Karl Urban als Vincent Stevens | |
James Marsden als Chris Vanowen | |
Wentworth Miller als Luke Seacord | |
Eric Stonestreet als Marty Landry | |
Matthias Schoenaerts als Philip Trauner | |
Isabel Lucas als Sarah Deakins | |
Rachael Taylor als Anne Morris | |
Rhona Mitra als Allison Vanowen | |
Valerie Cruz als Barbara Stevens | |
Kali Rocha als Mimi Landry | |
Elaine Cassidy als Ellie Seacord | |
Margarita Levieva als Vicky Fry | |
Kristin Lehman als Detective Huggins | |
Robert Wisdom als Detective Cohagan | |
Dora Madison als Zoe Trauner | |
Laura Cayouette als Mrs. Kotkin | |
Astrid Coppens als Uninterested Girl (uncredited) | |
Leticia Jimenez als Bar Slickster Girl | |
William Scharpf als Security Guard | |
Trace Cheramie als Security Guard | |
Rhonda Floyd Aguillard | |
Lauren Alexandra | |
Monica Rene'e Anderson | |
Stephanie Claire | |
Allyson Leigh Jordan | |
Ric Reitz als Joel Kotkin | |
Graham Beckel als Hiram Fry | |
Kathy Deitch als Dana | |
Cindi Woods als Mrs. Fry | |
Barbara Dzikanowice als Prostitute |
Erik Van Looy | Director |
Bart De Pauw | Screenplay |
Wesley Strick | Screenplay |
Eddie Hamilton | Editor |
Bart De Pauw | Story |
John Frizzell | Original Music Composer |
Adam Shulman | Producer |
Nicolas Karakatsanis | Director of Photography |
Steve Golin | Producer |
Matt DeRoss | Producer |
Hilde De Laere | Producer |
Paul Green | Producer |
Barbara Fiorentino | Casting |
Barbara Kelly | Executive Producer |
Maia Javan | Production Design |
Kurt Loyens | Production Design |
James A. Gelarden | Art Direction |
Cynthia Anne Slagter | Set Decoration |
Liz Staub | Costume Design |
Peter Flamman | Supervising Sound Editor |
Dennis Kersten | Sound Editor |
Tom Ozanich | Sound Re-Recording Mixer |
Wart Wamsteker | Sound Designer |
Wim Tack | Executive Producer |
Wouter Vandenhaute | Executive Producer |
Erik Watté | Executive Producer |
Steve Golin | Executive Producer |
Wesley Strick | Executive Producer |
Carole Peterman | Unit Production Manager |
Barbara Kelly | Unit Production Manager |
Guy De Lombaert | Unit Production Manager |
Richard Cowan | First Assistant Director |
Scott August | Second Assistant Director |
Jeff Galpin | Stunt Coordinator |
Stanton Barrett | Stunt Double |
John Bernecker | Stunt Double |
Felipe Savahge | Stunt Double |
John Ashker | Stunts |
Paul Barth | Pilot |
Patrick Longman | Aerial Director of Photography |
Michael Dares | Leadman |
Chris Britt | Set Dresser |
Slaid Parker | Set Dresser |
Severin Lagarde | Set Dresser |
Patrick Roig | Set Dresser |
Vince LeBlanc | Set Dresser |
Niko Zahlten | Set Dresser |
Domenic Silvestri | Set Designer |
Caitlin Alvarez | Art Department Assistant |
Caleb Guillotte | Art Department Coordinator |
Ian Lynch | "A" Camera Operator |
Larry Gianneschi IV | First Assistant "A" Camera |
Robert Veliky | Second Assistant "A" Camera |
Jo Vermaercke | "B" Camera Operator |
Jo Vermaercke | Steadicam Operator |
Stephen Early | Second Assistant "B" Camera |
Tiffani L. Stephenson | Camera Loader |
McKay Johnson | Digital Imaging Technician |
Steve Dietl | Still Photographer |
Ann Van Aken | Script Supervisor |
Jonathan Gaynor | Production Sound Mixer |
Timothy Cargioli | Boom Operator |
Steven Huerstel | Utility Sound |
Mike Uguccioni | Visual Effects Supervisor |
Wendy Talley | Assistant Costume Designer |
Alison Parker | Key Costumer |
Amy Lynch | Costumer |
Jen Wasson | Costumer |
Lauren Mallard | Costumer |
Frances Jacques-LeCompte | Seamstress |
Casey Jones | Costume Assistant |
Mollie Middleditch | Costume Assistant |
Allison Gordin | Makeup Department Head |
Darryl Lucas | Key Makeup Artist |
Donna Spahn | Hair Department Head |
Yolanda Mercadel | Key Hair Stylist |
Kevin Gazdik | Chief Lighting Technician |
Vic Keatley | Best Boy Electric |
Jon McGinty | Genetator Operator |
Brandon Morgan | Electrician |
Zach Smithers | Electrician |
Christopher Meydrich | Electrician |
Kristopher Weaver | Electrician |
Russell Beard | Electrician |
Andre Green | Rigging Gaffer |
Chris Ekstrom | Key Grip |
Hilton Garrett | Best Boy Grip |
Buddy Carr | Dolly Grip |
Luke Cauthern | Dolly Grip |
Martin Dumas | Grip |
Jeremy Wren | Grip |
Kendell Joseph | Grip |
King Lanaux | Rigging Grip |
Michael S. Martin | Property Master |
Jorin Ostroska | Assistant Property Master |
Gerson Paz | Second Second Assistant Director |
Justin Groetsch | Production Coordinator |
A.J. Timmcke | Assistant Production Coordinator |
Nathan Aronson | Production Secretary |
Pamela Williamson | Production Accountant |
Shaun Cain | Assistant Accountant |
Ann Horton | Assistant Accountant |
Jessica Williamson | Payroll Accountant |
John A. Johnston | Location Manager |
Lisa Latter | Assistant Location Manager |
Scot Middleton | Construction Coordinator |
Matt Kutcher | Special Effects Supervisor |
Donnie Dean | Special Effects Coordinator |
Katrina Wandel George | Casting Associate |
Ryan Glorioso | Location Casting |
Robin Batherson | Extras Casting |
Jillian Batherson | Extras Casting Assistant |
Whitney Sterk | Extras Casting Assistant |
Francine Segal | Dialect Coach |
Greg Faucett | Transportation Coordinator |
Lonnie Nelson | Transportation Captain |
Sid DeLeon | Set Medic |
Jessica Alan | Post Production Supervisor |
Griet Meukens | Post Production Supervisor |
Thomas Nollet | Assistant Editor |
Riccardo Bacigalupo | Assistant Editor |
David B. Hall | Assistant Editor |
Sam Bollinger | Assistant Editor |
Peter Flamman | Sound Designer |
Stephanie Flack | Dialogue Editor |
Stephanie Flack | ADR Editor |
Matthew W. Kielkopf | Assistant Sound Editor |
Christopher Alba | Assistant Sound Editor |
Jason Gaya | ADR Mixer |
Philippe van Leer | Foley Artist |
Luc Thomas | Foley Recordist |
Andrew Kinney | Orchestrator |
Thomas Parisch | Orchestrator |
Haim Mazar | Orchestrator |
Larry Rench | Orchestrator |
Oleg Kondratenko | Conductor |
Brian Richards | Music Editor |
Laura Katz | Music Supervisor |
Christopher M. Fisher | First Assistant "B" Camera |