Kevin Costner als Ben Randall | |
Ashton Kutcher als Jake Fischer | |
Sela Ward als Helen Randall | |
Melissa Sagemiller als Emily Thomas | |
Dulé Hill als Ken Weatherly | |
Bryce Cass als Manny | |
Omari Hardwick als Carl Billings | |
Clancy Brown als Capt. William Hadley | |
Neal McDonough als Jack Skinner | |
Benny Ciaramello als Benny Partida | |
Shelby Fenner als Cate Lindsey | |
Peter Gail als Danny Doran | |
Damon Lipari als Damon Bennett | |
Scott Mueller als Scott Reeves | |
Travis Willingham als Travis Finely | |
Eric Norris als Navy Guy | |
John Heard als Capt. Frank Larson | |
Richard T. Henry als Camael | |
Alex Daniels als Wild Bill | |
Daniel J. Molthen als Co-Pilot Wakefield | |
Andrew Schanno als Pilot Mitchell | |
Adam Pena als Benjamin Reyes | |
Joe Arquette als Co-Pilot Antunez | |
Gary Billburg als Julian Zankich | |
Joshua Mitcheltree als Mitcheltree | |
Rusty Tennant als Mover #1 | |
James Barnes als Doctor #1 | |
Stephanie Barnes als Doctor #2 | |
Andrea Martynowski als Ops Commander | |
Ron Fien als Wickham | |
Nevada Smith als Co-Pilot Krauss | |
Jay Bingham als Ops Tech | |
Keith Sweitzer als Whaley | |
Shane Walker als Swimmer Nelson | |
Joseph Blythe als Butch Flythe | |
Robert E. Watson als Robert Watson | |
John F. Hall als John Hall | |
Johnell Gainey als Johnell Lewis | |
Jeff Loftus als Executive Officer | |
Brian Geraghty als Billy Hodge | |
Michael Rady als Nick Zingaro | |
Brian Patrick Wade als Mitch Lyons | |
El Raziel als Benny Partida | |
Matt Laub als Matt Stokes | |
Matthew L. Rucker als Matthew Bunch | |
Tanica Jamison als Tanica Treadwell | |
Paul Wallace als Paul Metz | |
Tilky Jones als Tilky Flint | |
Megan Melgaard als Megan Hyde | |
Jacob Stevens als Jacob Pavich | |
Austin Lash als Austin Vogel | |
Mark Gangloff als Mark Colby | |
Gregory J. Barnett als Pilot Victim | |
Kenny G. Krauss als Groom | |
Gioacchino Brucia als Waiter | |
J.D. Evermore als Jailer | |
Bonnie Bramlett als Maggie McGlone | |
Richard Davis als Guitar - Chicago Catz | |
Brandon Molale als Navy Guy | |
Thomas Rosales Jr. als Cargo Crew | |
Roger Edwards als Roger Cable |
Zanne Devine | Executive Producer |
Dennis Virkler | Editor |
Randi Hiller | Casting |
Andrew Max Cahn | Art Direction |
Andrew Davis | Director |
Stephen St. John | Director of Photography |
Tripp Vinson | Producer |
Trevor Rabin | Original Music Composer |
Ron L. Brinkerhoff | Screenplay |
Sarah Halley Finn | Casting |
Maher Ahmad | Production Design |
Peter Macgregor-Scott | Executive Producer |
Armyan Bernstein | Executive Producer |
Gene Serdena | Set Decoration |
Mark Peterson | Costume Design |
Thomas J. Nordberg | Editor |
Charlie Lyons | Executive Producer |
Austin Gorg | Art Direction |
Beau Flynn | Producer |
Lowell D. Blank | Associate Producer |
Carla Brenholtz | Makeup Artist |
Elle Elliott | Hair Department Head |
Louis Lazzara | Key Makeup Artist |
Tracey Levy | Makeup Artist |
Kerry Mendenhall | Key Hair Stylist |
Mark Indig | Unit Production Manager |
Clark Henderson | Post Production Supervisor |
Charles Rapp | Production Supervisor |
Julian Brain | Second Second Assistant Director |
Christophe Le Chanu | Second Assistant Director |
Ronald Hersey | Second Unit Director |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Tommy Martin | Additional Second Assistant Director |
A. Russell Amdal | Propmaker |
Hannah Beachler | Set Dresser |
Randall S. Coe | Construction Coordinator |
Christopher Crouch | Art Department Production Assistant |
Andrew P. Flores | Standby Painter |
Sonia L. Garcia | Scenic Artist |
Daniel R. Jennings | Set Designer |
Ritchie Kremer | Property Master |
Holiday Landa | Art Department Coordinator |
Johnny Lawson | Carpenter |
Amanda Mendonca | Props |
Mike Monckton | Painter |
Monica Perez | Assistant Property Master |
Jeff Poss | Sculptor |
Grant Samson | Leadman |
Norman Thaler | Storyboard Artist |
Randle Akerson | Sound Effects Editor |
G.W. Brown | ADR Editor |
G.W. Brown | Dialogue Editor |
Steve Copley | Foley Mixer |
Anne Couk | Assistant Sound Editor |
Richard Bryce Goodman | Sound Mixer |
Gabriel Guy | Sound Recordist |
Matthew Harrison | Foley Editor |
David A. Smith | Boom Operator |
Adam Kopald | Sound Editor |
Val Kuklowsky | ADR Supervisor |
Robert L. Sephton | Sound Designer |
Robert L. Sephton | Supervising Sound Editor |
John Sievert | Foley Artist |
Mark A. Tracy | First Assistant Sound Editor |
Tami Treadwell | ADR Recordist |
John J. Downey | Special Effects Technician |
Scott R. Fisher | Special Effects Coordinator |
Brian G. Addie | Visual Effects Assistant Editor |
Steven Lloyd | Digital Compositor |
Michael Ash | 3D Animator |
Michael Ash | 3D Modeller |
Jason Bond | Rotoscoping Artist |
Dru Anne Carlson | Script Supervisor |
Thomas Clary | Visual Effects Coordinator |
Scott Dougherty | Executive Visual Effects Producer |
David Fogg | Compositing Supervisor |
Mark Herman | Visual Effects Editor |
Kevin Lingenfelser | Creative Director |
George Macri | Visual Effects Producer |
William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Andrew Romine | CG Artist |
Ray Scalice | General Manager |
Christian Severin | Visual Effects |
Mark Shoaf | CG Supervisor |
Pency Kinnard | Visual Effects Production Assistant |
George Fisher | Utility Stunts |
Gene Hartline | Stunts |
Alex Daniels | Stunt Coordinator |
Oliver Keller | Stunt Double |
Steve Adcock | Camera Operator |
Marvin Haven | Grip |
Tarik Naim Alherimi | Electrician |
Michael Applebaum | "C" Camera Operator |
Jeff Taylor | Second Assistant Camera |
Markus Mentzer | Second Assistant "A" Camera |
Robert Baek | Second Assistant "B" Camera |
Wayne Baker | First Assistant Camera |
Jeff Burrage | Video Assist Operator |
Larry Cottrill | Best Boy Electric |
Sean Devine | Dolly Grip |
Steve Drake | Rigging Grip |
Eli Everhard | Lighting Technician |
Ben Glass | Still Photographer |
Courtney Harrell | Assistant Camera |
Anthony T. Marra II | Key Grip |
Glenn E. Moran | Rigging Gaffer |
Shawn A. Mutchler | Camera Production Assistant |
Frédéric North | Pilot |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Andy Ryan | Gaffer |
Mike Thomas | Underwater Director of Photography |
Dave Bailey | CG Animator |
Marty Keener Cherrix | Extras Casting |
Craig Fincannon | Casting |
Lisa Mae Fincannon | Location Casting |
Sandy Holt | ADR Voice Casting |
Tamara Hunter | Casting Associate |
Taylor Jenkins | Casting Assistant |
Gavin Nassar | Extras Casting Assistant |
Tina Treadwell | Additional Casting |
Layne Brightwell | Set Costumer |
Jennifer Kamrath | Key Set Costumer |
Lesley D. Wickham | Seamstress |
Fahed Alhabib | Post Production Assistant |
Adam Babin | Editorial Production Assistant |
Zahida Bacchus | Digital Intermediate Producer |
Ron Barr | Digital Intermediate Editor |
Jason Fabbro | Additional Colorist |
Harold Parker | Assistant Editor |
Matthew Schmidt | First Assistant Editor |
Lee Wimer | Color Timer |
Dione Wood | Post Production Coordinator |
Christina DeCharles | Location Assistant |
Virginia McCollam | Location Manager |
Mitch Harbeson | Location Scout |
Marc Henry Johnson | Assistant Location Manager |
Tara Martin | Assistant Location Manager |
Lowell D. Blank | Executive Music Producer |
Robb Boyd | Music Editor |
Tom Calderaro | Orchestrator |
Budd Carr | Music Consultant |
Gordon Goodwin | Conductor |
Gordon Goodwin | Orchestrator |
Chris Kollgaard | Musician |
Jeanette Surga | Supervising Music Editor |
Ray Felipe | Script Researcher |
Michael Antunez | Transportation Coordinator |
Nathan Antunez | Driver |
David Beard | Transportation Captain |
Dave Calaway | Production Driver |
Ellen Adolph | Key Accountant |
Barbara Babb | Set Production Assistant |
Joseph Barto | Production Assistant |
Derek Wayne Johnson | Stand In |
Trang Dang | Assistant Production Coordinator |
Robert M. Donaldson | Additional Production Assistant |
Jason Inman | Set Medic |
Heidi Lewis | Second Assistant Accountant |
Rachel Lipsey | Craft Service |
Tommy Martin | Key Set Production Assistant |
Kat Rogers | Production Secretary |
Mimi N. McGreal | Travel Coordinator |
Leslie Stevens | Production Coordinator |
Jason Reed | Production Executive |
Megan Schmidt | Set Production Assistant |
Peter J. Silbermann | Publicist |
Nick Spetsiotis | Marine Coordinator |
Isaac Meisenheimer | Production Assistant |
Karen Turner | Payroll Accountant |
Garson Yu | Title Designer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Leigh Hennessy | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Jeffrey G. Barnett | Utility Stunts |
Keith Woulard | Stunt Double |
Karin Justman | Stunt Double |
Russell Towery | Utility Stunts |