Charlize Theron als Andromache of Scythia / Andy | |
KiKi Layne als Nile Freeman | |
Matthias Schoenaerts als Sebastien Le Livre / Booker | |
Marwan Kenzari als Yusuf Al-Kaysani / Joe | |
Luca Marinelli als Nicolò di Genova / Nicky | |
Chiwetel Ejiofor als Copley | |
Harry Melling als Merrick | |
Veronica Ngo als Quynh | |
Natacha Karam als Dizzy | |
Anamaria Marinca als Dr. Meta Kozak | |
Joey Ansah als Keane | |
Adam Collins als Staff Sergeant Raser | |
Russell Balogh als Second Plainclothes | |
Obie Matthew als Mercenary | |
Mette als Jordan | |
Micheal Ward als Lykon | |
Shala Nyx als Gita | |
Majid Essaidi als Sadeq | |
Andrei Zayats als Andrei | |
Olivia Ross als Celeste | |
Peter Basham als Plainclothes 1 | |
Nadia Niazi als Old Afghan Woman | |
Mehdi Lamrini als Raid Receptionist 1 | |
Aanya Hirdaramani als Savatt | |
Jordan Holland als Ashton | |
Orlando Seale als Jean-Pierre | |
Simon Chandler als Father Sykes | |
Jane Fowler als Shouting Woman | |
Yassine Zeroual als Young Scribe | |
Adam Basil als Large GMS | |
Peter Brooke als Sergeant Wright | |
Jill Buchanan als Screaming Woman | |
Jill De Quincey als Passerby | |
Talal El Moustaghfir als Doorman | |
Tuncay Gunes als Nelson (U.S. Marines) | |
Steve Healey als David Eves | |
Rich Lawton als Marine Officer | |
Jorge Leon Martinez als Bodyguard | |
Martyn Mayger als Office worker | |
Chereena Miller als Army soldier | |
Seema Morar als Entrepreneur | |
Oliver Simms als Special Ops | |
Alfredo Tavares als Marine | |
Rutvig Vaid als Businessman | |
Toby Hefferman als Security Tech |
Gina Prince-Bythewood | Director |
Greg Rucka | Screenplay |
David Ellison | Producer |
Dana Goldberg | Producer |
Don Granger | Producer |
Charlize Theron | Producer |
Beth Kono | Producer |
A.J. Dix | Producer |
Stan Wlodkowski | Executive Producer |
Terilyn A. Shropshire | Editor |
Ahmed Abounouom | Supervising Producer |
Marc D. Evans | Producer |
Toby Hefferman | Co-Producer |
Ben Collins | Supervising Art Director |
Rhys Ifan | Art Direction |
Aziz Rafiq | Art Direction |
Hamid Ait Timaghrit | Art Direction |
Jille Azis | Set Decoration |
Mary E. Vogt | Costume Design |
Alessandro Bertolazzi | Hair Designer |
Liz Ann Bowden | Makeup Artist |
Claire Campbell | Makeup & Hair Assistant |
Sophia Criscuolo | Daily Makeup & Hair |
Lisa Halstead | Hairstylist |
Gemma Hoff | Hairstylist |
Nicola Iles | Makeup & Hair Assistant |
Joyce Iwuozo | Hair Setup |
David Malinowski | Prosthetic Designer |
Ryo Murakawa | Key Hair Stylist |
Lisa Otterburn | Makeup Trainee |
Paul Pattison | Makeup Artist |
Susie Redfern | Special Effects Makeup Artist |
Marta Roggero | Key Makeup Artist |
Kari Thompson | Makeup Trainee |
Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Karl Caffrey | Unit Production Manager |
Giles Edleston | Production Manager |
Hamid Ait Timaghrit | Second Assistant Director |
Mouhssine El Badaoui | First Assistant Director |
Talal El Moustaghfir | Assistant Director |
Abdelghafar Essalfi | Second Assistant Director |
Jackson Ezard | Third Assistant Director |
Mouataz Guermah | Assistant Director Trainee |
Jeff Habberstad | Second Unit Director |
Toby Hefferman | First Assistant Director |
David Keadell | Second Assistant Director |
Andy Madden | Second Unit First Assistant Director |
Robert Madden | Second Assistant Director |
Sussanah Madden | Third Assistant Director |
Abigail Manson | Third Assistant Director |
Fintan O'Brien | Set Production Assistant |
Veronica Ponzoni | Set Production Assistant |
Ranya Targhy | Assistant Director |
Ashley Turner | Third Assistant Director |
David Balfour | Property Master |
Elhoussaine Baouzine | Art Department Coordinator |
Ryan Bradbury | Set Dresser |
Jane Clark | Storyboard Artist |
Betane Driss | Assistant Set Decoration |
Ouassel El Kilali | Property Master |
Tessa Flanagan | Art Department Assistant |
Fiona Guest | Art Department Assistant |
Eleanor Hambly | Construction Coordinator |
Jake Hovell | Standby Property Master |
Douglas Ingram | Storyboard Artist |
Vincent Jenkins | Concept Artist |
Mansel Jones | Standby Carpenter |
Hannah Kons | Graphic Designer |
Karen Krizanovich | Researcher |
Ghizlane Maatof | Set Decoration Buyer |
John Maher | Construction Manager |
Brian Murray | Storyboard Artist |
Jessica Miles | Assistant Set Decoration |
Jessica Miles | Set Decorating Coordinator |
Russell Oxley | Scenic Artist |
Soren Bendt Aaboe Pedersen | Storyboard Artist |
Chris Peters | Assistant Art Director |
Freddie Pickering | Carpenter |
Oscar Pickering | Carpenter |
Michael Pybus | Assistant Art Director |
Kathryn Pyle | Assistant Set Decoration |
Luke Sanders | Assistant Art Director |
Ian Taylor | Carpenter |
Manuel Vilaseca Vaya | Set Dresser |
Brycen Counts | Stunt Coordinator |
Daniel Hernandez | Fight Choreographer |
Adam Kirley | Stunt Coordinator |
Emily Brockmann | Casting Associate |
Rosie Carter | Extras Casting |
Olivia Grant | Casting Assistant |
Paige Orr | Casting Associate |
Roxanne Cuenca | Script Supervisor |
Aisling Hughes | Script Supervisor |
Claire Stratton | Script Supervisor |
Behnam Taheri | Script Coordinator |
James Merrill | Stand In |
Ruth Clarson | Stand In |
Mouataz Guermah | Stand In |
Tess Castro | Music Coordinator |
Celeste Chada | Music Consultant |
Yair Elazar Glotman | Musician |
Daniel Kresco | Scoring Mixer |
David Menke | Music Programmer |
Julia Michels | Music Supervisor |
Jen Monnar | Music Editor |
Anthony Weeden | Orchestrator |
Javier Arrieta | Key Costumer |
Amy Brady | Costumer |
Oliver Brown | Costume Coordinator |
Katherine Burchill | Assistant Costume Designer |
Annie Crawford | Costume Supervisor |
Freddie Hitchcock | Costume Assistant |
Calandra Meredith | Costumer |
Emily Thomson | Costume Standby |
Anthony Tuff | Costumer |
Walter Volpatto | Colorist |
Hayley J Williams | Special Effects Supervisor |
Abdelhak Srhiri | Special Effects Coordinator |
Paul Wrightson | Supervising Dialogue Editor |
Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Mohamed Waaziz | Boom Operator |
Sora Sayad | Sound |
Austin Roth | Sound Re-Recording Mixer |
Timothy Preston | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Oakley | Foley Editor |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Simou Mohamed | Sound Mixer |
Robert Malone | Sound Effects Editor |
Alan MacFeely | Sound Mixer |
Gareth John | Production Sound Mixer |
Dayo James | Sound Effects Editor |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Danny Freemantle | Sound Effects Editor |
Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Freya Clarke | First Assistant Sound Editor |
Peter Burgis | Foley Artist |
Ben Barker | Supervising Sound Editor |
Ben Barker | Sound Designer |
Miguel Araujo | ADR Mixer |
Paul Kirby | Production Design |
Sara Bennett | Visual Effects Supervisor |
Volker Bertelmann | Original Music Composer |
Dustin O'Halloran | Original Music Composer |
Sana El Kilali | Production Manager |
Stan Wlodkowski | Unit Production Manager |
Barry Ackroyd | Director of Photography |
Tami Reiker | Director of Photography |
Ana Ramos Dominguez | Visual Effects Producer |
Sanjay Sharma | Production Supervisor |
Pratik Chaudhari | Visual Effects |
Leandro Fernandez | Graphic Novel Illustrator |
Greg Rucka | Executive Producer |
Lucy Bevan | Casting |
Aisha Coley | Casting |
Salaheddine Benchegra | Location Casting |
Greg Rucka | Graphic Novel |
Leandro Fernandez | Other |
Jared Hasselbach | VFX Artist |
Peter Gregson | Musician |
Sam Barnes | First Assistant "A" Camera |
Lawrence Beckwith | Second Assistant "B" Camera |
Abigail Catto | Second Assistant "B" Camera |
Sean Connor | First Assistant "A" Camera |
Glenn Coulman | Second Assistant "B" Camera |
Dan Gamble | "B" Camera Operator |
John Gamble | Second Unit Director of Photography |
Tom Gamble | Second Assistant "A" Camera |
Leo Holba | First Assistant "B" Camera |
Ryan King | First Assistant "C" Camera |
Brad Larner | First Assistant "B" Camera |
Stefan Stankowski | "A" Camera Operator |
Adrian Stephens | Second Assistant "A" Camera |
Simon Tindall | "A" Camera Operator |
Tom Wilkinson | "B" Camera Operator |
Matt Crook | Stunts |
Duy Pham | Visual Effects |
Kimberly Shannon Murphy | Stunt Double |
Julia Schunevitsch | Stunt Double |
Russell Balogh | Stunts |
Adam Basil | Stunts |
James Apps | Stunt Double |
Sina Ali | Stunts |
Thomas Billings | Stunts |
Paul Bailey | Stunts |
Jon Callaway | Stunts |
Andrew Burford | Stunts |
Stephanie Carey | Stunts |
Dacio Caballero | Stunt Double |
Adam Collins | Stunts |
Joel Conlan | Stunt Driver |
Yusuf Chaudhri | Stunts |
James Cox | Stunts |
Christopher Cox | Stunts |
Ben Dimmock | Stunts |
Daniel Dow | Stunts |
Serge Crozon-Cazin | Stunts |
Dom Dumaresq | Stunts |
Sofian Francis | Stunts |
David Michael Fordham | Stunts |
David Garrick | Stunts |
Lawrence Hansen | Stunts |
Tom Hatt | Stunts |
Ángel Gómez de la Torre | Stunts |
Maria Hippolyte | Stunts |
Daniel Hernandez | Stunts |
Michael Hoad | Stunts |
Al Holland | Stunts |
Robert Hladik | Stunts |
Mikayla-Jade Barber | Stunts |
Paul Joseph | Stunts |
Steve Jehu | Stunts |
Xavier Lake | Stunts |
Bethany Levy | Stunt Double |
Kenny Knight | Stunts |
Sonny Louis | Stunts |
Jade Lye | Stunts |
Sarah Lochlan | Stunts |
Kai Martin | Stunts |
Adam Lytle | Stunts |
Freddie Mason | Stunts |
Theo Morton | Stunts |
Adrian McGaw | Stunts |
Haruka Ohshima | Stunt Double |
Steven Mullins | Stunts |
Rob Pavey | Stunts |
Rashid Phoenix | Stunts |
James Pavey | Stunts |
Zach Roberts | Stunts |
Fabio Santos | Stunts |
Shane Roberts | Stunts |
Luke Scott | Stunts |
Hasit Savani | Stunts |
Anna Stephenson | Stunts |
Anton Simpson-Tidy | Stunts |
Laura Swift | Stunts |
Jonny Stockwell | Stunts |
Karen Teoh | Stunts |
Luke Tumber | Stunts |
Mens-Sana Tamakloe | Stunts |
Damien Walters | Stunts |
Rudolf Vrba | Stunts |
Marcus White | Stunts |
Nathan Whatton | Stunts |
Andrew Zographos | Stunts |
Lewis Young | Stunts |
Thayr Harris | Stunts |
Ramon Álvarez | Stunts |
Chris Pollard | Stunts |
Michael Owusu | Stunts |
Shahaub Roudbari | Stunts |
Cedric Proust | Stunts |