Joaquin Phoenix als Freddie Quell | |
Philip Seymour Hoffman als Lancaster Dodd | |
Amy Adams als Peggy Dodd | |
Rami Malek als Clark | |
Laura Dern als Helen Sullivan | |
Jesse Plemons als Val Dodd | |
Ambyr Childers als Elizabeth Dodd | |
Madisen Beaty als Doris Solstad | |
Kevin J. O'Connor als Bill White | |
Patty McCormack als Mildred Drummond | |
Lena Endre als Mrs. Solstad | |
Barbara Brownell als Margaret O'Brien | |
Amy Ferguson als Martha the Salesgirl | |
Jennifer Neala Page als Winn Manchester | |
Christopher Evan Welch als John More | |
Mike Howard als Rorschach Doctor | |
Frank Bettag als Frank | |
Mimi Cozzens als Chi Chi Crawford | |
Jillian Bell als Susan Gregory | |
Joshua Close als Wayne Gregory | |
Martin Dew als Norman Conrad | |
Kevin J. Walsh als Cliff Boyd | |
Brady Rubin als Michelle Mortimer | |
Jill Andre als Beatrice Campbell | |
Barlow Jacobs als James Sullivan | |
David Warshofsky als Philadelphia Police | |
Tom Knickerbocker als Judge | |
Zan Overall als Bartender | |
Katie Boland als Young Woman | |
Lorelai Hoey als Baby | |
Price Carson als V.A. Doctor | |
Sarah Shoshana David als V.A. Nurse | |
Bruce Goodchild als V.A. Doctor / Interview | |
Matt Hering als V.A. Patient | |
Dan Anderson als V.A. Patient | |
Andrew Koponen als V.A. Patient | |
Jeffrey W. Jenkins als V.A. Patient | |
Patrick Wilder als V.A. Patient | |
Ryan Curtis als V.A. Patient | |
Jay Laurence als V.A. Patient | |
Abraxas Adams als V.A. Patient | |
Tina Bruna als Portrait Customer | |
Kevin Hudnell als Portrait Customer | |
Hunter Craig als Portrait Customer | |
Ryder Craig als Portrait Customer | |
Rodion Salnikov als Portrait Customer | |
Emily Gilliam als Portrait Customer | |
Kody Klein als Portrait Customer | |
W. Earl Brown als Fighting Businessman | |
Ariel Felix als Filipino Worker | |
Vladimir Velasco als Filipino Worker | |
John Mark Reyes als Filipino Worker | |
Brian Fong als Filipino Worker | |
Diane Cortejo als Young Filipino Woman | |
Leonida A. Bautista als Nana | |
Myrna De Dios als Angry Filipino Woman | |
William O'Brien als Hiring Hall Voice (voice) | |
Brigitte Hagerman als New York Party Girl | |
Charley Morgan als New York Lawyer | |
Gigi Benson als Dancer | |
Liz Clare als Dancer | |
Fiona Dourif als Dancer | |
Audrey Finer als Dancer | |
Megan Rose Fox als Dancer | |
Baily Hopkins als Dancer | |
Mari Kearney als Dancer | |
Sarah Klaren als Dancer | |
Ally Johnson als Dancer | |
Brittany Kilcoyne McGregor als Dancer | |
LaRain Ring als Dancer | |
Kimberly Ables Jindra als Processing Patient | |
Theo Crisell als Jail Bird | |
Eban Schletter als Band (Piano) | |
Scott Rodgers als Band (Drum) | |
Melora Walters als Band (Voice) | |
Emily Jordan als British Receptionist | |
Amanda Caryn Jobbins als British Receptionist | |
Olivia Rosemarie Barham als Pub Customer | |
Napoleon Ryan als Pub Customer | |
AnnaCorey als Madam Grace Love Interest (uncredited) | |
Bill Blair als Man at the Bar (uncredited) |
Cassandra Kulukundis | Casting |
David Crank | Production Design |
Jack Fisk | Production Design |
Paul Thomas Anderson | Writer |
Paul Thomas Anderson | Director |
Peter McNulty | Editor |
Amy Wells | Set Decoration |
Jonny Greenwood | Original Music Composer |
Leslie Jones | Editor |
Mihai Malaimare Jr. | Director of Photography |
Mark Bridges | Costume Design |
Conner McKinley | Art Department Coordinator |
Phil Bray | Still Photographer |
Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Linda Cohen | Music Supervisor |
Jillian Giacomini | Script Supervisor |
Chris Scarabosio | Supervising Sound Editor |
Paula Suhy | First Assistant Editor |
Kate Biscoe | Makeup Department Head |
Robert T. Chestnut | Transportation Captain |
Graeme Stewart | Music Editor |
Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Chris Scarabosio | Sound Re-Recording Mixer |
Brendan Walsh | First Assistant Editor |
Miia Kovero | Hair Department Head |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
David Acord | Sound Effects Editor |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Ulano | Sound mixer |
Chuck Zlotnick | Still Photographer |
Wendy M. Craig | Costume Supervisor |
Demelza Cronin | Production Coordinator |
Colin Anderson | Camera Operator |
Cookie Lopez | Key Set Costumer |
Andrea Pino | Makeup Artist |
Paul Thomas Anderson | Producer |
Daniel Lupi | Producer |
Michael Bauman | Chief Lighting Technician |
John P. Goldsmith | Set Designer |
Robert Wilson | Hairstylist |
Bill Holmquist | Construction Coordinator |
Michael Lantieri | Special Effects Coordinator |
Donna Marcione Pollack | Key Costumer |
Germicka Barclay | Hairstylist |
C.J. Maguire | Property Master |
Megan Ellison | Producer |
JoAnne Sellar | Producer |
Aurora Bergere | Key Makeup Artist |
Jim Krase | Construction Foreman |
Malcolm Fife | Foley Editor |
Melody Levy | Makeup Artist |
Adam Somner | First Assistant Director |
Kevin Sellers | Foley Editor |
Cheryl Nardi | Dialogue Editor |
Steve Slanec | Dialogue Editor |
Kim Foscato | Dialogue Editor |
Ted Schipper | Executive Producer |
Adam Somner | Executive Producer |
Mark W. Jones | Driver |
Rudy Reachi | Assistant Property Master |
Tom Massimini | Grip |
Tsuyoshi Abe | Stunts |
David Kiiskinen | Stunts |
Lloyd Barachina | Stunts |
Dan Brown | Stunts |
Mark Chadwick | Stunts |
Mark Ginther | Stunts |
Zach Hudson | Stunts |
Jesse V. Johnson | Stunts |
Kevin Larson | Stunts |
Tim Meredith | Stunts |
Rex Reddick | Stunts |
Brian Scannell | Stunts |
Myke Schwartz | Stunts |
Patrick J. Statham | Stunts |
Gary Toy | Stunts |
Mark Aaron Wagner | Stunts |
Myke Schwartz | Stunt Coordinator |
Daniel Lupi | Unit Production Manager |
Will Weiske | Unit Production Manager |
Eric Richard Lasko | Second Assistant Director |
Michael Kenner | Key Grip |
Jeff Kunkle | Dolly Grip |
Erik L. Brown | First Assistant Camera |
Albert Chi | Co-Producer |
Will Weiske | Co-Producer |
Karen Ramirez | Assistant Production Coordinator |
Ruth De Jong | Assistant Art Director |
Jaime Lovell | Art Department Assistant |
Karen Teneyck | Graphic Designer |
Keith Sale | Leadman |
John W. Micheletos | Leadman |
Jason Bean | On Set Dresser |
Lawrence Hornbeck | On Set Dresser |
Scott M. Anderson | Set Dresser |
Mike Helbig | Set Dresser |
Brock Helfer | Set Dresser |
John Horning | Set Dresser |
Michael Leonard | Set Dresser |
Stephen McCumby | Set Dresser |
Bret Ross | Set Dresser |
Anthony Samora | Set Dresser |
Roger Shaide | Set Dresser |
Gregg Szabo | Set Dresser |
Louis Visco | Set Dresser |
Florencia Martin | Set Decoration Buyer |
Jill Rolie-December | Set Decoration Buyer |
Aaron Ali Tichenor | Second Assistant "A" Camera |
Adam Blantz | Boom Operator |
Juan Cisneros | Utility Sound |
Lou Wiskes | Utility Sound |
Jay King | Special Effects Technician |
Mike Bonnaud | Best Boy Electrician |
Marek Bojsza | Electrician |
Michael Ryan Burns | Electrician |
Thomas M. Dangcil | Electrician |
Michael Tolochko | Electrician |
Sophie Shellenberger | Electrician |
James Kumarelas | Rigging Gaffer |
Charlie McIntyre | Rigging Gaffer |
John Morris | Best Boy Grip |
Eric Cross | Grip |
Brook Johnson | Grip |
Nicholas Kirsten | Grip |
Robert 'Boomer' McCann | Grip |
Orlando Orona | Grip |
Kent Baker | Key Rigging Grip |
Gary Gill | Key Rigging Grip |
Joseph J. Allen | Rigging Grip |
Jose F. Barrios | Rigging Grip |
Jonathan Leary | Rigging Grip |
Marc Wall | Rigging Grip |
John Barba | Casting Associate |
Tracy Dixon | Extras Casting |
David Kramer | Extras Casting |
Joseph Hicks | Extras Casting |
Aaron Moskal | Extras Casting |
Trevor Tavares | Second Second Assistant Director |
Marcy Grace Froehlich | Assistant Costume Designer |
Paul Black | Costumer |
Amy Arnold | Costumer |
Myron Baker | Costumer |
Andrea Cooper | Costumer |
Amy Fegely | Costumer |
Steve Ferry | Costumer |
Branden Marks | Costumer |
Kirstin Gallo | Costumer |
Noel Leonard | Costumer |
David Perrone | Costumer |
Chris Proctor | Costumer |
Valerie White | Costumer |
Gigi Williams | Makeup Department Head |
Amanda Williams | Hair Department Head |
Wesley Hodge | Hairstylist |
Lynn Tully | Hairstylist |
Jana Vance | Foley Artist |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Frank Rinella | Foley Mixer |
Sean England | Foley Recordist |
Kevin Bolen | Sound Recordist |
Stephen Urata | Sound Recordist |
Holly Dorff | ADR Voice Casting |
Wainani Young-Tomich | Second Second Assistant Director |
Barry Idoine | Director of Photography |
Dan Glass | Senior Visual Effects Supervisor |
Gregory D. Liegey | Visual Effects Supervisor |
Andy Foster | Visual Effects Producer |
Nordin Rahhali | CG Supervisor |
Chelsea Kammeyer | Visual Effects Coordinator |
Paul E. Short | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunt Double |