Billy Campbell als Cliff Secord | |
Jennifer Connelly als Jenny Blake | |
Alan Arkin als A. 'Peevy' Peabody | |
Timothy Dalton als Neville Sinclair | |
Paul Sorvino als Eddie Valentine | |
Terry O'Quinn als Howard Hughes | |
Ed Lauter als Fitch | |
Jon Polito als Bigelow | |
James Handy als Wooly | |
William Sanderson als Skeets | |
Margo Martindale als Millie | |
Clint Howard als Mark | |
John Lavachielli als Rusty | |
Eddie Jones als Malcolm | |
Max Grodénchik als Wilmer | |
Daniel O'Shea als Mike | |
Pat Crawford Brown als Mrs. Pye | |
Julian Barnes als Charlie | |
Charlie Stavola als Assistant Director | |
William Boyett als Government Liaison | |
William Frankfather als Government Liaison | |
Norbert Weisser als Zeppelin Pilot | |
Michael Francis Clarke als G-Man | |
Darryl Henriques als G-Man | |
Scanlon Gail als G-Man at Chaplin Field | |
Melora Hardin als South Seas Singer | |
Rick Overton als South Seas Patron | |
Dick Warlock als FBI Agent | |
David Pressman als Hospital Guard | |
Taylor Gilbert als Stewardess | |
Ele Keats als Girl at Newsstand | |
Chance Michael Corbitt als Newspaper Kid | |
Merritt Yohnka als Nazi Crewman | |
Craig Hosking als Airshow Pilot | |
Tiny Ron als Lothar / Good Old Boy | |
Michael Milhoan als Jeff | |
Joe D'Angerio als Stevie | |
Tommy J. Huff als Lenny | |
Doug McGrath als Reporter | |
Herman Poppe als Zeppelin Captain | |
Robert Miranda als Spanish Johnny | |
Don Pugsley als Goose | |
Nada Despotovich als Irma | |
America Martin als Patsy | |
Paul DeSouza als Pauly | |
Sam Vincent als Filmstage Director | |
Lisa Pedersen als Noblewoman | |
Peter Bromilow als Nobleman | |
Tom Kindle als Clapperboy | |
Heinrich James als Nazi Agent | |
Bob Leeman als W.C. Fields | |
Gene Daily als Clark Gable | |
Thomas Lee Tully als Reporter | |
Mike Finneran als Reporter | |
Dave Adams als Reporter | |
Arlee Reed als Cameraman | |
Kim Sebastian als Nurse | |
Lila Finn als Clothesline Lady | |
Perry Cook als Good Old Boy | |
Danielle Bedau als Girl at Newsstand | |
Bob Sandman als South Seas Bandleader | |
Lori Lynn Ross als South Seas Mermaid | |
Kathleen Michaels als South Seas Camera Girl | |
Peter Frankland als Nazi Commando | |
Kristopher Logan als Nazi Commando | |
Paul Forsyth als Nazi Commando | |
Steve Hinton Sr. als Airshow Pilot | |
Jim Franklin als Airshow Pilot | |
Richard T. Brickert als Airshow Pilot | |
Chuck Wentworth als Airshow Pilot | |
Bill Turner als Airshow Pilot | |
Chuck Riley als Narrator (voice) |
Lloyd Levin | Producer |
Charles Gordon | Producer |
James Horner | Original Music Composer |
Larry J. Franco | Executive Producer |
Danny Bilson | Screenplay |
Paul De Meo | Screenplay |
Joe Johnston | Director |
Lawrence Gordon | Producer |
Hiro Narita | Director of Photography |
Arthur Schmidt | Editor |
Nancy Foy | Casting |
Paul De Meo | Story |
Dave Stevens | Graphic Novel |
William Dear | Story |
Danny Bilson | Story |
Ken Ralston | Visual Effects Supervisor |
Wes Takahashi | Animation Supervisor |
Jon G. Belyeu | Special Effects Supervisor |
Rick Baker | Makeup Artist |
James D. Bissell | Production Design |
Christopher Burian-Mohr | Art Direction |
Linda DeScenna | Set Decoration |
Marilyn Vance | Costume Design |
Susan A. Cabral | Makeup Artist |
Michael Mills | Makeup Artist |
Greg Nelson | Makeup Artist |
Brad Wilder | Makeup Supervisor |
Karen Blynder | Makeup Artist |
John Berger | Set Designer |
Sara Gardner-Gail | Set Dresser |
Edward T. McAvoy | Assistant Art Director |
Paul Sonski | Set Designer |
Carl J. Stensel | Set Designer |
Leslie Warren | Set Dresser |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
James Beshears | Sound Effects Editor |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Louis L. Edemann | Sound Editor |
Doug Jackson | Sound Editor |
Fred Judkins | Sound Editor |
Gary Krivacek | Sound Editor |
Donald J. Malouf | Supervising Sound Editor |
Gary Mundheim | Sound Editor |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Editor |
Randy Smith | Sound Recordist |
Bernard Weiser | Sound Editor |
Patricia Blau | Visual Effects Producer |
Anne Calanchini | Visual Effects Coordinator |
Penny Runge | Visual Effects Coordinator |
Mark Dindal | Animation Director |
Winnie D. Brown | Costume Supervisor |
Daniel J. Lester | Costume Supervisor |
Jon H. Epstein | Stunts |
Mark De Alessandro | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |
Marian Green | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Miranda Garrison | Choreographer |