphael | Animation Supervisor |
Brendan Seals | Sequence Supervisor |
Tony Bacigalupi | First Assistant Editor |
Daniel J. Lester | Assistant Costume Designer |
Cheryl Daniels | Key Hair Stylist |
Eric Laudadio | Camera Operator |
Raphael Letertre | CG Supervisor |
Nick Bernardi | Visual Effects Coordinator |
Mickey Levy | Visual Effects Producer |
Les Morgan | Set Costumer |
Wyatt Belton | Hairstylist |
Eric Frazier | Special Effects Supervisor |
Patrice Cormier | Visual Effects Producer |
David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Duane Saylor | Makeup Artist |
Sebastien Francoeur | CG Supervisor |
Pascal Rigaud | VFX Editor |
Octevia Robertson | Visual Effects Coordinator |
Max Leonard | Visual Effects Producer |
Andrea Gard | Foley |
Murray Close | Still Photographer |
Vincent Cirelli | Visual Effects Supervisor |
Christopher Barnett | ADR & Dubbing |
Alicia Accardo | Script Supervisor |
Randall Poster | Music Supervisor |
Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Michal Bigger | Makeup Artist |
Josh Novak | Animation Director |
Fabrice Lett | Visual Effects Producer |
Adam O'Brien-Locke | Visual Effects Producer |
Nhat Phong Tran | Visual Effects Supervisor |
Lisa J. Levine | ADR & Dubbing |
Daniel Hargrave | Stunts |
Richard Gould | Foley Editor |
Patrick Loungway | Second Unit Director of Photography |
Bobby Jordan | Stunts |
Shane Carruth | Other |
Todd Lieberman | Executive Producer |
David Hoberman | Executive Producer |
Barry H. Waldman | Executive Producer |
Neil Burger | Executive Producer |
John Wildermuth | Co-Producer |
Charlie Morrison | Co-Producer |
Barry H. Waldman | Unit Production Manager |
John Wildermuth | First Assistant Director |
Christina Fong | Second Assistant Director |
Donna Sloan | Executive In Charge Of Production |
Debbi Bossi | Associate Producer |
Julia Enescu | Associate Producer |
Jenn A. Harris | Stunt Double |
Paul Lacovara | Stunt Double |
Daniel Hargrave | Stunt Double |
Keith Adams | Utility Stunts |
Gee Alexander | Utility Stunts |
Derek Alfonso | Utility Stunts |
Ben Aycrigg | Utility Stunts |
Dean Bailey | Utility Stunts |
Raven-Danielle Baker | Utility Stunts |
Kelly Bellini | Utility Stunts |
Eric Benson | Utility Stunts |
Chad Bowman | Utility Stunts |
Miles Brew | Utility Stunts |
Max Calder | Utility Stunts |
Jwaundace Candece | Utility Stunts |
Donny Carrington | Utility Stunts |
Jacob Chambers | Utility Stunts |
Marcelle Coletti | Utility Stunts |
David Conk | Utility Stunts |
Jeremy Conner | Utility Stunts |
Alan D'Antoni | Utility Stunts |
Keith Splinter Davis | Utility Stunts |
Nick DeKay | Utility Stunts |
Josh Diogo | Utility Stunts |
Yan Dron | Utility Stunts |
Michael Duisenberg | Utility Stunts |
Kevin Dyer | Utility Stunts |
Roel Failma | Utility Stunts |
Troy Faruk | Utility Stunts |
Bob Fisher | Utility Stunts |
Reece Fleetwood | Utility Stunts |
Alessandro Folchitto | Utility Stunts |
Jeremy Fry | Utility Stunts |
Salar Ghajar | Utility Stunts |
Dante Ha | Utility Stunts |
Reid Harper | Utility Stunts |
Nicholas Hayner | Utility Stunts |
Mark Hicks | Utility Stunts |
Jason Charles Hill | Utility Stunts |
Nate Hitpas | Utility Stunts |
Crystal Hooks | Utility Stunts |
Scott Hunter | Utility Stunts |
Bobby Jordan | Utility Stunts |
Richard King | Utility Stunts |
Joshua Lamboy | Utility Stunts |
Reuben Langdon | Utility Stunts |
Jean Claude Leuyer | Utility Stunts |
Marcus Lewis | Utility Stunts |
Michael Li | Utility Stunts |
Jared Losano | Utility Stunts |
Curtis Lyons | Utility Stunts |
Adam Lytle | Utility Stunts |
Kyle McDuffie | Utility Stunts |
Tony McFarr | Utility Stunts |
Jessica Merideth | Utility Stunts |
T. Ryan Mooney | Utility Stunts |
Josh Mueller | Utility Stunts |
Spencer Mulligan | Utility Stunts |
Jessica Nam | Utility Stunts |
Niko Nedyalkov | Utility Stunts |
Daniel Norris | Utility Stunts |
Haley Nott | Utility Stunts |
Alex Hashioka | Utility Stunts |
Gary Peebles | Utility Stunts |
Matt Philliben | Utility Stunts |
Brian Philpot | Utility Stunts |
Antjuan Rhames | Utility Stunts |
Bayland Rippenkroeger | Utility Stunts |
Steve Rummenie | Utility Stunts |
Maya Santandrea | Utility Stunts |
R. Matthew Scheib | Utility Stunts |
Jon Walker Schmidt | Utility Stunts |
John J. Shim | Utility Stunts |
Jason Shupe | Utility Stunts |
Craig Frosty Silva | Utility Stunts |
Nick Stanner | Utility Stunts |
Remington Steele | Utility Stunts |
Ryan Stratis | Utility Stunts |
Christopher Tardieu | Utility Stunts |
Todd Rogers Terry | Utility Stunts |
Ashley Rae Trisler | Utility Stunts |
Nikki Tomlinson | Utility Stunts |
Amy Lynn Tuttle | Utility Stunts |
Jaye Tyroff | Utility Stunts |
Michael Yahn | Utility Stunts |
James Madigan | Second Unit Director |
Peter Byrne | First Assistant "A" Camera |
Don Steinberg | First Assistant "B" Camera |
Daniel Wurschl | Second Assistant "B" Camera |
Thomas Lappin | "A" Camera Operator |
David J. Thompson | "B" Camera Operator |
David Massachi | Additional Editor |
Shannon Leigh Olds | Visual Effects Editor |
Michael Goldberg | Assistant Editor |
Dov Samuel | Assistant Editor |
Peter J. Devlin | Production Sound Mixer |
Kevin Cerchiai | Boom Operator |
Paula Stier | Production Coordinator |
David Halagarda | Assistant Production Coordinator |
Mark Swenson | Travel Coordinator |
Matthew K. Grigsby | Production Accountant |
Tracy Browne | First Assistant Accountant |
Rufus Rosendo | Second Assistant Accountant |
Gaytra Arnold | Second Assistant Accountant |
Jeffrey Gladu | Payroll Accountant |
Emily Rice | Post Production Accountant |
Ron Segro | Post Production Accountant |
Julie Hannum | Location Manager |
Charlie Marroquin | Key Grip |
Nick Haines-Stiles | Best Boy Grip |
Jeremy Wisham | Grip |
Charles Arnold | Grip |
Craig Vaccaro | Key Rigging Grip |
Tim Richeson | Rigging Grip |
Thabo Mokgotho | Rigging Grip |
Jarek Gorczycki | Best Boy Electric |
Rachel Block | Assistant Art Director |
C. Scott Baker | Set Designer |
Tim Croshaw | Set Designer |
Sarah Forrest | Set Designer |
Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
Stella Vaccaro | Set Designer |
Jane Wuu | Set Designer |
John Coven | Storyboard Artist |
Jonathan Gesinski | Storyboard Artist |
Darek Gogol | Storyboard Artist |
Amy Lynn Umezu | Storyboard Artist |
Kasra Farahani | Concept Artist |
Raj Rihal | Concept Artist |
Craig Shoji | Concept Artist |
David Swayze | Concept Artist |
John France | Set Dresser |
Eric Sherlin | Set Dresser |
Charlotte Lee | Set Decoration Buyer |
Larry Scott | Greensman |
John Bankson | Property Master |
Otniel Gonzalez | Armorer |
John Wonser | Special Effects Technician |
Chad Pruett | Special Effects Technician |
Richard Jacobs | Special Effects Technician |
Casey D. Noel | Special Effects Technician |
Valerie T. O'Brien | Key Costumer |
Diane J. Harriday | Seamstress |
Judy Chang | Costumer |
Judy Chang | Seamstress |
Danny Molaschi | Costumer |
Stephanie Herrera | Ager/Dyer |
Travis Scott Merrill | Ager/Dyer |
Diane Heller | Key Makeup Artist |
Kirsten Marbert | Casting Assistant |
James McGrady | Second Second Assistant Director |
Kate Pulley | Additional Second Assistant Director |
Katye Kalivoda | Additional Second Assistant Director |
Chad Wheeler | Additional Second Assistant Director |
Samantha Smith McGrady | Additional Second Assistant Director |
Tanera Marshall | Dialect Coach |
Celena Shackelford Cater | Studio Teacher |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
Wallace Frick | Transportation Captain |
Toni Atterbury | Unit Publicist |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Beau Borders | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Boeddeker | Sound Designer |
Christopher Barnett | ADR Supervisor |
James Spencer | Dialogue Editor |
Lisa J. Levine | ADR Editor |
Frank Rinella | Foley Supervisor |
Kimberly Patrick | Foley Editor |
Trey Turner | Assistant Sound Editor |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Jeanette Browning | ADR Recordist |
Derek Casari | ADR Engineer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Bryan Pennington | Dolby Consultant |
Christian Prejza | Digital Intermediate Producer |
Kirsty Millar | Visual Effects Supervisor |
Jason Bath | Visual Effects Producer |
Richard Sutherland | CGI Supervisor |
Aaron Barclay | Compositing Supervisor |
Ilona Blyth | Visual Effects Coordinator |
Tyson Donnelly | Compositing Lead |
Matt Greig | Compositing Artist |
Norah Mulroney | Compositing Artist |
Shane Rabey | Compositing Artist |
Matthew Wynne | Compositing Artist |
Susan Immomen | Compositing Artist |
Josh Hulands | Compositing Artist |
Vincent Fiere | Matte Painter |
Vaughn Arnup | Roto Supervisor |
Josh Azzopardi | Rotoscoping Artist |
Will Hackett | Rotoscoping Artist |
Pierre Buffin | Senior Visual Effects Supervisor |
Olivier Blanchet | Compositing Supervisor |
Antoine Goncalves | Matte Painter |
Dhamindra Jeevan | Matte Painter |
Éric Hamel | Matte Painter |
Samantha Combaluzier | Matte Painter |
Francois Croteau | Matte Painter |
Mai-Anh Tran | Matte Painter |
Matthieu Veillette | Matte Painter |
Rocco Gioffre | Matte Painter |
Etienne Poulin St-Laurent | Matchmove Supervisor |
Tom Wood | VFX Supervisor |
Tom McHattie | Compositing Supervisor |
Ran Sieradzki | Animation |
Justin Johnson | Digital Effects Supervisor |
Andrew Zink | CG Supervisor |
Alexandre Cancado | 2D Supervisor |
Marco Capparelli | Lead Animator |
Justin Brunett | Animation |
Meghan Grube | Animation |
Ngan Chung | Animation |
Allan Magled | Visual Effects Supervisor |
Kelly McCarthy | Visual Effects Producer |
Mujia Liao | Matte Painter |
Jennifer Hammond | Orchestrator |
David Butterworth | Orchestrator |
Cyril Balavoine | VFX Artist |
John Mann | Storyboard Artist |
Chris Palermo | Stunt Driver |
Scott Christopher Kelly | Stand In |
Zachary Fannin | Graphic Designer |