Keanu Reeves als Thomas A. Anderson / Neo | |
Laurence Fishburne als Morpheus | |
Carrie-Anne Moss als Trinity | |
Hugo Weaving als Agent Smith | |
Jada Pinkett Smith als Niobe | |
Gloria Foster als Oracle | |
Harold Perrineau als Link | |
Monica Bellucci als Persephone | |
Harry Lennix als Commander Lock | |
Lambert Wilson als The Merovingian | |
Randall Duk Kim als The Keymaker | |
Nona Gaye als Zee | |
Anthony Zerbe als Councillor Hamann | |
Daniel Bernhardt als Agent Johnson | |
Helmut Bakaitis als The Architect | |
David Kilde als Agent Jackson | |
Matt McColm als Agent Thompson | |
Collin Chou als Seraph | |
Neil Rayment als Twin #1 | |
Adrian Rayment als Twin #2 | |
Don Battee als Vector | |
Valerie Berry als Priestess | |
Steve Bastoni als Soren | |
Ian Bliss als Bane | |
Liliana Bogatko als Old Woman at Zion | |
Michael Budd als Zion Controller | |
Stoney Burke als Bike Carrier Driver | |
Kelly Butler als Ice | |
Josephine Byrnes als Zion Virtual Control Operator | |
Noris Campos als Woman with Groceries | |
Paul Cotter als Corrupt | |
Marlene Cummins als Another Old Woman at Zion | |
Attila Davidhazy als Young Thomas Anderson at 12 | |
Essie Davis als Maggie | |
Terrell Dixon als Wurm | |
Nash Edgerton als Security Guard #5 | |
David Franklin als Maitre D' | |
Daryl Heath als A.P.U. Escort | |
Roy Jones Jr. als Captain Ballard | |
Austin Galuppo als Young Thomas Anderson at 4 | |
Malcolm Kennard als Abel | |
Christopher Kirby als Mauser | |
Peter Lamb als Colt | |
Nathaniel Lees als Mifune | |
Tony Lynch als Computer Room Technician | |
Robert Mammone als AK | |
Joshua Mbakwe als Link's Nephew | |
Chris Mitchell als Power Station Guard | |
Steve Morris als Computer Room Guard | |
Tory Mussett als Beautiful Woman at Le Vrai | |
Rene Naufahu als Zion Gate Operator | |
Robyn Nevin als Councillor Dillard | |
David William No als Cain | |
Genevieve O'Reilly als Officer Wirtz | |
Socratis Otto als Operator | |
Montaño Rain als Young Thomas Anderson at 8 | |
Rupert Reid als Lock's Lieutenant | |
Cornel West als Councillor West | |
David Roberts als Roland | |
Shane C. Rodrigo als Ajax | |
Nick Scoggin als Gidim Truck Driver | |
Kevin Scott als 18 Wheel Trucker | |
Tahei Simpson als Binary | |
Frankie Stevens als Tirant | |
Nicandro Thomas als Young Thomas Anderson at 2 | |
Gina Torres als Cas | |
Andrew Valli als Police #1 | |
Andy Arness als Police #2 | |
Steve Vella als Malachi | |
John Walton als Security Bunker Guard | |
Clayton Watson als Kid | |
Leigh Whannell als Axel | |
Bernard White als Rama-Kandra | |
Scott McLean als Security Bunker Guard #2 | |
Anthony Brandon Wong als Ghost | |
Christine Anu als Kali | |
Ray Anthony als Power Station Guard | |
Rick Shuster als Pilot (uncredited) | |
Tiger Hu Chen als Merovingian's Thug (uncredited) | |
Marcus Young als Merovingian's Thug (uncredited) | |
David Leitch als Merovingian's Thug (uncredited) |
Joel Silver | Producer |
Mali Finn | Casting |
Bruce Berman | Executive Producer |
Ronald R. Reiss | Set Decoration |
Ousaun Elam | Stunts |
Zach Staenberg | Editor |
David R. Ellis | Second Unit Director |
Don Davis | Original Music Composer |
Kym Barrett | Costume Design |
Bill Pope | Director of Photography |
Debra James | Production Supervisor |
Andrew Mason | Executive Producer |
Grant Hill | Executive Producer |
Grant Hill | Unit Production Manager |
Lilly Wachowski | Screenplay |
Lilly Wachowski | Director |
Lilly Wachowski | Executive Producer |
Lana Wachowski | Screenplay |
Lana Wachowski | Director |
Lana Wachowski | Executive Producer |
Shauna Wolifson | Casting |
Owen Paterson | Production Design |
Hugh Bateup | Art Direction |
Hugh Bateup | Supervising Art Director |
Dane A. Davis | Sound Designer |
Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Zigmund Gron | Music Editor |
Glenn Boswell | Stunt Coordinator |
Jules Cook | Art Direction |
Brian Dusting | Set Decoration |
Barney Burman | Makeup Artist |
Richard Adrian | Sound Designer |
Richard Adrian | Sound Effects Editor |
Eric Allard | Special Effects |
Mayumi Arakaki | Visual Effects |
Kenny Alexander | Stunts |
Hank Amos | Stunts |
Catherine Mansill | Art Direction |
Charlie Revai | Art Direction |
Maggie Fung | Key Makeup Artist |
Steve Courtley | Special Effects Supervisor |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Peter Robb-King | Makeup Department Head |
James McTeigue | Assistant Director |
James McTeigue | First Assistant Director |
Jessica Alan | Post Production Supervisor |
Chad Stahelski | Stunt Coordinator |
David Leitch | Stunts |
Bronwyn Preston | Unit Publicist |
Mike Mukatis | Stunts |
Scott Kinzey | Boom Operator |
Karen Bradley | Makeup Artist |
Rocky Capella | Stunts |
David Rapaport | Casting Assistant |
Clay Pinney | Special Effects Supervisor |
Simon Murton | Concept Artist |
Freddie Hice | Stunts |
Mark W. Mansbridge | Art Direction |
Yuen Woo-Ping | Fight Choreographer |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Henry Kingi | Stunt Driver |
Steve Richards | Associate Producer |
Roger Lanser | Additional Director of Photography |
Michael Turner | Assistant Art Director |
Lindsey Hayes Kroeger | Casting Associate |
Ross Emery | Second Unit Director of Photography |
Kimble Rendall | Second Unit Director |
Yuen Cheung-Yan | Stunts |
Yuen Shun-Yi | Stunts |
Will Leong | Stunts |
Margaret Aston | Makeup Artist |
Susan Hegarty | Dialect Coach |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Jeff Lew | Lead Animator |
Danielle Burgio | Stunts |
John Gaeta | Visual Effects Supervisor |
Troy Brown | Stunts |
Gary Ray Stearns | Stunts |
Mike Gunther | Stunts |
Julia Evershade | Supervising Sound Editor |
Brad Martin | Stunts |
Brad Martin | Stunt Double |
Ashley Fairfield | Stunts |
Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Marcus Young | Stunts |
John C. Meier | Stunt Driver |
Tim Trella | Stunts |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Dion Lam Dik-On | Fight Choreographer |
Brice R. Parker | Visual Effects Coordinator |
Andre McCoy | Stunts |
Ronn Surels | Stunts |
Billy D. Lucas | Stunts |
Tiger Hu Chen | Stunts |
Brian Duffy | Stunts |
Damien Drew | Assistant Art Director |
Jacqueline King | Production Coordinator |
Tim Connolly | Stunts |
John Roesch | Foley Artist |
Karen Murphy | Assistant Art Director |
Lam Chi-Tai | Stunts |
Nigel Harbach | Stunts |
Tim Rigby | Stunts |
Larry Rippenkroeger | Stunts |
Debbie Evans | Stunts |
Debbie Evans | Stunt Double |
Peggy A. Schnitzer | Key Costumer |
Clay Donahue Fontenot | Stunts |
Dan Bronson | Costume Supervisor |
Elaine Ramires | Key Costumer |
Eric Lindemann | Sound Effects Editor |
Eric Lindemann | Sound Effects Designer |
Thomas Robinson Harper | Stunts |
Tory Belleci | Modeling |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Antunez | Transportation Coordinator |
Darrin Prescott | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Christian Huband | Set Designer |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
Tommy J. Huff | Stunts |
Craig Hosking | Pilot |
Chris O'Hara | Stunts |
Chad Randall | Stunts |
Terry Clotiaux | Visual Effects Producer |
Joe E. Rand | Music Editor |
Reg Garside | Gaffer |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Paul Hackner | Assistant Sound Editor |
Mark Larry | Sound Effects Editor |
Josh R. Jaggars | Digital Effects Producer |
John 'D.J.' Des Jardin | Visual Effects Supervisor |
Belinda Villani | Sculptor |
Jody Rogers | Visual Effects Editor |
Stephanie Flack | Supervising Dialogue Editor |
Steve Holladay | Stunts |
Judith A. Cory | Hair Department Head |
Fiona Searson | Unit Publicist |
Kim Marks | Second Unit Director of Photography |
Michael Edward Johnson | Sound Effects Editor |
Butch West | Construction Coordinator |
Andrew Lackey | Sound Effects Editor |
Darek Gogol | Concept Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Pat Romano | Stunts |
Philip Keller | Storyboard Artist |
Joseph J. Allen | Grip |
Chandra Moore-Telfer | Ager/Dyer |
Victoria Sullivan | Script Supervisor |
Alex Kuzelicki | Stunts |
Steven E. Anderson | Makeup Artist |
Erik Rondell | Stunts |
Mike Massa | Stunts |
Jenny-King Turko | Makeup Artist |
Rex Reddick | Stunts |
Deborah Taylor | Key Makeup Artist |
John Bowring | Armorer |
Peter Cogar | Armorer |
Bob Finley III | Chief Lighting Technician |
L. Dean Jones Jr. | Unit Production Manager |
Nancy Barker | First Assistant Sound Editor |
Dan Glass | Visual Effects Supervisor |
Marc Gabbana | Concept Artist |
Beau Bonneau | Extras Casting |
Peter Lawless | Location Manager |
Gerald Scaife | Production Supervisor |
Tina Gordon | Makeup Artist |
Ian Bird | Key Grip |
Mike Blaze | Property Master |
Mandy Butler | Production Accountant |
David Kudell | Assistant Sound Editor |
Peter Martorano | Assistant Location Manager |
Godric Cole | Set Designer |
David Lee | Sound Recordist |
Gerry Nucifora | Boom Operator |
Rick Shuster | Pilot |
Vicki Popplewell | Associate Producer |
Sean Hobin | Second Assistant Director |
David Jobe | Foley Mixer |
Danny Wynands | Stunts |
Bruce Hauer | Transportation Captain |
Scott Morgan | Foley Recordist |
Rebeka L. Roberts | Ager/Dyer |
Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Eryne Prine | Assistant Sound Editor |
Michael Vivian | Dolly Grip |
Martin Fargher | Grip |
Jay Munro | Best Boy Grip |
Ku Huen-Chiu | Stunts |
Tony Ling Chi-Wah | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Aron Walker | Dolly Grip |
Jim Pratt | Stunts |
John T. Cypert | Stunts |
Stephanie Brown | ADR Editor |
Justin Folk | Visual Effects Assistant Editor |
Tim Walkey | Stunts |
Mimi N. McGreal | Travel Coordinator |
Steve Skroce | Storyboard Artist |
Jeff Mosley | Stunts |
Michael Green | Second Unit First Assistant Director |
Cindi Knapton | Assistant Art Director |
Mary-Liz Andrews | Construction Coordinator |
Beth Bargas | Assistant Accountant |
John M. Morse | Second Second Assistant Director |
Linden Johnson | Assistant Accountant |
Adrienne Swan | Assistant Accountant |
Caryn Cheever | Second Assistant Accountant |
Lisa Jean Felski | First Assistant Accountant |
Paul Sullivan | Second Second Assistant Director |
Deborah Antoniou | Second Second Assistant Director |
Amanda Crittenden | Production Supervisor |
Bernadette Van Gyen | Stunts |
Geofrey Darrow | Conceptual Design |
Claire Richardson | Second Assistant Director |
Tony Mazzucchi | Key Grip |
Toby Pease | Second Unit First Assistant Director |
David L. Wolfson | Location Manager |
Ian Bickerton | Construction Foreman |
Paul Crawford | Stunts |
Kevin Larson | Stunts |
Peter Jeremijenko | Stunts |
John Regan | Grip |
Cathy Marshall-Hart | Payroll Accountant |
Adrien Seffrin | First Assistant Camera |
Melanie Peyton-Smith | Stunts |
Gary Ticehurst | Pilot |
Henrie Stride | Extras Casting Assistant |