Ralph Fiennes als Orlando Oxford | |
Gemma Arterton als Polly | |
Rhys Ifans als Grigori Rasputin | |
Matthew Goode als Morton | |
Tom Hollander als King George / Kaiser Wilhelm / Tsar Nicholas | |
Harris Dickinson als Conrad Oxford | |
Daniel Brühl als Erik Jan Hanussen | |
Djimon Hounsou als Shola | |
Charles Dance als Kitchener | |
Shaun McKee als Camp Guard #1 | |
Peter York als Camp Guard #2 | |
Alexandra Maria Lara als Emily Oxford | |
Alexander Shaw als Young Conrad | |
Bevan Viljoen als Boer Sniper | |
Shaun Scott als Kingsman Tailor #1 | |
Andrew Bridgmont als Kingsman Tailor #2 | |
Olivier Richters als Huge Machinery Shack Guard | |
Valerie Pachner als Mata Hari | |
Joel Basman als Gavrilo Princip | |
Todd Boyce als Dupont | |
Richard Stephenson Winter als Shepherd's Flock Member #2 | |
Takako Akashi als Shepherd's Flock Member #3 | |
Thorston Manderlay als Shepherd's Flock Member #4 | |
Terence Anderson als Shepherd's Flock Member #5 | |
Andy Cheung als Shepherd's Flock Member #6 | |
Ron Cook als Archduke Franz Ferdinand of Austria | |
Barbara Drennan als Sophie, Duchess of Hohenberg | |
Maja Simonsen als Pretty Girl | |
Benedick Blythe als Saravejo General | |
Max Count als Young King George | |
Emil Oksanen als Young Kaiser Wilhelm | |
George Gooderham als Young Tsar Nicholas | |
Alexa Povah als Queen Victoria | |
Branka Katić als Tsarina Alix | |
Alexander Shefler als Tsarevich Alexei | |
Rosie Goddard als Grand Duchess Anastasia | |
Dora Davis als Grand Duchess Maria | |
Lucia Jade Barker als Grand Duchess Olga | |
Molly McGeachin als Grand Duchess Tatiana | |
Angus Castle-Doughty als British Soldier | |
Jed O'Hagan als British Soldier #2 | |
Thomas Mahy als British Soldier #3 | |
Connor Calland als British Soldier #4 | |
James Musgrave als Lieutenant | |
Martin Razpopov als Sarajevo Prison Warden | |
Aaron Vodovoz als Felix Yusupov | |
Gabriela Całun als Russian Maid | |
Gabriel Constantin als Russian Master of Ceremonies | |
Vår Haugholt als Russian Prostitute #1 | |
Ronja Haugholt als Russian Prostitute #2 | |
Alyona Kazarova als Yusupov Guest #1 | |
Fiz Marcus als Yusupov Guest #2 | |
Nina Novich als Yusupov Guest #3 | |
Andrey Andreev als Yusupov Guest #4 | |
August Diehl als Vladimir Lenin | |
Nigel Lister als Arthur Zimmermann | |
Daniel Vernan als German Foreign Office Worker #1 | |
Nigel Pilkington als German Foreign Office Worker #2 | |
Ed Cooper Clarke als Admiralty Military Intel Officer | |
Stevee Davies als Young Codebreaker | |
Alison Steadman als Rita | |
Russell Balogh als Sandhurst PT | |
Kristian Wanzl Nekrasov als General Ludendorff | |
Stefan Schiffer als Ludendorff Butler | |
Tim Bruce als Sandhurst Chaplain | |
Hal Hillman als Sandhurst Cadet | |
Ian Kelly als President Woodrow Wilson | |
David Calvitto als Vice President | |
Ian Porter als General | |
Simon Connolly als White House Butler | |
Alexander Cobb als British Officer | |
Aaron Taylor-Johnson als Archie Reid | |
Emun Elliott als Sergeant Major | |
James Backway als Soldier | |
Cassidy Little als British Spy | |
Neil Jackson als Captain Forrest | |
Ben Ayers als Black Watch Soldier #1 | |
Gwithian Evans als Black Watch Soldier #2 | |
Cory Stuckey als Black Watch Soldier #3 | |
Timon Staehler als Storm Trooper | |
Timothy Blore als German Soldier #1 | |
Ross Anderson als Corporal Johnstone | |
Robert Aramayo als Sergeant Major Atkins | |
Remus Brooks als Kings Liverpool Soldier #1 | |
Felix Mosse als Kings Liverpool Soldier #2 | |
Will Pattle als Kings Liverpool Soldier #3 | |
Amy Leeson als Pub Girl #1 | |
Dolores Carbonari als Pub Girl #2 | |
Stanley Tucci als United States Ambassador | |
Pippa Winslow als United States Embassy Secretary | |
David Kross als Moustached Man | |
Katarina Martin als Housekeeper (uncredited) | |
Kya Garwood als Maid (uncredited) | |
Constantine Gregory als Mayor of Sarajevo (uncredited) | |
Hal Fowler als Russian General (uncredited) | |
Renars Latkovskis als Russian Sheppard (uncredited) | |
Jack Cunningham-Nuttall als Bath Boy (uncredited) | |
Chloé Booyens als Soldier (uncredited) |
Matthew Vaughn | Producer |
Matthew Vaughn | Director |
Dorval Pittaluga | Driver |
Matteo Leurini | Unit Manager |
Adam Bohling | Producer |
David Reid | Producer |
Matthew Vaughn | Story |
Dave Gibbons | Executive Producer |
Matthew Margeson | Original Music Composer |
Dominic Lewis | Original Music Composer |
Claudia Schiffer | Executive Producer |
Mark Millar | Executive Producer |
Mark Millar | Comic Book |
Stephen Marks | Executive Producer |
Ralph Fiennes | Executive Producer |
Darren Gilford | Production Design |
Matthew Vaughn | Screenplay |
Karl Gajdusek | Screenplay |
Dave Gibbons | Comic Book |
Jason Ballantine | Editor |
Ben Davis | Director of Photography |
Michele Clapton | Costume Design |
Mike Snow | Stunts |
Kazia Roach | VFX Artist |
Annabelle Zoellin | Visual Effects Producer |
Oliver Benson | Art Direction |
Joe Howard | Art Direction |
Gary Jopling | Art Direction |
Matthew Kerly | Art Direction |
Doug J. Meerdink | Supervising Art Director |
Andrew Palmer | Art Direction |
Alessandro Santucci | Art Direction |
Dominic Capon | Set Decoration |
Oliver Benson | Assistant Art Director |
James Collins | Set Designer |
Laura Collins | Set Dresser |
Raffaella Cuviello | Set Decoration Buyer |
Julia Dehoff | Assistant Art Director |
James Flanagan | Set Dresser |
Marco Furbatto | Assistant Art Director |
Lara Genovese | Set Designer |
Cody Gillies | Set Dresser |
Keely Lanigan-Atkins | Assistant Art Director |
George Lee | Set Designer |
Conor Maclay | Set Dresser |
Kristen Maloney | Assistant Art Director |
Chris Peters | Assistant Art Director |
Jake Phythian | Set Dresser |
Francesco Spina | Set Dresser |
Emma Vane | Assistant Art Director |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Rob Prynne | Sound Designer |
Alyn Sclosa | Sound Effects Editor |
Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Markus Stemler | Sound Designer |
Katrin Arndt | Visual Effects Producer |
Markus Degen | Visual Effects Supervisor |
Grégoire Delzongle | VFX Artist |
Matthew Dravitzki | Visual Effects Producer |
Brian Ducharme | VFX Artist |
Lucile Jules Gaston | VFX Artist |
Tom Greene | Visual Effects Producer |
John Haley | Visual Effects Supervisor |
Lev Kolobov | Visual Effects Supervisor |
Abhishek Kumar | VFX Artist |
Adrien Lambert | VFX Artist |
Angela Mikrut | VFX Artist |
Danielle Morley | Visual Effects Producer |
Marlene Nehls | Visual Effects Producer |
Geoffrey Niquet | Visual Effects Supervisor |
Félix Pirritano | VFX Artist |
Quentin Ramasseul | VFX Artist |
Oliver Schulz | Visual Effects Supervisor |
Charles Tait | Visual Effects Supervisor |
Kay Hoddy | Rotoscoping Artist |
Wayne Dalglish | Fight Choreographer |
Allen Jo | Fight Choreographer |
Guillermo Grispo | Stunt Coordinator |
Daren Nop | Fight Choreographer |
Harry Morton | In Memory Of |
Rob Hall | Editor |
Carlos Peres | Co-Producer |
Angus More Gordon | Co-Producer |
Angus Bickerton | Visual Effects Supervisor |
Jenny Shircore | Hair Designer |
Jenny Shircore | Makeup Designer |
Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
Ben Foster | Conductor |
Joe Watts | Utility Stunts |
Elizabeth Donker Curtius | Stunt Double |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Peter Burgis | Foley Artist |
Lilly Blazewicz | Foley Editor |
Matthew Collinge | Sound Re-Recording Mixer |
Jack Cucci | Foley Mixer |
Zoe Freed | Foley Artist |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Tavish Grade | Foley Mixer |
Rebecca Heathcote | Foley Artist |
Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Jemma Riley-Tolch | Assistant Foley Artist |
Michael Maroussas | Dialogue Editor |
Kessiah Arthur | Prosthetics |
Oonagh Bagley | Hairstylist |
Sam Bear | Makeup Artist |
Sam Bear | Hairstylist |
Jacqueline Bhavnani | Makeup Artist |
Jacqueline Bhavnani | Hairstylist |
Jessica Brooks | Special Effects Makeup Artist |
Hanna Canfor | Makeup Artist |
Hanna Canfor | Hairstylist |
Kirstin Chalmers | Makeup Artist |
John Fallows | Hairstylist |
Louise Fisher | Makeup Artist |
Chloe Grice | Makeup Artist |
Victoria Holt | Prosthetic Makeup Artist |
Joe Hopker | Makeup Artist |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Federico Laurenti | Makeup Artist |
Heather Manson | Makeup Artist |
Claire Matthews | Makeup Artist |
Valentina Spuntarelli | Hairstylist |
Muhammed Mustafa Özdemir | Executive Producer |