Alexander Skarsgård als John Clayton / Tarzan | |
Christoph Waltz als Captain Leon Rom | |
Samuel L. Jackson als George Washington Williams | |
Margot Robbie als Jane Porter | |
Djimon Hounsou als Chief Mbonga | |
Jim Broadbent als Prime Minister | |
Casper Crump als Captain Kerchover | |
Simon Russell Beale als Mr. Frum | |
Yule Masiteng als Muviro | |
Osy Ikhile als Kwete | |
Mens-Sana Tamakloe als Kolo | |
Sidney Ralitsoele als Wasimbu | |
Antony Acheampong als Kanam | |
Edward Apeagyei als Kimanga | |
Ashley Byam als Kasai | |
Charles Babalola als Kulonga | |
William Wollen als Kerchak | |
Mimî M. Khayisa als Eshe | |
Matt Cross als Akut | |
Madeleine Worrall als Kala | |
Rory J. Saper als Young Tarzan | |
Hadley Fraser als John Clayton II | |
Genevieve O'Reilly als Alice Clayton | |
Ben Chaplin als Captain Moulle | |
Paul Hamilton als Lord Stanhope | |
Christopher Benjamin als Lord Knutsford | |
Bentley Kalu als Mbolongo Warrior | |
Abi Adeyemi als Kuba Villager | |
Joy Isa als Kuba woman | |
Alex Ferns als Force Publique Officer | |
Ian Mercer als Freckled Force Publique | |
Charlie Anson als Sergeant | |
Liv Hansen als Carriage Passenger | |
Alicia Woodhouse als Carriage Rider | |
Miles Jupp als Valet | |
Teresa Churcher als Stern Maid | |
Matt Townsend als Belgian Conscript | |
Faisal Mohammed als Huge Warrior | |
Ella Purnell als Young Jane Body Double (uncredited) |
David Yates | Director |
Stuart Beattie | Screenplay |
Craig Brewer | Screenplay |
Adam Cozad | Screenplay |
John Collee | Writer |
Daniele Zannone | Animation |
Mark S. Wright | Visual Effects Editor |
Mark Day | Editor |
Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Stuart Craig | Production Design |
Henry Braham | Director of Photography |
Katharina Hingst | Set Production Assistant |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Susie Figgis | Casting |
Ruth Myers | Costume Design |
Josh Weston | Prosthetics |
Irene Chawko | Script Supervisor |
Charles Bodycomb | Armorer |
Greg Corke | Armorer |
Lucy Bevan | Casting |
Alexis Barron | Stunt Double |
Ruth Key | Casting Associate |
Anna Pinnock | Set Decoration |
Jack Jagodka | Stunt Double |
Buddie Wilkinson | Props |
Rebecca Tredget | Costume Assistant |
Rick James | Camera Trainee |
Jerry Weintraub | Producer |
David Barron | Producer |
Alan Riche | Producer |
Tony Ludwig | Producer |
Susan Ekins | Executive Producer |
Nik Korda | Executive Producer |
Keith Goldberg | Executive Producer |
David Yates | Executive Producer |
Mike Richardson | Executive Producer |
Bruce Berman | Executive Producer |
Scott B. Cherrin | Co-Producer |
Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
Elena Zokas | Unit Production Manager |
Nik Korda | Unit Production Manager |
Josh Robertson | First Assistant Director |
Ben Howard | Second Assistant Director |
Stephen Woolfenden | Second Unit Director |
Jean-Philippe Gossart | Second Unit Director of Photography |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Fae Hammond | Makeup Designer |
Kirstin Chalmers | Makeup Designer |
Buster Reeves | Stunt Coordinator |
James Hambidge | Supervising Art Director |
David Allday | Art Direction |
Christian Huband | Art Direction |
Huw Arthur | Art Direction |
Guy Bradley | Art Direction |
Toby Britton | Art Direction |
Gavin Fitch | Art Direction |
Kate Grimble | Art Direction |
Suzanna Smith | Assistant Art Director |
Molly Sole | Assistant Art Director |
Charlotte Malynn | Draughtsman |
James M. Spencer | Draughtsman |
Dorrie Young | Draughtsman |
Miraphora Mina | Graphic Designer |
Sarah Iovino | Art Department Coordinator |
Giles Asbury | Production Illustrator |
Tracey Wilson | Production Illustrator |
John Greaves | Production Illustrator |
Alexander Bridges | Video Assist Operator |
Graham Hall | "A" Camera Operator |
Kenny Groom | First Assistant "A" Camera |
Dermot Hickey | First Assistant "B" Camera |
Adam Dorney | Second Assistant "A" Camera |
Elliot Purvis | Second Assistant "B" Camera |
Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Arthur Fenn | Boom Operator |
Robin Johnson | Boom Operator |
Tim Grover | Post Production Supervisor |
Katie Reynolds | Post Production Supervisor |
Todd Sandler | Additional Editor |
Hermione Byrt | First Assistant Editor |
Erline O'Donovan-Clarke | Assistant Editor |
Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Ian Tapp | Sound Re-Recording Mixer |
William McPhail | Costume Supervisor |
Shirley Nevin | Wardrobe Supervisor |
Niv Adiri | Sound Designer |
Eilam Hoffman | Sound Designer |
Tom Sayers | Sound Designer |
Shawn White | Chief Lighting Technician |
Andrew Watson | Assistant Chief Lighting Technician |
Dave Ridout | Rigging Gaffer |
Alex Mott | Key Grip |
Nic Cupac | Best Boy Grip |
Ben Wilkinson | Property Master |
Kathryn Donovan | Unit Publicist |
Jonathan Olley | Still Photographer |
Roisin Carty | Dialect Coach |
Dean Moran | Transportation Coordinator |
Viktor Petrov | Director of Previsualization |
Peter Burgis | Foley Artist |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Jason Swanscott | Foley Artist |
Evan J. Haley | Sound Designer |
Matt Gruber | Sound Re-Recording Mixer |
Zoe Freed | Foley Artist |
Ben Barker | Sound Designer |
Sarah Weatherburn | Wigmaker |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Barrie Gower | Prosthetics |
Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Sophie Brown | Makeup Artist |
Sammm Agnew | Makeup Artist |
Jessica Brooks | Prosthetic Makeup Artist |
Lucy Browne | Special Effects Makeup Artist |
Dorey Cilia | Makeup Artist |
Samantha Easey | Makeup Artist |
Alice Jones | Hairstylist |
Alice Jones | Makeup Artist |
Sophia Knight | Makeup Artist |
Sophia Knight | Hairstylist |
Alex Rouse | Wigmaker |
Adrian Rigby | Makeup Artist |
Edgar Rice Burroughs | Novel |
Ingrid Kleinig | Stunt Double |
Hozier | Songs |
Rob Bliss | Concept Artist |
Ferran Domenech | Animation Supervisor |
Tomasz Krzemieniecki | Stunts |