Sara Paxton als Mari Collingwood | |
Tony Goldwyn als John Collingwood | |
Monica Potter als Emma Collingwood | |
Garret Dillahunt als Krug | |
Spencer Treat Clark als Justin | |
Aaron Paul als Francis | |
Riki Lindhome als Sadie | |
Martha MacIsaac als Paige | |
Josh Coxx als Giles | |
Michael Bowen als Morton | |
Usha Khan als Maid |
John Murphy | Music |
Johnny Breedt | Production Design |
Wes Craven | Producer |
Wes Craven | Characters |
Wes Craven | Original Film Writer |
Nancy Nayor | Casting |
Lucy Sustar | Foley Mixer |
Melinda Launspach | Set Decoration |
David Wicht | Associate Producer |
Sean S. Cunningham | Producer |
Marianne Maddalena | Producer |
Vlokkie Gordon | Associate Producer |
Sharone Meir | Director of Photography |
Carl Ellsworth | Screenplay |
Jonathan Craven | Co-Producer |
Greg Nicotero | Makeup Effects Designer |
Tyrell Kemlo | Stunts |
Andrew Rona | Executive In Charge Of Production |
Dennis Iliadis | Director |
Noah Blough | Foley Editor |
Stephen Coleman | Orchestrator |
Wayne Shields | Gaffer |
Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Jeffrey Perkins | Sound Re-Recording Mixer |
Cellin Gluck | Production Supervisor |
Ray Haboush | Executive Producer |
Scout Masterson | Casting |
Adam Alleca | Screenplay |
Peter McNulty | Editor |
Ben Wilkins | Sound Editor |
Ben Wilkins | Sound Effects Editor |
Cordell McQueen | Stunts |
Paul Pieterse | Stunts |
Nick Abdo | Post Production Supervisor |
Raymond Wilson | Construction Foreman |
Kerry Skelton | Makeup & Hair |
Andrew Orlando | Property Master |
Rick Ash | Sound Re-Recording Mixer |
Sandy Gendler | Supervising Sound Editor |
Jamison Scott Goei | Visual Effects Supervisor |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Gregg Barbanell | Foley Artist |
Brendan Walsh | First Assistant Editor |
Daniel Brimer | Visual Effects Producer |
Megan Tanner | Key Hair Stylist |
Megan Tanner | Key Makeup Artist |
Jacomina Jankowitz | Costumer |
Trevor Michael Brown | Camera Operator |
Miguel Rivera | Dialogue Editor |
Anthony Mo Marais | Stunt Coordinator |
Ria van Heerden | Script Supervisor |
Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
Bryan Thomas | Associate Producer |
Lacey Terrell | Still Photographer |
Brian Richards | Music Editor |
Dominique Decaudain | Foley Artist |
Simone Stubbs | Makeup & Hair |
Marisa Sonemann-Turner | Production Manager |
Cecelia van Straaten | Production Design |
Cecelia van Straaten | Art Direction |
Brad Sokol | Foley Editor |
Eric Justen | Sound Re-Recording Mixer |
Andrew Schwarz | Production Assistant |
Shira Hockman | Art Direction |
Janie Bryant | Costume Design |
Cody Zwieg | Co-Producer |
Simon Rhodes | Assistant Production Coordinator |
Justin Brokensha | First Assistant Camera |
Ed Gerrard | Music Supervisor |
Alex Matcham | Production Controller |
Richard Rolf | Steadicam Operator |
Justin Hawkins | Second Assistant Camera |
Leander Lacey | Stunts |
Allison Leach | Assistant Costume Designer |
Michael Snyman | "B" Camera Operator |
Peggy Robinson | Production Supervisor |
Justin Paterson | Best Boy Electric |
Zanmarie Hanekom | Hairstylist |
Zanmarie Hanekom | Makeup & Hair |
Greig Buckle | Line Producer |
Chiara Allegrucci | Hairstylist |
Chiara Allegrucci | Makeup & Hair |
Beetle Van Graan | Unit Manager |
Simon Rice | Sound Mixer |
Oliver Bailey | Stunts |
Jaqueline Barnes | Stunts |
Pyno Keets | Stunts |
Shirley Kirchmann | Stunts |
Colleen Knox | Stunts |
Jenny Lill | Stunts |
Gizelle Loots | Stunts |
Peter Spiropoulous | Stunts |
Neil McClean | Costume Supervisor |
Dudley Fillies | Rigging Grip |
Allison Tucker | Art Department Coordinator |
George Amos | First Assistant "B" Camera |
Regan Mitchell | Grip |
Wiseman Dinizulu | Electrician |
Devin Johnson | Assistant Sound Editor |
Mark Risk | Storyboard Artist |
Nawaal Hendriks | Costumer |
Jason Venter | Grip |
Etienne van Niekerk | Location Manager |
Miriam Williams | Seamstress |
Djuma Masudi | Grip |
Bob Hazell | Boom Operator |
Meryl Schutte | Production Supervisor |
Shamiel Soni | Second Second Assistant Director |
Paul Aronoff | ADR Mixer |
Dan Maddalena | Unit Publicist |
Talia Barak | Assistant Makeup Artist |
Billi Bruins | Production Accountant |
Vicky Sawkins | Set Dresser |
Hayley Ross | Second Assistant Director |
Leigh Tanchel | First Assistant Director |
Shahida Dramat | Seamstress |
Gina Goosen | Production Coordinator |
Greg Cameron | Key Grip |
Maqubool Mohamed | Third Assistant Director |
Liesl Ernst | Accountant |
Julious Mudeh | Second Assistant Camera |
Dee Alberts | Wardrobe Assistant |
Tendayi Matangaidze | Wardrobe Assistant |
Jean DeKock | Electrician |
Leroux Swanepol | Electrician |
Elliot Mashiyani | Generator Operator |
Bernett de Wet | Rigging Gaffer |
Jacob Mafolo | Best Boy Grip |
Lawrence Ntimbane | Leadman |
Tanya Van Tonder | Set Dresser |
Graham Derrocks | Construction Foreman |
Paul Brassell | Assistant Location Manager |
Joe Krinkl | Conductor |