Keanu Reeves als Neo | |
Laurence Fishburne als Morpheus | |
Carrie-Anne Moss als Trinity | |
Hugo Weaving als Agent Smith | |
Gloria Foster als Oracle | |
Joe Pantoliano als Cypher | |
Marcus Chong als Tank | |
Julian Arahanga als Apoc | |
Matt Doran als Mouse | |
Belinda McClory als Switch | |
Anthony Ray Parker als Dozer | |
Paul Goddard als Agent Brown | |
Robert Taylor als Agent Jones | |
David Aston als Rhineheart | |
Marc Aden Gray als Choi | |
Ada Nicodemou als Dujour (White Rabbit Girl) | |
Deni Gordon als Priestess | |
Rowan Witt als Spoon Boy | |
Eleanor Witt als Potential | |
Tamara Brown als Potential | |
Janaya Pender als Potential | |
Adryn White als Potential | |
Natalie Tjen als Potential | |
Bill Young als Lieutenant | |
David O'Connor als FedEx Man | |
Jeremy Ball als Businessman | |
Fiona Johnson als Woman in Red | |
Harry Lawrence als Old Man | |
Steve Dodd als Blind Man | |
Luke Quinton als Security Guard | |
Lawrence Woodward als Guard | |
Michael Butcher als Cop Who Captures Neo | |
Bernard Ledger als Big Cop | |
Chris Pattinson als Cop | |
Robert Simper als Cop | |
Nigel Harbach als Parking Cop |
Joel Silver | Producer |
Don Davis | Original Music Composer |
Bill Pope | Director of Photography |
Zach Staenberg | Editor |
Mali Finn | Casting |
Shauna Wolifson | Casting |
Owen Paterson | Production Design |
Hugh Bateup | Art Direction |
Michelle McGahey | Art Direction |
Lisa Brennan | Set Decoration |
Kym Barrett | Costume Design |
Lana Wachowski | Director |
Lilly Wachowski | Writer |
Lana Wachowski | Writer |
Dane A. Davis | Sound Designer |
Zigmund Gron | Music Editor |
Lilly Wachowski | Director |
Reg Garside | Gaffer |
Barrie M. Osborne | Executive Producer |
Andrew Mason | Executive Producer |
Lana Wachowski | Executive Producer |
Lilly Wachowski | Executive Producer |
Erwin Stoff | Executive Producer |
Bruce Berman | Executive Producer |
Dan Cracchiolo | Co-Producer |
John Gaeta | Visual Effects Supervisor |
Carol Hughes | Unit Production Manager |
Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Glenn Boswell | Stunt Coordinator |
Carol Hughes | Associate Producer |
Richard Mirisch | Associate Producer |
Jules Cook | Assistant Art Director |
Fiona Scott | Assistant Art Director |
Tony Williams | Assistant Art Director |
Trish Foreman | Art Department Coordinator |
Sarah Light | Set Designer |
Jacinta Leong | Set Designer |
Godric Cole | Set Designer |
Judith Harvey | Set Designer |
Andrew Powell | Set Designer |
Deborah Riley | Set Designer |
Tim Ferrier | Set Decoration |
Marta McElroy | Set Decoration |
Victoria Sullivan | Script Supervisor |
David Williamson | Camera Operator |
Robert Agganis | Camera Operator |
Robert Agganis | Steadicam Operator |
Jasin Boland | Still Photographer |
Jack Friedman | Boom Operator |
Gerry Nucifora | Boom Operator |
Steve Courtley | Special Effects Supervisor |
Brian Cox | Special Effects Supervisor |
Robina Osbourne | Special Effects Coordinator |
Deborah Taylor | Makeup Artist |
Cheryl Williams | Hairstylist |
Lyn Askew | Costume Supervisor |
Kate Crossley | Visual Effects Editor |
Julia Evershade | Sound Effects Editor |
Eric Lindemann | Sound Effects Editor |
David Grimaldi | Sound Effects Editor |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Lori L. Eschler | Music Editor |
Peter Lawless | Location Manager |
Megan Worthy | Production Coordinator |
Fiona Searson | Publicist |
David Lee | Sound Recordist |
Susan Dudeck | Dialogue Editor |
Charles W. Ritter | Dialogue Editor |
Lon Lucini | Property Master |
Colin Fletcher | First Assistant Director |
James McTeigue | First Assistant Director |
Michael Wilkinson | Costume Assistant |
Yuen Woo-Ping | Fight Choreographer |
Mal Booth | Dolly Grip |
Ray Brown | Key Grip |
Craig Bryant | Rigging Gaffer |
Paul Cumming | Rigging Gaffer |
David Elmes | First Assistant "A" Camera |
Ross Emery | Second Unit Director of Photography |
David Hird | Rigging Grip |
Stephen Johnstone | Rigging Gaffer |
Miles Jones | Rigging Gaffer |
Greg King | Dolly Grip |
Chris Loveday | Rigging Gaffer |
Paul Moyes | Rigging Gaffer |
Jay Munro | Key Grip |
Adrien Seffrin | Second Assistant Camera |
Ken Talbot | Rigging Gaffer |
Michael Vivian | Dolly Grip |
Aron Walker | Dolly Grip |
Colin Wyatt | Rigging Gaffer |
Tom Costain | Assistant Editor |
Mo Henry | Negative Cutter |
Jenny Hicks | Assistant Editor |
John Lee | Assistant Editor |
David Orr | Color Timer |
Basia Ozerski | Assistant Editor |
Peter Skarratt | First Assistant Editor |
John Bowring | Armorer |
Noni Roy | Second Assistant Director |
Tom Read | Second Assistant Director |
Paul Sullivan | Third Assistant Director |
Chad Stahelski | Stunt Double |
Darko Tuscan | Stunt Double |
Annette van Moorsel | Stunt Double |
Nigel Harbach | Stunt Double |
Shea Adams | Stunt Double |
Bob Bowles | Stunt Double |
Gillian Statham | Stunt Double |
Nash Edgerton | Stunt Double |
Ray Anthony | Stunts |
Greg Blandy | Stunts |
Richard Boué | Stunts |
Todd Bryant | Stunts |
Harry Dakanalis | Stunts |
Dar Davies | Stunts |
Nigel King | Stunts |
Steve Morris | Stunts |
Sotiri Sotiropoulos | Stunts |
Marijke Rikki van Gyen | Stunts |
Bernadette Van Gyen | Stunts |
Brit Sooby | Stunts |
Phil Meacham | Stunts |
Warwick Young | Stunts |
Brett Praed | Stunts |
Alex Kuzelicki | Stunts |
Brian Ellison | Stunts |
Scott McLean | Stunts |
Johnny Hallyday | Stunts |
Lou Horvath | Stunts |
Tony Lynch | Stunts |
Mick Van Moorsel | Stunts |
Chris Mitchell | Stunts |
Tony Piliotis | Standby Painter |
Jon Stiles | Standby Painter |
Rodney Burke | Special Effects |
David Pride | Special Effects |
David Young | Special Effects |
Arran Gordon | Special Effects |
Lloyd Finnemore | Special Effects |
Ray Fowler | Special Effects |
Paul Gorrie | Special Effects |
Pauline Grebert | Special Effects |
Reece Robinson | Special Effects |
Thomas Van Koeverden | Special Effects |
Lou Stefanel | Special Effects |
Walter Van Veenendaal | Special Effects |
Nikki Gooley | Key Makeup Artist |
Andrea Hood | Costumer |
Catherine Chase | First Assistant Editor |
Noelleen Westcombe | First Assistant Editor |
Valerie Davidson | Foley Editor |
Nancy Barker | First Assistant Sound Editor |
Barbara Delpuech | Assistant Sound Editor |
David McRell | Assistant Sound Editor |
Frank Long | Assistant Sound Editor |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Carolyn Tapp | Foley Mixer |
John Roesch | Foley Artist |
Hilda Hodges | Foley Artist |
Marge Rowland | Production Accountant |
Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Peter Collias | Scenic Artist |
Toby Pease | Second Unit First Assistant Director |
Grayden Le Breton | Assistant Unit Manager |
Fletcher Moules | Props |
David Shamban | Musician |
Yuen Woo-Ping | Choreographer |