Matt Damon als Mark Watney | |
Jessica Chastain als Melissa Lewis | |
Kristen Wiig als Annie Montrose | |
Jeff Daniels als Teddy Sanders | |
Michael Peña als Rick Martinez | |
Kate Mara als Beth Johanssen | |
Sean Bean als Mitch Henderson | |
Sebastian Stan als Chris Beck | |
Aksel Hennie als Alex Vogel | |
Chiwetel Ejiofor als Vincent Kapoor | |
Donald Glover als Rich Purnell | |
Benedict Wong als Bruce Ng | |
Mackenzie Davis als Mindy Park | |
Naomi Scott als Ryoko | |
Nick Mohammed als Tim Grimes | |
Chen Shu als Zhu Tao | |
Eddy Ko als Guo Ming | |
Enzo Cilenti als Mike Watkins | |
Jonathan Aris als Brendan Hatch | |
Gruffudd Glyn als Jack | |
Geoffrey Thomas als U.S. President | |
Yang Haiwen als Chinese Flight Director | |
Narantsogt Tsogtsaikhan als Wen Jiang | |
Brian Caspe als Timer Controller | |
Szonja Oroszlán als Launch Control | |
Mark O'Neal als Guidance | |
Karen Gagnon als Reporter 2 | |
Lili Bordán als Blair | |
Nikolett Barabas als Reporter 1 | |
Dilyana Bouklieva als Police Woman | |
Björn Freiberg als Nasa Staff Member | |
James Fred Harkins Jr. als Pathfinder Developer | |
Sam Spruell als NASA Psychologist | |
Matt Devere als Satcon | |
Mike Kelly als Launcher Interface | |
Greg De Cuir als Capcom | |
Peter Linka als Telemetry | |
Declan Hannigan als Comms | |
Peter Schueller als NASA Break Room Worker | |
Waleska Latorre als Vincent's Secretary | |
Frederik Pleitgen als CNN Reporter | |
Charlie Gardner als Robert Lewis | |
Nóra Lili Hörich als Vogel's Wife | |
Kamilla Fátyol als Marissa Martinez | |
Yang Liu als Chinese Translator | |
Richard Rifkin als JPL Store Man | |
Nicholas Wittman als JPL White Room Worker | |
Ben O'Brien als JPL Pathfinder Team | |
Scott Alexander Young als JPL Pathfinder Team | |
Jason Ryan als JPL Pathfinder Team | |
James Dougherty als JPL Pathfinder Team | |
Xue Xuxing als Ming's Secretary | |
Balázs Medveczky als JPL White Room Worker | |
Dora Endre als Receptionist |
Dariusz Wolski | Director of Photography |
Ridley Scott | Director |
Ridley Scott | Producer |
Janty Yates | Costume Design |
Arthur Max | Production Design |
Pietro Scalia | Editor |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Harry Gregson-Williams | Musician |
Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Daniele Massaccesi | Camera Operator |
Mark Huffam | Producer |
Rob Inch | Stunt Coordinator |
Hugo Adams | Foley Supervisor |
Simon Kinberg | Producer |
Nina Fallon | Visual Effects Producer |
Nina Gold | Casting |
Valerio Bonelli | Co-Editor |
James Harrison | Sound Effects Editor |
Robert Cowper | Art Direction |
Michael Schaefer | Producer |
Jana Carboni | Makeup Artist |
Adam Goodman | Line Producer |
Paul Carlin | Digital Intermediate |
Veronika Varjasi | Extras Casting |
Martin Tillman | Musician |
Zsolt Csutak | Casting |
Carmen Cuba | Casting |
Drew Goddard | Screenplay |
Drew Goddard | Executive Producer |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Baker | Stereoscopic Supervisor |
Giles Keyte | Still Photographer |
Steve Burg | Concept Artist |
Julian White | Gaffer |
Jerome Butler | Dialect Coach |
Oliver Hodge | Art Direction |
Jun Ren | Layout |
Dafydd Archard | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Luke Scott | Second Unit Director |
Matthew Savage | Concept Artist |
Caroline Dale | Musician |
Charles de Lauzirika | Epk Producer |
Celia Bobak | Set Decoration |
Jason Knox-Johnston | Art Direction |
Mónika Esztán | Art Direction |
Bruce White | Musician |
Edwin Schaap | Animation |
Rob Jones | Editorial Production Assistant |
Julien Legay | Visual Effects Technical Director |
Steven Warner | Special Effects Supervisor |
Zoltán Horváth | Set Decoration |
Howard Ellis | Line Producer |
Gabriella Németh | Hairstylist |
Michael Mooney | Assistant Costume Designer |
Matt Wynne | Art Direction |
Theo Park | Casting Associate |
Tom Barber | Visual Effects Coordinator |
Sara Bennett | Visual Effects Supervisor |
Aditya Sood | Producer |
Marc Homes | Supervising Art Director |
Phil Sims | Art Direction |
Sarah Robinson | Costume Supervisor |
Michael Fentum | Sound Designer |
Lyubomir Kirkov | Visual Effects Technical Director |
Tony Lewis | Music Editor |
Tony Lewis | Supervising Music Editor |
Richard Whitfield | Music Editor |
Jon Colson | Greensman |
Nicholas Zissimos | Compositor |
Andy Weir | Novel |
Richard Sale | Assistant Costume Designer |
Adam McInnes | Visual Effects Supervisor |
Julia Chiavetta | Additional Script Supervisor |
Mátyás Szakonyi | Greensman |
Melissa Espinales | Production Assistant |
Clare Norman | Visual Effects Producer |
Katie Hamberger | VFX Artist |
Lizzie Pritchard | Script Supervisor |
Mark Carr | VFX Editor |
Richard Stammers | Visual Effects Supervisor |
Mohen Leo | Visual Effects Supervisor |
Matt Sims | Assistant Art Director |
Anna Krawczyk | Special Effects Manager |
Graham Hall | Camera Operator |
Bruno de Santa | Principal Costumer |
Annie Penn | Script Supervisor |
Éva Zöld | Art Department Coordinator |
Annamária Orosz | Assistant Art Director |
György Mihályi | Second Assistant Sound |
Priyanka Balasubramania | Visual Effects Producer |
Claudia Kossik | Transportation Coordinator |
Mark Taylor | Sound Effects Editor |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Jack Stew | Foley Artist |
Barrie Hemsley | Visual Effects Producer |
Peter Mountain | Still Photographer |
Sarah Hemsley | Executive Visual Effects Producer |
Collette Nunes | Visual Effects Editor |
Zoltán Tóth | Construction Manager |
Lena Scanlan | Executive Visual Effects Producer |
Ildikó Fogt | Costumer |
Rudolf András | Location Manager |
Noel Cowell | Property Master |
Andrea King | Foley Artist |
Miklós Tóth | Production Manager |
Gergely Kajdi | Greensman |
László Bille | Camera Operator |
Larry Garrison | Unit Publicist |
Gábor Ujházy | Unit Manager |
Paula Pope | Visual Effects Producer |
Alex Rouse | Wigmaker |
Cameron Sharp | Visual Effects Editor |
Giles Edleston | Location Manager |
Teresa Kelly | Associate Producer |
John Marzano | Helicopter Camera |
Oliver Tarney | Sound Designer |
Oliver Tarney | Supervising Sound Editor |
Todd Kleparski | Digital Intermediate |
Maralyn Sherman | Key Hair Stylist |
Clare Heneghan | Visual Effects Producer |
Stefan Speth | Art Direction |
Tina Earnshaw | Hair Designer |
Tina Earnshaw | Makeup Designer |
Tim Pounds-Cornish | Visual Effects Production Manager |
John Kilkenny | Executive Visual Effects Producer |
Iván Pohárnok | Makeup Effects |
Justin Cornish | Visual Effects Supervisor |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Matthew Bristowe | Head of Production |
Nicolas Hernandez | CG Supervisor |
Helen Steinway Bailey | Stunt Double |
Rick Marr | Vehicles Wrangler |
Rita Balla | Makeup Artist |
Neil Weatherley | CG Supervisor |
Ray Barrett | Construction Manager |
Aidan Monaghan | Additional Still Photographer |
Tim Ledbury | Visual Effects Supervisor |
Christopher Mullins | Animation |
Dhirendra Chhatpar | Stereoscopic Editor |
Dóra Papp | Principal Costumer |
Imre Juhász | Camera Operator |
Gábor Szénási | Transportation Coordinator |
Rachael Tate | Dialogue Editor |
Rachael Tate | ADR Supervisor |
Lauren Camilleri | VFX Editor |
Daniel Matley | Visual Effects Producer |
Al Hindley | Epk Camera Operator |
Amanda Trewin | Principal Costumer |
Laurence Johnson | First Assistant Editor |
Neill Barrack | Compositor |
Chris Lawrence | Visual Effects Supervisor |
Peter Lee | Props |
Reginald Harber Jr. | Stereoscopic Editor |
Daniel Schrepf | Stereoscopic Supervisor |
Owen Carroll | Digital Compositor |
Jason McDonald | Pre-Visualization Supervisor |
Samy Keilani | Co-Art Director |
Nick Del-Molino | Assistant Sound Editor |
Péter Bognár | Electrician |
Roopesh Gujar | Visual Effects Producer |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Mark Patten | Second Unit Director of Photography |
Chris 'Flimsy' Howes | Set Designer |
Gábor Homonnay | Costume Supervisor |
Péter Behan | Armorer |
Shira Hockman | Assistant Art Director |
Jonathan Houlding | Art Direction |
Stanislas de Lesquen | Visual Effects Coordinator |
Greg Fisher | Animation Supervisor |
Zsofia Laczko | Seamstress |
Wittney Horton | Casting Associate |
Gábor Gajdos | First Assistant Director |
Emma J. Slater | Makeup Artist |
Alastair King | Orchestrator |
Jenna Barratt | Visual Effects Editor |
László Rajk | Art Direction |
Norbert Alte Fieszl | Carpenter |
Zoltán Harányi | Carpenter |
Rhys Ifan | Assistant Art Director |
Will Newton | Assistant Art Director |
Gergely Rieger | Assistant Art Director |
David Butterworth | Orchestrator |
Adam Mendez | Foley Mixer |
Tim Maxwell | Sound Recordist |
Bea Merkovits | Assistant Costume Designer |
Móni Csomós | Makeup Artist |
Dan Clay | Researcher |
Dale Newton | Animation Supervisor |
Gourdal Sebastien | CG Supervisor |
Martin Waters | CG Supervisor |
Louis Paré | CG Supervisor |
Fausto Appiolaza | VFX Production Coordinator |
James D. Fleming | VFX Supervisor |
Anders Langlands | Visual Effects Supervisor |
Teréz Koncz | Visual Effects Coordinator |
Alysia Wildman | Visual Effects Coordinator |
Levente Tamási | Stunts |
Krisztián Paluch | Gaffer |
Deeps Hargunani | Visual Effects Coordinator |
Toby White | Visual Effects Coordinator |
Giedrius Nagys | Stunts |
Christopher Raiche | Visual Effects Editor |
Tommaso Fioretti | Digital Compositor |
Raymond Kirk | First Assistant Director |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Ildikó Makk | Hairstylist |
Nicholas Hurst | Digital Compositor |
Yvon Jardel | Animation |
Joshua Jason | Publicist |
Paul B. Gibbs | Production Accountant |
Nigel Nixon | Special Effects |
István Koleszár | Stunts |
Ferenc Berecz | Stunts |
Csaba Bankhardt | Dolly Grip |
Paul O'Hara | Production Assistant |
Yang Liang | Stunts |
Andrew Barry | Compositor |
Ben Chick | Foley Recordist |
Csilla Blake-Horváth | Hair Supervisor |
Csilla Blake-Horváth | Makeup Supervisor |
Matt Curtis | Title Designer |
Matt Curtis | Graphic Designer |
Gergö Balika | Head of Production |
Emily Vaillancourt | Compositing Lead |
Anthony Fung | VFX Artist |
Stephen Nakamura | Colorist |
Ferenc Szalontai | Dolly Grip |
Tsogbaatar Batzorig | Stand In |
Therese Skundberg Fidje | Visual Effects Editor |
Carlos Chacin | Visual Effects Production Manager |
Gemma Office | Visual Effects Coordinator |
John Quartel | Technical Supervisor |
David Newton | Stunts |
Kat Seale | Animation |
Danny Euston | Stunts |
Mark Berrow | Musician |
Judah Getz | ADR Mixer |
Claudio Del Gobbo | Dolly Grip |
John Lee | Prop Maker |
Tamás Vass | Additional Second Assistant Director |
Cynthia Collins | Animation |
Michaël Balthazart | VFX Artist |
Quentin Sauvinet | VFX Artist |
William Willoughby | Stunt Double |
Alejandro Villabon | Digital Compositor |
Peter DiStefano | Musician |
Steve Mair | Musician |
András Pozsár | Grip |
Steven Sandles | Creature Effects Technical Director |
Imre Sisa | Dolly Grip |
Imre Sisa | Key Grip |
Mac Ruth | Production Sound Mixer |
Balázs Varga | Second Assistant Sound |
Francesca Cingolani | Unit Production Manager |
Tommaso Mele | Key Grip |
Zach Marshall | Assistant Editor |
Cheryl Potter | Additional Editor |
Massimiliano Dessena | Best Boy Grip |
Gabor Szabo | 3D Modeller |
Luke Gray | Visual Effects Technical Director |
Daniel Bhattacharya | Musician |
Charlie Pedersen | Special Effects Technician |
Amy Arce | Producer's Assistant |
Mnandi Ridley | VFX Artist |
Shawn White | Gaffer |
Leah Jones | Visual Effects Editor |
Hanna Griffiths | Post Production Coordinator |
Kieran Waites | Lighting Technician |
Simon Whyman | Stunts |
Max Walsh | Sound Mix Technician |
Attila Illés | Art Department Assistant |
Hannah Lewis | Visual Effects Coordinator |
Mariangela Suma | Visual Effects Coordinator |
Hannah Ireland | Producer's Assistant |
Rebecca Scott | Visual Effects Production Manager |
Kelly Noordermeer | Visual Effects Editor |
Diala Al Raie | Production Supervisor |
Natalie MacDonald | Compositor |
Antal Berger | Rigging Gaffer |
Neil Alford | Compositor |
István Török | Key Grip |
Tom Davies | Systems Administrators & Support |
Ryan Nguyen | Digital Imaging Technician |
Anouk L'Heureux | Visual Effects Producer |
Bronwyn Edwards | Compositing Supervisor |
Richard Ketteridge | Visual Effects Editor |
Alasdair McNeill | Digital Compositor |
Jane Oginsky | Makeup Artist |
Hannah Walker Edwards | Stereoscopic Coordinator |
Petra Balogh | Draughtsman |
Dániel Miklós | Modeling |
Carlo Postiglione | Best Boy Grip |
Sara Trezzi | Executive Visual Effects Producer |
Orsolya Maza | Draughtsman |
Máté Herjeczki | Construction Coordinator |
Tamas Gelei | Prop Maker |
Istvan Muranyi | Prop Maker |
Torma Zoltán | Prop Maker |
Michael Vasquez | Production Accountant |
Allyn Lawson | Visual Effects Technical Director |
Ferenc Brandenburg | Set Dresser |
Zsolt Ferenc Maier | Extras Casting |
Camille Paleni | Digital Compositor |
Rachel Bolt | Musician |
Roger Linley | Musician |
Boguslav Kostecki | Musician |
Zsolt Big Nagy | Epk Camera Operator |
Carlos Ciudad | Visual Effects Production Manager |
Delphine Garrelis | Digital Compositor |
Khaled Labidi | Digital Compositor |
Thomas Lefebvre | Digital Compositor |
Jeremy Séguin | Digital Compositor |
Melody Alasset | Visual Effects Coordinator |
Stuart Godfrey | Dolly Grip |
Giacomo Mineo | Digital Compositor |
Delphine Buratti | Compositor |
Alex Bowens | Draughtsman |
Julien Martins | Digital Compositor |
James Berkley | Animation |
Alberto Torrecilla | First Assistant Camera |
James Yeoman | Production Manager |
James Smith | Production Manager |
Vikki Chapman | Visual Effects Coordinator |
Hannah Quinn | First Assistant Director |
Mirek Suchomel | Compositing Lead |
Scott Mitchell | VFX Artist |
John J. Galloway | Compositing Supervisor |
Jeannie Yeung | Production Coordinator |
Jeannie Yeung | Data Wrangler |
Prajakta Nandlaskar | Senior Animator |
Nicholas Hampshire | Pipeline Technical Director |
Jane Simons | Visual Effects Coordinator |
Timothy Trimmings | Visual Effects Coordinator |
Yavor Asenov | Digital Compositor |
Tibor Gulyás | Second Assistant Camera |
Máté Oláh | Data Wrangler |
Gabor Papp | Set Dresser |
Gabor Szabo | Costumer |
Soujanya Pentyala | Visual Effects Coordinator |
Andras Rudasy | Electrician |
David Rondzik | Electrician |
Istvan Banga | Electrician |
György Szántó | Stunts |
Gábor Szemán | Stunts |
Norbert Kovács | Stunts |
Gergö Horpácsi | Stunts |
Balázs Farkas | Stunt Double |
Kamen Anev | Concept Artist |
Dan Walker | Concept Artist |
Noah Meddings | Special Effects Technician |
Nora Pinter | Costumer |
Kathrin McCarthy | Pre-Visualization Coordinator |
Vincent Aupetit | Pre-Visualization Supervisor |
Rohan Tirkey | Stereoscopic Supervisor |
Mary Lobb | Stereoscopic Coordinator |
Kenny Groom | First Assistant Camera |
Albena Ivanova | VFX Artist |
Velichko Ivanov | VFX Artist |
Csaba Mitku | Props |
Péter Meiszner | Second Assistant "C" Camera |
Balázs Kovács | Construction Manager |
Rita Zsilvölgyi | Extras Dresser |
Brigitta Katona | Principal Costumer |
Gergely Glovotz | Special Effects Technician |
Szabolcs Stella | First Assistant Sound Editor |
Lee Oliver | Concept Artist |
Sandra Chocholska | Compositor |
Declan O'Donnell | Special Effects Technician |
Zsolt Jámbor | Best Boy Grip |
Philip Sisk | Visual Effects |
Victoria Taylor | Principal Costumer |
Katherine Smith | Visual Effects Coordinator |
Sam Perez | Special Effects Assistant |
Diana Roldán | Visual Effects Coordinator |
Andrea Dutti | Digital Compositor |
Sarah Neveu | Matte Painter |
Christina-Cassandra Barazin | Visual Effects Coordinator |
Fuad Khalil | Production Manager |
Cynthia Crimmins | Visual Effects Production Manager |
Michael Becki | Head of Layout |
Carlos Miras Sepulveda | Digital Compositor |
Claudio Bassi | Digital Compositor |
Szilvia Varró | Assistant Makeup Artist |
Balázs Rozgonyi | 24 Frame Playback |
Attila Ferenczi | 3D Modeller |
Zsolt Tarnok | Assistant Art Director |
Mohammad Kloob | Assistant Director |
Vera Janisch | Assistant Director |
Mátyás Vándor | Assistant Production Manager |
Mátyás Vándor | Assistant Location Manager |
Tamás Gál | Set Dresser |
Tamás Gál | Assistant Production Manager |
Nimrod Hajdu | Assistant Property Master |
Akos Menyhart | Construction Manager |
József Kiss | Construction Manager |
Gergely Álmos | Draughtsman |
Márk Langfeld | Greensman |
Attila Deák | Modeling |
Gábor Hankó | Modeling |
Gergo Deák | Modeling |
László Móré | Modeling |
Zita Galántai | Modeling |
Ashish Kukian | Production Manager |
Imre Burján | Property Buyer |
Magdi Kondorosi | Property Buyer |
Gabor Meszaros | Prop Maker |
Konstantin Legat | Prop Maker |
John Halls | Prop Maker |
Andrew Ainscow | Props |
Balazs Pelcz | Sculptor |
Bogi Móricz | Second Assistant Director |
Béla Bagota | Second Assistant Director |
Bálint Diószegi | Set Dresser |
Tibor Gaál | Set Dresser |
Viktor Bakos | Set Dresser |
Gergö Bajczár | Special Effects Assistant |
Csaba Bagossy | Special Effects Coordinator |
Chris Motjuoadi | Special Effects Technician |
Florin Daniel Catrinoiu | Special Effects Technician |
Rajmund Gál | Special Effects Technician |
Szilard Gergely | Special Effects Technician |
Tibor Skornyak | Special Effects Technician |
Huw Arthur | Standby Art Director |
Tracey Wilson | Storyboard Artist |
Tamás Péter Chipie | Third Assistant Director |
Benjamin McCulloch | ADR Recordist |
Andy Parker | Musician |
Cathy Thompson | Musician |
Chris Worsey | Musician |
David Lale | Musician |
Emlyn Singleton | Musician |
Chris Katinas | Lyricist |
Ferenc Lukács | ADR Recordist |
Attila Kohári | First Assistant Sound Editor |
Bence Németh | Second Assistant Sound |
Brandon Moncy | Sound Mixer |
Nicole Chapman | Stunts |
Nicole Chapman | Stunt Coordinator |
Casey Michaels | Stunt Double |
Aaron Muir | Stunts |
Chris Newton | Stunts |
Clem Leneghan | Stunts |
Csaba Schulek | Stunts |
Csabu Elekes | Stunts |
Danny Sansom | Stunts |
Daryl Andrews | Stunts |
Donna Williams | Stunts |
Fizz Hood | Stunts |
Florian Robin | Stunts |
Krystof Hansbury | Stunts |
Richard Kent | Stunts |
Giuseppe Pagnozzi | Layout |
Andy Le Cocq | Animation |
Leo Recompsat | Animation |
István Gottmann | Additional First Assistant Camera |
Elise Anderson | Assistant Editor |
Alex Gilbert | Assistant Editor |
Attila Kenyeres | Assistant Location Manager |
Oliver Bradbury | Assistant Location Manager |
Rasul Kalyayev | Assistant Location Manager |
Ioan Gavrilowitsch | Camera Operator |
Krisztián Reinhardt | Camera Trainee |
Kathryn Avery | Costume Assistant |
Sonia Booth | Costume Assistant |
Sylvianne Shurman | Costume Assistant |
Balázs Labancz | Costume Coordinator |
Michelle Wraight | Costume Coordinator |
János Jack | Digital Imaging Technician |
Quentin Brown | Digital Imaging Technician |
Viktor Lehoczki | Driver |
Márton Vojnits | Editorial Production Assistant |
Krisztián Horváth | Electrician |
Matthew DeBonis | First Assistant Camera |
Tamás Jánossa | Focus Puller |
Dániel Bérces | Grip |
János Kovács | Grip |
Máté Bankhardt | Grip |
Ian Speed | Libra Head Technician |
Ágoston Félegyházy Megyesy | Location Manager |
Saeb Abul Ragheb | Location Manager |
Gabor Kisgyorgy | Transportation Captain |
Dezso Pócsik | Production Driver |
Gábor Keszei | Production Driver |
Adam Dorney | Second Assistant Camera |
Szabolcs Sitkei | Camera Trainee |
Abhijeet Yerunkar | Stereoscopic Editor |
Priyal Mahadik | Stereoscopic Editor |
Smeet Vedant | Stereoscopic Editor |
Vaibhav Marathe | Stereoscopic Editor |
Amer Ansouqa | Transportation Captain |
Krisztián Nagy | Video Assist Operator |
Robert Jacobs | Thanks |
Attila Kárpáti | Thanks |
Dave Lavery | Thanks |
Bert Ulrich | Thanks |
Joe Petényi | Second Assistant Accountant |
Fruzsi Morotz | Assistant Production Coordinator |
Tala Olabi | Assistant Production Coordinator |
Ally Pennebaker | Producer's Assistant |
Kira Thompson | Producer's Assistant |
Nikki Baida | Producer's Assistant |
Sara Rastogi | Producer's Assistant |
Pierre Cheminat | First Assistant Accountant |
Susannah Kudrath | First Assistant Accountant |
Erika Tamás | First Assistant Accountant |
Mohammad Atallah | First Assistant Accountant |
Gabor Dornyei | Information Systems Manager |
Ziad Sunna | Key Production Assistant |
Álvar Carretero de la Fuente | Publicist |
Kolos Trimmel | Production Accountant |
Ahmad Al-Abbas | Production Accountant |
Bence Bognar | Production Assistant |
Nikoletta Szabo | Production Assistant |
Tareq Shuqom | Production Assistant |
Zsolt Vereckei | Production Assistant |
Zsuzsanna Kurucz | Production Assistant |
Rita Galántai | Production Coordinator |
Vinay Gautam | Production Coordinator |
Nada Atieh | Production Coordinator |
Maria Mira | Production Coordinator |
Leila Mousavi | Production Coordinator |
Zsófia Zatureczki | Production Secretary |
Ivan Shannon | Sculptor |
Brian James Cote | Second Assistant Accountant |
Gyorgy Dejtari | Second Assistant Accountant |
Barnabás Kovács | Second Assistant Accountant |
David Boros | Second Assistant Accountant |
Gergely Apjok | Set Production Assistant |
Zsani Nyerky | Set Production Assistant |
Elvira Elisabet Veron | Travel Coordinator |
K.K. Hareb | Unit Manager |
Tom Kloucek | Animation |
Martin Macrae | Visual Effects Art Director |
Reyffer Sousa | Compositing Supervisor |
Javier Roca | Compositing Supervisor |
Antoine Ambert | Compositor |
Caboche Nicolas | Compositor |
Frederikke Glick | Compositor |
John Durney | Compositor |
Jon Reid | Compositor |
Mark Tremble | Compositor |
Owen Jackson | Compositor |
Peter Blackburn | Compositor |
Richard Courtman | Compositor |
Tomos Sion | Compositor |
Zebastian Lilja | Compositor |
Bruce Nelson | Compositor |
Claudia Lechen | Compositor |
Igor Fiorentini | Compositor |
Leonardo Paolini | Compositor |
Matthew Patience | Compositor |
Mattis Gaston Larsen | Compositor |
Naveen Shukla | Compositor |
Sam Salek | Compositor |
Bryan Bartlett | Compositor |
Laurent Reynaud | Compositor |
Michael Honisch | Compositor |
Owyn Abram | Creature Effects Technical Director |
Sejas Mehta | Creature Effects Technical Director |
Mayur Samant | Creature Effects Technical Director |
Vivek Nair | VFX Artist |
Adrián Pueyo | Digital Compositor |
Alvaro Cajal | Digital Compositor |
Anastasios Agiakatsikas | Digital Compositor |
Angela Rinaldi | Digital Compositor |
Atyeb Muneer | Digital Compositor |
Charlotte Larive | Digital Compositor |
Eduardo Villarreal | Digital Compositor |
Emily Greeley | Digital Compositor |
Eric So | Digital Compositor |
Eric Tetreault | Digital Compositor |
Felix Turesson | Digital Compositor |
Filippo Golin | Digital Compositor |
Florent Taisne | Digital Compositor |
Gabriele Ciaccio | Digital Compositor |
George Petkov | Digital Compositor |
Giacomo Bargellesi | Digital Compositor |
Gianluca Vecchio | Digital Compositor |
Greg Howe-Davies | Digital Compositor |
Ian Fellows | Digital Compositor |
Jaideep Mohan | Digital Compositor |
Jean-Baptiste Godin | Digital Compositor |
Jean-Sébastien Fortin | Digital Compositor |
Karen Elliott | Digital Compositor |
Kasy Stein | Digital Compositor |
Keith Jones | Digital Compositor |
Lars Erik Eriksen | Digital Compositor |
Lindsay M. Hoppe | Digital Compositor |
Luca Serafini | Digital Compositor |
Luciano Lopes | Digital Compositor |
Marc Czerwiec | Digital Compositor |
Marijus Neverdauskis | Digital Compositor |
Miguel Ponce | Digital Compositor |
Oliver Johnstone | Digital Compositor |
Patricia Llaguno | Digital Compositor |
Prajwal Vas | Digital Compositor |
Scott Dawkins | Digital Compositor |
Sribalaji Santharam | Digital Compositor |
Stoycho Dimitrov | Digital Compositor |
Thompson Conradi | Digital Compositor |
Venkatesh Ramu | Digital Compositor |
Victor Morejon | Digital Compositor |
Hugo Gauvreau | Digital Compositor |
Nico Coronado | Digital Compositor |
Francis Gagnon | Digital Compositor |
Bjarni Robert Bragason | Digital Compositor |
Cecile Peltier | Digital Compositor |
David Vivaldini | Digital Compositor |
Gavin McKenzie | Digital Compositor |
Heidi Dahle | Digital Compositor |
Jonathan Turner | Digital Compositor |
Ludovic Fregé | Digital Compositor |
Luke Sikking | Digital Compositor |
Mark Millena | Digital Compositor |
Michael Baker | Digital Compositor |
Michael Bovberg | Digital Compositor |
Rafael Vormittag | Digital Compositor |
Carlos Conceicao | Digital Compositor |
Luca Mignardi | Digital Compositor |
Alessandro Favale | Digital Compositor |
Artiom Kusci | Digital Compositor |
Cédric Battude | Digital Compositor |
Charles-e Farkas | Digital Compositor |
Daniel Alejo | Digital Compositor |
Denny Ertanto | Digital Compositor |
Giulia Cadeddu | Digital Compositor |
Hernan Barros | Digital Compositor |
Iyi Tubi | Digital Compositor |
Jonny Gu | Digital Compositor |
Josh Parks | Digital Compositor |
Ken U. Ogbo | Digital Compositor |
Korinne Cammarano | Digital Compositor |
Kristian Rejek | Digital Compositor |
Martin Fischer | Digital Compositor |
Mirko Morciano | Digital Compositor |
Rob Bryson | Digital Compositor |
Ruben Athouel | Digital Compositor |
Aoife Greenham | Digital Compositor |
James Moxon | Digital Compositor |
Noemie Cruciani | Digital Compositor |
Nigel Stone | VFX Director of Photography |
David Kirchner | Visual Effects Technical Director |
Aaron Baudin | Visual Effects Technical Director |
Alexis Claux | Visual Effects Technical Director |
Aaron Dennis | Visual Effects Technical Director |
Ruth Asensio | Head of Layout |
Lauren McCallum | Head of Production |
Erik Schneider | Compositing Lead |
John Van Hoey Smith | Compositing Lead |
Julien Rousseau | Compositing Lead |
Philippe Roberge | Compositing Lead |
Sam Osborne | Compositing Lead |
Johannes Richter | VFX Artist |
Marc Rice | VFX Artist |
Florence Durante | VFX Artist |
Declan McGuire | Pipeline Technical Director |
Henry Bush | Pipeline Technical Director |
Lucinda Keeler | Lighting Manager |
Jacek Pilarski | Concept Artist |
Jacek Pilarski | Matte Painter |
Rahul Sinha | VFX Artist |
Sam Spacey | Visual Effects Production Manager |
Gopi Krishnan | Visual Effects |
George Kolyras | Visual Effects Coordinator |
Nadia Volodina | Visual Effects Coordinator |
Will Newis | Visual Effects Coordinator |
Emile Hardy | Matte Painter |
Hubert Zapalowicz | Matte Painter |
Martine Guay | Matte Painter |
Jamie Schumacher | Matte Painter |
Ryan Hirsh | Stereoscopic Supervisor |
Barry O'Brien | Stereoscopic Supervisor |
Joey Harris | Matchmove Supervisor |
Gareth Daley | Stereoscopic Supervisor |
Marc Brzezicki | Stereoscopic Supervisor |
Alberto Hernandez Rodriguez | Layout |
Rosie Keane | Layout |
Sonia Contreras | Layout |
Vanessa Isabelle | Layout |
Jérémie Maitrejean | Production Coordinator |
Petra Schwane | Sequence Lead |
Harvey West | Systems Administrators & Support |
Taz Lodder | Systems Administrators & Support |
Colas Fiszman | Pipeline Technical Director |
Hantong Tang | Pipeline Technical Director |
Raggini Eva | Pipeline Technical Director |
Emily DeVitt | Pre-Visualization Coordinator |
Alonso Varela | VFX Artist |
Arkin Esref | VFX Artist |
Ben Fleming | VFX Artist |
Duncan Kinnaird | VFX Artist |
Elisabeth Dugnas | VFX Artist |
Hugo Montambault | VFX Artist |
James Pyper | VFX Artist |
Jamil Daoud-Khatoun | VFX Artist |
Khalid Almeerani | VFX Artist |
Matt Bowler | VFX Artist |
Miguel Castrillo | VFX Artist |
Mollie Connor | VFX Artist |
Raghu P. Ravichandran | VFX Artist |
Tim Marinov | VFX Artist |
Dominique Chartrand | Visual Effects Coordinator |
Steven Barham | VFX Production Coordinator |
Lalit Madhukar Dawale | Visual Effects |
Owen E. Williams | Visual Effects |
Andrew Fitchett | Visual Effects Coordinator |
Ingrid Pons | Visual Effects Coordinator |
Kartiki | Visual Effects Coordinator |
Miranda Middlewood | Visual Effects Coordinator |
Peter Hartless | Visual Effects Coordinator |
Sherin Padayatty | Visual Effects Coordinator |
Tsvetomira Valcheva | Visual Effects Coordinator |
Mari Levitan | Visual Effects Production Manager |
Bojana Solomonova | Visual Effects Producer |
Laia Alomar | Visual Effects Producer |
Dóra Sárközi | Visual Effects Production Assistant |
Millie Clarke | Visual Effects Production Assistant |
Sara Lucia Alvarez | Visual Effects Production Assistant |
Dorota Kowalska | Visual Effects Production Manager |
Sarah Essam | Visual Effects Production Manager |
Aleksandar Vishemirski | Visual Effects Supervisor |
Swapnil Kulkarni | Visual Effects Technical Director |
Gergely Takács | Visual Effects |
Nick Thomas | Second Second Assistant Director |
David Crawford | Digital Compositor |
Hiroshi Mori | Visual Effects |
Florian Boury | VFX Artist |
Viktor Petrov | Animation Department Coordinator |