Frank Grillo als Sergeant | |
Carmen Ejogo als Eva Sanchez | |
Zach Gilford als Shane | |
Michael Kenneth Williams als Carmelo | |
Kiele Sanchez als Liz | |
Zoƫ Soul als Cali | |
Edwin Hodge als The Stranger | |
Justina Machado als Tanya | |
John Beasley als Papa Rico | |
Jack Conley als Big Daddy | |
Noel Gugliemi als Diego | |
Castulo Guerra als Barney | |
LaKeith Stanfield als Young Goul Face | |
Roberta Valderrama als Lorraine | |
Niko Nicotera als Roddy | |
Bel Hernandez als Katherine | |
Lily Knight als Mrs. Crawley | |
Jasper Cole als Homeless Man | |
Brandon Keener als Warren Grass | |
Amy Price-Francis als Mrs. Grass | |
Vick Sabitjian als Mr. Sabian | |
Matt Lasky als Bloody Faced Man | |
Wiley B. Oscar als Oscar | |
Nicholas Gonzalez als Carlos | |
Chad Morgan als Janice | |
Judith McConnell als Old Elegant Woman | |
Adrian Sparks als Suited Gent | |
Rick Chambers als TV Newscaster | |
Amy Paffrath als TV Newscaster | |
Dale Dye als New Founding Father | |
Carla Jimenez als Deranged Woman | |
Brad Drake als Posh Father | |
Rowan Alexander als Posh Mother | |
Roger Schueller als Posh Grandfather | |
Michael Thurman als Posh Son | |
Branton Box als Bouncer | |
Brennan Feonix als Paramedic | |
Cindy Robinson als Announcer (voice) | |
Alina Andrei als Hanover Sister (uncredited) | |
Tammie Baird als Hanover Sister (uncredited) | |
Jeremy Fitzgerald als Thomas Hearst (uncredited) | |
Chris Gann als Purger (uncredited) | |
Cortney Palm als Wealthy Guest (uncredited) | |
Eric Shamm Watson als Carmelo's Strike Force (uncredited) | |
Paul Gorvin als Armed Bouncer (uncredited) |
James DeMonaco | Director |
James DeMonaco | Writer |
Michael Bay | Producer |
Larry Zanoff | Armorer |
Andrew Form | Producer |
Jacques Jouffret | Director of Photography |
Terri Taylor | Casting |
James DeMonaco | Characters |
Jeanette Volturno | Executive Producer |
Vince Filippone | Editor |
Brad Ricker | Production Design |
Nathan Whitehead | Original Music Composer |
Todd E. Miller | Editor |
Bradley Fuller | Producer |
Missy Parker | Set Decoration |
Jason Blum | Producer |
Sebastien Lemercier | Producer |
Luc Etienne | Executive Producer |
Jeremy Fitzgerald | Stunt Coordinator |
Nevin Seus | Music Editor |
Kenny Abney | Construction Coordinator |
Anthony Anderson | Gaffer |
Jan McWilliams | Script Supervisor |
Simon Carr | Visual Effects Supervisor |
Nate Smalley | Visual Effects Producer |
Hala Bahmet | Costume Design |
Hank Amos | Stunt Coordinator |
Ralph B. Meyer | Location Manager |
Dina Dominguez | Set Costumer |
Julian Slater | Sound Designer |
Claire Atiee | Set Costumer |
Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Trefor Proud | Makeup Department Head |
David Loitz | Leadman |
Melani Petrushkin | Art Department Coordinator |
Justin M. Lubin | Still Photographer |
Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Kate Samhat | Costume Supervisor |
Jacques Jouffret | Camera Operator |
Jesse Roth | Camera Operator |
Dwight Raymond | Visual Effects Editor |
Eddie G. Gutierrez | Rigging Grip |
Julie Sessing | Music Supervisor |
Lotus Seki | Key Hair Stylist |
Andy Stevens | Visual Effects Editor |
James Goldman | Camera Operator |
Mike Tenerelli | Rigging Grip |
Brian Bishop | Rigging Grip |
Brian Kinney | Makeup Artist |
Marina Ray | Assistant Costume Designer |
Jessica Newhouse-Smith | Visual Effects Coordinator |
Luca Mercuri | Camera Operator |
Paul Postal | Rigging Gaffer |
Peter Bateman | Orchestrator |
Trish Almeida | Hair Department Head |
John T. Connor | First Assistant Camera |
Sarah Domeier Lindo | Casting Associate |
Elena Bovetti | Visual Effects Coordinator |
David B. Nowell | Helicopter Camera |
Zane D. Bruce | Foley |
Ross Anderson | Property Master |
Daniel S. Irwin | ADR Supervisor |
John C. Stuver | Dialogue Editor |
Christopher Duskin | Second Unit Director of Photography |
Mike Gunther | Second Unit Director |
Dennis Burrell | First Assistant Director |
Steven Kaminsky | Post Production Supervisor |
Lynne Martin | Second Second Assistant Director |
Don J. Hug | Production Supervisor |
Deon Boyce | Second Assistant Director |
Christophe Le Chanu | Second Assistant Director |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Jason Inman | Second Second Assistant Director |
Leo Kei Angelos | Stunts |
Thayr Harris | Stunt Coordinator |
Phillip Dawe | Associate Producer |
Luc Etienne | Unit Production Manager |
Willie D. Burton | Sound Mixer |
Matthew C. Jacobs | Art Direction |
Levi Vieira | Makeup Artist |
Glen Alan Gutierrez | Makeup Artist |
Roxy D'Alonzo | Makeup Artist |
Roxxi Dott | Hairstylist |
Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Mark Coffey | Assistant Sound Editor |
P. Whitney Gearin | Visual Effects Producer |
P. Whitney Gearin | Visual Effects Supervisor |
Christina Graham | Visual Effects Producer |
Mike Guenther | Second Unit Director |
James David Hattin | Visual Effects Supervisor |
Renee Daw | Stunt Double |
Debby Rondell | Stunts |
Natalie Padilla | Stunts |
Kylie Furneaux | Stunts |
Claudette James | Stunt Double |
Natascha Hopkins | Stunt Double |
Alice Ford | Stunts |
Joanna Bennett | Stunts |
Helena Barrett | Stunt Double |
Tammie Baird | Stunts |
Alina Andrei | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Utility Stunts |
Clay Cullen | Stunt Double |
Danny Wynands | Stunts |
Nico Woulard | Stunts |
Tim Sitarz | Stunts |
Torrey Vogel | Stunts |
Bobby Talbert | Stunts |
Todd Schneider | Stunts |
Cale Schultz | Stunts |
Rex Reddick | Stunts |
David Rowden | Stunts |
Ladell Preston | Stunts |
Kyle Woods | Stunts |
Jim Palmer | Stunts |
Casey O'Neill | Stunts |
Derick Pritchard | Stunts |
Eddie Perez | Stunts |
Joe Ordaz | Stunts |
Niko Nedyalkov | Stunts |
Richard Nunez | Stunts |
Mike Mukatis | Stunts |
Kyle Mclean | Stunt Double |
Jeremy Marinas | Stunts |
Rob Mars | Stunts |
Mike Massa | Stunts |
Don Lee | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
Sli Lewis | Stunts |
Theo Kypri | Stunts |
Terrence Julien | Stunts |
G. Grant Jewett | Stunt Double |
Antal Kalik | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Adam Hart | Stunts |
Jason Gray | Stunts |
Chris Gann | Stunts |
Dustin Kydd | Stunts |
Mandy Kowalski | Stunt Double |
Paul Lacovara | Stunts |
Joey Freitas | Stunts |
Jared S. Eddo | Stunts |
Jeremy Fitzgerald | Stunts |
Danny Downey | Stunt Double |
Alyma Dorsey | Stunts |
Tim Connolly | Stunts |
Norm Compton | Stunts |
Stephen Conroy | Stunts |
Christopher M. Campos | Stunts |
James M. Churchman | Stunts |
Kevin Arnold | Stunts |
Jason Avina | Stunts |
Kenny Alexander | Stunts |
Nick Brandon | Stunts |
Hardy Awadjie | Stunts |
Joe Dryden | Stunts |
Zack Duhame | Utility Stunts |
Esteban Cueto | Stunts |
Thomas DuPont | Stunts |
Jonathan Erickson Eisley | Stunts |
Angel Manuel | Stunts |
Aaron A. Akins Jr. | Construction Coordinator |
Aaron A. Akins Jr. | Additional Photography |
Vasilios Tanis | Makeup Artist |