Naomi Watts als Rachel Keller | |
Simon Baker als Max Rourke | |
David Dorfman als Aidan Keller | |
Elizabeth Perkins als Dr. Emma Temple | |
Gary Cole als Martin Savide | |
Sissy Spacek als Evelyn | |
Ryan Merriman als Jake | |
Emily VanCamp als Emily | |
Kelly Overton als Betsy | |
James Lesure als Doctor | |
Daveigh Chase als Samara (archive footage) | |
Kelly Stables als Evil Samara | |
Cooper Thornton als Father of Emily | |
Marilyn McIntyre als Mother of Emily | |
Jesse Burch als Male Reporter | |
Michael Chieffo als Printing Staffer | |
Steven Petrarca als Young Detective | |
Michael Dempsey als Desk Sergeant | |
Kirk B.R. Woller als Detective | |
Jeffrey Hutchinson als Coroner Attendant | |
Chane't Johnson als Adoption Counselor | |
Mary Joy als Sister Elizabeth | |
Michelle Anne Johnson als Nurse | |
Teri Bibb als Head Nurse | |
Jill Farley als Second Nurse | |
Aleksa Palladino als Young Nurse | |
Victor McCay als Desk Man | |
Brendan Quinlan als Rental Car Owner | |
Phyllis Lyons als Mother of Jake | |
Mary Elizabeth Winstead als Young Evelyn | |
Amy Haffner als Young Sister Elizabeth | |
Ted Detwiler als Cop #1 | |
Stephen Holland als Cop #2 | |
Omer Stephens III als Game Attendant | |
Jonathan Coburn als Marble Man | |
Caitlin Mavromates als Baby Samara |
Hideo Nakata | Director |
Ehren Kruger | Screenplay |
Laurie MacDonald | Producer |
Walter F. Parkes | Producer |
Henning Lohner | Original Music Composer |
Martin Tillman | Original Music Composer |
Gabriel Beristain | Director of Photography |
Michael N. Knue | Editor |
Deborah Aquila | Casting |
Tricia Wood | Casting |
Wendy Chuck | Costume Design |
Lauri Gaffin | Set Decoration |
Jamie Kemp | Chef |
Ethan van der Ryn | Sound Designer |
Chris Bender | Co-Executive Producer |
Neal Edelstein | Co-Executive Producer |
Michele Imperato Stabile | Co-Producer |
Roy Lee | Executive Producer |
Mike Macari | Executive Producer |
Neil A. Machlis | Executive Producer |
J.C. Spink | Co-Executive Producer |
Michele Weisler | Executive Producer |
David MacMillan | Production Sound Mixer |
Kôji Suzuki | Novel |
James D. Bissell | Production Design |
Christa Munro | Art Direction |
Ara Soudjian | Art Department Assistant |
Susan Chooljian | Art Department Coordinator |
Karen Higgins | Construction Coordinator |
Bob Skemp | Greensman |
Anthony Carlino | Leadman |
Francesco Franco Ferrara | Painter |
Jamie Rama | Production Illustrator |
Cosmas A. Demetriou | Set Designer |
Paul C. Babin | Camera Operator |
Alan Cohen | First Assistant Camera |
Michael C. Price | Key Grip |
John S. Campbell | Grip |
Craig Fikse | Steadicam Operator |
Gemma La Mana | Still Photographer |
Nava R. Sadan | Costume Supervisor |
Dianne Darcy | Hairstylist |
E. Larry Day | Makeup Artist |
Debbie Zoller | Makeup Department Head |
Natasha Ladek | Wigmaker |
Lea Anderson | Craft Service |
Mark Rodahl | Digital Effects Supervisor |
Thomas Garris | Driver |
Julie Helton | Loader |
John 'J.P.' Pratt | Picture Car Coordinator |
Dustin Brown | Post Production Assistant |
Mark Graziano | Post Production Supervisor |
Randy L. Childs | Propmaker |
Tony Bonaventura | Property Master |
Mark Vargo | Second Unit Cinematographer |
Ann Penny | Set Medic |
Ken C. Wu | Set Production Assistant |
Brian Corpus | Software Engineer |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Peter Chesney | Special Effects Coordinator |
Bill McAdams Jr. | Stand In |
Keith Campbell | Stunt Coordinator |
James M. Churchman | Stunts |
Thad Beier | Technical Supervisor |
Robert K. Johnson | Transportation Captain |
Kenny Searle | Transportation Coordinator |
Michele Imperato Stabile | Unit Production Manager |
Alex L. Worman | Unit Publicist |
Richard Scarpone | Video Assist Operator |
Zeke Morales | Visual Effects Editor |
Doug Metzger | First Assistant Director |
Trudy Ramirez | Script Supervisor |
Lee Wimer | Color Timer |
Mel Friedman | First Assistant Editor |
Jeffrey A. Cook | Electrician |
Danny Eccleston | Gaffer |
Jason Bayever | Lighting Supervisor |
Curtis A. Andrews Jr. | Lighting Technician |
Glenn E. Moran | Rigging Gaffer |
Matthew J. Barden | Rigging Grip |
Jennifer L. Smith | Casting Associate |
Ned R. Shapiro | Location Manager |
Robert West | Production Coordinator |
Craig Cannold | Production Supervisor |
Deborah Ricketts | Researcher |
Harrison D. Marsh | Boom Operator |
Robert Morrisey | Assistant Sound Editor |
John T. Cucci | Foley |
Daniel Pinder | Music Editor |
Bruce Fowler | Orchestrator |
Donald Flick | Sound Effects Editor |
Jack Ford | Sound Engineer |
George Simpson | Supervising Sound Editor |
Whitney Kitchen | 3D Coordinator |
Keith Roberts | Animation Supervisor |
Dan Akers | Digital Compositors |
Fatima Mojaddidy | I/O Supervisor |
Heather Ignarro | Visual Effects Coordinator |
Cosmas Paul Bolger Jr. | Visual Effects Producer |
Serge Riou | Digital Producer |
Dylan Cole | Visual Effects Art Director |
Rick Newsome | Storyboard Designer |
Jiřina Eisenhamerová | Costumer |
Frederic Roth | Second Assistant Director |
Giselle Gurza | Second Second Assistant Director |
Michael Hansen | Assistant Property Master |
Trevor Goring | Storyboard Artist |
John Brian King | Title Designer |
Michael Axinn | ADR Editor |
Tami Treadwell | ADR Recordist |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Frank 'Pepe' Merel | Foley Mixer |
Travis Crenshaw | Foley Recordist |
William Aldridge | Special Effects Technician |
Nathan McGuinness | Senior Visual Effects Supervisor |
Kristopher Kasper | Visual Effects Editor |
Keli Murphy | Stunt Double |
Matthew A. Del Ruth | Assistant Camera |
Craig Doobie | Best Boy Grip |
Deborah Thomas | Data Wrangler |
Nico Bally | Dolly Grip |
Matthew C. Blea | Second Assistant Camera |
Steve Baker | CG Animator |
Zach Justman | Assistant Editor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
David Diamond | Assistant Location Manager |
Fiachra Trench | Conductor |
Becky Bentham | Music Coordinator |
Zachary Fannin | Art Department Production Assistant |
Chris Romberg | Assistant Accountant |
Glenn Corbett | Assistant Chief Lighting Technician |
Orlando R. Gonzales | Assistant Production Coordinator |
David Santiago | CG Artist |
Robert Ferrara | Chief Lighting Technician |
Dan Cayer | Digital Compositor |
Larry J. Aube | Key Rigging Grip |
Chris Paizis | Matchmove Supervisor |
Teresa Jaime Drapkin | Payroll Accountant |
Chandra Irving | Production Assistant |
Joel Román Mendías | Production Executive |
Afnahn Khan | Production Secretary |
Jesse Cook | Researcher |
Jennifer Koenig | Second Assistant Accountant |
Kurt Zelnak | Travel Coordinator |
Charles Gibson | Second Unit Director |
Michael Alexonis | Best Boy Grip |
Bob Newlan | Dialogue Editor |
Michael Anthony Jackson | Storyboard Artist |
Nicole Randall | Stunt Double |
Jeannine Bourdaghs | Set Costumer |
Brady J. Condit | Set Dresser |
Bonnie Morgan | Stunts |
Daniel W. Barringer | Stunts |
Casey Easlick | Stunt Double |
Paul Leonard | Stunts |
Brad Martin | Stunts |
John Moio | Stunts |
Ashton Moio | Stunt Double |
Jane Oshita | Stunts |