Lauren Bacall als May Markham | |
Claire Forlani als Monica Prince | |
Henry Czerny als Denny | |
Pete Postlethwaite als Gale | |
Joris Jarsky als Brian | |
Roman Podhora als Little John | |
Billy Khoury als Eightball | |
Janet-Laine Green als Agent Henry | |
Barbara Gordon als Julie | |
Joan Gregson als Nora St. George | |
Allen Stewart-Coates als Duncan | |
Jesse Bond als Blues | |
Matt Holland als Cousin Andrew | |
Colin Glazer als Agent | |
John Boylan als Detective Lavery | |
Tracy Waterhouse als Constable Verrucci | |
James Dallas Smith als Ricky | |
Zoltan Buday als Yuri | |
Neil Barclay als Eddie | |
Joe Nascimben als Mover | |
Layton Morrison als Large Man | |
Stan Terek als Hubert |
Lewin Webb | Director |
Donald Paul Pemrick | Casting |
Dean E. Fronk | Casting |
Marjorie Lecker | Casting |
Norman Orenstein | Original Music Composer |
Diana Irwin | Costume Designer |
Tim Boyd | Production Design |
Curtis Petersen | Director of Photography |
Nick Rotundo | Editor |
Nicolas Stiliadis | Executive Producer |
Martin J. Barab | Executive Producer |
Gary Howsam | Producer |
Jamie Brown | Producer |
Lewin Webb | Producer |
Matt Holland | Writer |
John Stead | Stunt Coordinator |
Lesley Myers | Production Manager |
Ian Robertson | First Assistant Director |
Justine Whelan | Second Assistant Director |
Ann Mayall | Music Supervisor |
Rachel Hamilton | Music Supervisor |
Barry Newton | Camera Operator |
Gary Kennedy | First Assistant Camera |
Paul Begin | Second Assistant Camera |
Kirsta Teague | Second Assistant Camera |
Joe Nunn | Second Assistant Camera |
Eric Sherping | Camera Trainee |
Curtis Petersen | Second Unit Director of Photography |
Lewin Webb | Second Unit Director |
Bruce A. Hutchison | Production Coordinator |
Jono Nemethy | Assistant Production Coordinator |
Jane Walker | Script Supervisor |
Matt West | Third Assistant Director |
Heidi Affolter | Assistant Director Trainee |
Evan Webber | Art Direction |
J. Ryan Halpenny | Assistant Art Director |
Sharon McDonagh | Assistant Art Director |
Liesl Deslauriers | Set Decoration |
Suzanne Hoffman | Lead Set Dresser |
Craig Boland | Set Dresser |
Trina Gismondi | Assistant Costume Designer |
Diane Mazur | Key Makeup Artist |
Wayne Massarelli | Makeup Artist |
Pamela Hackwell | Contact Lens Technician |
Leanne Morrison | Key Hair Stylist |
Katrin Clark | Hairstylist |
Urmas Rosin | Sound Recordist |
Zenon Waschuk | Sound Recordist |
Zenon Waschuk | Boom Operator |
Roman Alexander Buchok | Boom Operator |
Carol Racicot | Still Photographer |
Nancy Harrison | Extras Casting |
Oliver Groom | Post Production Supervisor |
Nina Sparks | Post Production Supervisor |
Saul Pincus | Post Production Consulting |
Silvio Sardi | Post Production Consulting |
Chuck Kahn | First Assistant Editor |
Mathew Knights | Sound Editor |
Anna Sulley | Sound Editor |
Jessie Taylor | Foley Recordist |
Ruth Sullivan | Foley |
Diane Greaves | Foley |
Mathew Knights | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Anscombe | Sound Re-Recording Mixer |
Ian Maxwell | Visual Effects Coordinator |
Gudrun Heinze | Compositing Artist |
Rainy Venne | Compositing Artist |