Aaron Stanford als Doug | |
Kathleen Quinlan als Ethel | |
Vinessa Shaw als Lynn | |
Ted Levine als Big Bob | |
Emilie de Ravin als Brenda | |
Dan Byrd als Bobby | |
Tom Bower als Gas Station Attendant | |
Billy Drago als Papa Jupiter | |
Robert Joy als Lizard | |
Desmond Askew als Big Brain | |
Ezra Buzzington als Goggle | |
Michael Bailey Smith als Pluto | |
Laura Ortiz als Ruby | |
Maxime Giffard als First Victim | |
Maisie Camilleri Preziosi als Baby Catherine | |
Greg Nicotero als Cyst | |
Ivana Turchetto als Big Mama | |
Judith Jane Vallette als Small Deformed Child | |
Adam Perrell als Small Deformed Child |
Alexandre Aja | Director |
Wes Craven | Producer |
Peter Locke | Producer |
Marianne Maddalena | Producer |
Maxime Alexandre | Director of Photography |
Baxter | Editor |
Grégory Levasseur | Screenplay |
Alexandre Aja | Screenplay |
Samy Layani | Producer |
Frank Hildebrand | Executive Producer |
Inigo Lezzi | Line Producer |
Mark Bennett | Casting |
Joseph C. Nemec III | Production Design |
Danny Glicker | Costume Design |
Cody Zwieg | Associate Producer |
tomandandy | Original Music Composer |
Grégory Levasseur | Art Direction |
Tamara Marini | Supervising Art Director |
Alessandra Querzola | Set Decoration |
Massimiliano Duranti | Hair Department Head |
Salima Oulad Dahhou | Hairstylist |
Matteo Silvi | Key Makeup Artist |
Mario Michisanti | Makeup Department Head |
Alix Taylor | Executive In Charge Of Production |
Jérôme Billa | Art Department Assistant |
Harry Pain | Assistant Art Director |
Fabio Carussi | Carpenter |
Luigi Sergianni | Construction Manager |
Cristina Cecili | Painter |
Mariam Lee Abounouom | Makeup Artist |
Jaouad Rehaoui | Set Dressing Buyer |
Nancy Barker | Assistant Sound Editor |
Dick Philip | Boom Operator |
Kimberly R. McCord-Wilson | Dialogue Editor |
Ginger Geary | Foley Artist |
Solange S. Schwalbe | Foley Editor |
John Kurlander | Scoring Mixer |
Tina Anderson | Post Production Supervisor |
Frank Hildebrand | Production Manager |
Danilo Bollettini | Special Effects Coordinator |
Franco Ragusa | Special Effects Supervisor |
Shih-hao Jason Huang | 3D Artist |
Franklin A. Vallette | First Assistant Director |
Cheryl Leigh | Script Supervisor |
Cedric Proust | Stunt Coordinator |
Hassan Chrij | Grip |
Phyllis Thurber-Moffit | Ager/Dyer |
Michael Hatzer | Color Timer |
Paulinho da Costa | Musician |
Omar Driouche | Transportation Captain |
Katryna Samut-Tagliaferro | Production Coordinator |
Jamal Kandil | Cableman |
Mark Fruin | Property Master |
Michael Barnes | Legal Services |
Alessandro Cardelli | Chief Lighting Technician |
Hakima Hammoudi | Set Medic |
Ibtissam Semmar | Production Accountant |
Albert Bailey | Production Sound Mixer |
Richard Adrian | Sound Designer |
Mohamed Atbir | Set Production Assistant |
Bill R. Dean | Sound Effects Editor |
Ezra Dweck | Sound Re-Recording Mixer |
Adrian Cancer | Storyboard Artist |
Mark Larry | Supervising Sound Editor |
Dan Maddalena | Unit Publicist |
Nazzareno Savini | Key Grip |
David Franco | Music Supervisor |
Jamison Scott Goei | Visual Effects Supervisor |
Dwight Mikkelsen | Orchestrator |
Lahcen Abbana | Costume Assistant |
Lahcen Ait Elhaj | Dresser |
Laura LeFaivre | Visual Effects Producer |
Howard Berger | Makeup Effects Designer |
Jaouad Rehaoui | On Set Dresser |
Guiomar Alonso | Stunts |
Olivier Agostini | Second Assistant Director |
Sacha Melaranci | "B" Camera Operator |
Grégory Levasseur | Second Unit Director |
Rachid Doha | Third Assistant Director |
Eyoub Jallal | Electrician |
Ionut Lupulescu | First Assistant "B" Camera |
Lacey Terrell | Still Photographer |
Elizabeth Ragagli | Set Dressing Buyer |
Frank Smathers | ADR Editor |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Nancy Au | Costume Supervisor |
Sean Rowe | Foley Artist |
Ryan Maguire | Foley Mixer |
Jamal Quandil | Sound Assistant |
Mohamed Ali Aqermim | Special Effects Assistant |
Florian Robin | Stunt Double |
Noureddine Aberdine | Location Manager |
Sheri Ozeki | Music Editor |
Valerio Villalba | First Assistant "A" Camera |
Anas Batma | Camera Trainee |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Manuel De Sousa | Assistant Editor |
Kathy Thomson | Digital Colorist |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Imad El Ghazi | Assistant Location Manager |
Dwight Mikkelsen | Conductor |
Lmahjoub Boulmi | Animal Wrangler |
Hanane El Amrani | Assistant Accountant |
Lyamani Bouhmdi | Assistant Chief Lighting Technician |
Kawtar Bellafquih | Assistant Production Coordinator |
Youssef El Idrissi | Catering |
Wannapa 'Gai' Sinthunawa | First Assistant Accountant |
Laurent Ben-Mimoun | Matte Painter |
Mustapha Amiri | Production Assistant |
Latifa Chouih | Production Secretary |
Wes Craven | Original Film Writer |
Wes Craven | Characters |
Frank Hildebrand | Unit Production Manager |
Jon-Luke Lourens | Second Assistant Director |
Kevin Wasner | Makeup Artist |
Clare Mulroy | Makeup Artist |
Karl Derrick | Makeup Artist |
Julie Glick | Costume Supervisor |
Anna Lombardi | Costume Supervisor |
Matteo Silvi | Makeup Artist |
Michael Gregory | Second Assistant Director |
Shamiel Soni | Second Assistant Director |
Bertrand Gagey | Second Assistant Director |
Dexter Locke | Second Assistant Director |
Dane A. Davis | Sound Designer |
Carla Murray | Sound Effects Editor |
Bryan O. Watkins | Sound Effects Editor |
Christopher Alba | Assistant Sound Editor |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
François Poirier | Stunts |
Aissa Ouyous | Stunts |
Florian Robin | Stunts |
Mustapha Touki | Stunts |
Philippe Losson | Stunts |
Othman Ilyassa | Stunts |