Tom Cruise als Lestat | |
Brad Pitt als Louis | |
Antonio Banderas als Armand | |
Christian Slater als Malloy | |
Stephen Rea als Santiago | |
Kirsten Dunst als Claudia | |
Domiziana Giordano als Madeleine | |
Thandiwe Newton als Yvette | |
Indra Ové als New Orleans Whore | |
Laure Marsac als Mortal Woman on Stage | |
Virginia McCollam als Whore on Waterfront | |
John McConnell als Gambler | |
Mike Seelig als Pimp | |
Bellina Logan als Tavern Girl | |
Lyla Hay Owen als Widow St. Clair | |
Lee E. Scharfstein als Widow's Lover | |
Helen McCrory als 2nd Whore | |
Monte Montague als Plague Victim Bearer | |
Nathalie Bloch als Maid | |
Jeanette Kontomitras als Woman in Square | |
Roger Lloyd Pack als Piano Teacher | |
George Kelly als Dollmaker | |
Nicole DuBois Favre als Creole Woman | |
Micha Bergese als Paris Vampire | |
Rory Edwards als Paris Vampire | |
Marcel Iureș als Paris Vampire | |
Susan Lynch als Paris Vampire | |
Louise Kim Salter als Paris Vampire | |
Matthew Sim als Paris Vampire | |
François Testory als Paris Vampire | |
Andrew Tiernan als Paris Vampire | |
Simon Tyrrell als Paris Vampire | |
George Antoni als Paris Vampire | |
Sara Stockbridge als Estelle | |
Katia Caballero als Woman in Audience | |
Louis Lewis-Smith als Mortal Boy |
Stephen Woolley | Producer |
Dante Ferretti | Production Design |
Elliot Goldenthal | Original Music Composer |
Joke van Wijk | Editor |
Susie Figgis | Casting |
Anne Rice | Screenplay |
Philippe Rousselot | Director of Photography |
Francesca Lo Schiavo | Set Decoration |
Sandy Powell | Costume Design |
Neil Jordan | Director |
Mick Audsley | Editor |
Sandrine Ageorges | Unit Production Manager |
David Geffen | Producer |
Juliet Taylor | Casting |
Ansel M. Stroud Jr. | Thanks |
Redmond Morris | Co-Producer |
Matthias Gohl | Music Score Producer |
Stephen McLaughlin | Scoring Mixer |
Anne Rice | Novel |
River Phoenix | In Memory Of |
Gary Archer | Prosthetics |
Stan Winston | Makeup Effects Designer |
Patrick Clayton | First Assistant Director |
Philip Kohler | Unit Production Manager |
Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Jean-Pierre Avice | Unit Production Manager |
Chris Brigham | Unit Production Manager |
John Engel | Unit Production Manager |
Joe Burns | Second Assistant Director |
Robert Legato | Visual Effects Supervisor |
Robert Legato | Second Unit Director |
Greg Powell | Stunt Coordinator |
Nick Gillard | Stunts |
Mark Dalton | Stunts |
Laura Dash | Stunts |
Sy Holland | Stunts |
Mark Southworth | Stunts |
Paul Jennings | Stunts |
Mark Lisbon | Stunts |
Andreas Petrides | Stunts |
Gary Powell | Stunts |
Lee Sheward | Stunts |
Anastas N. Michos | Camera Operator |
Clive Winter | Sound Mixer |
Malcolm Middleton | Supervising Art Director |
Diana Dill | Script Supervisor |
Michèle Burke | Makeup Supervisor |
Michèle Burke | Makeup Artist |
Yves De Bono | Special Effects Supervisor |
Mark Clayton | Third Assistant Director |
Ros Shingleton | Assistant Set Decoration |
Ken Court | Assistant Art Director |
Stephen Scott | Assistant Art Director |
Eddy Joseph | Supervising Sound Editor |
Peter Joly | Sound Editor |
Nigel Mills | Sound Editor |
Michael Connell | Music Editor |
Peter Holt | Foley Editor |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Robin O'Donoghue | Sound Re-Recording Mixer |
Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Carol Schwartz | Key Makeup Artist |
Carol Schwartz | Makeup Artist |
Nick Dudman | Makeup Artist |
Nick Dudman | Key Makeup Artist |
Sarah Monzani | Key Makeup Artist |
Sarah Monzani | Makeup Artist |
Morag Ross | Makeup Artist |
Morag Ross | Key Makeup Artist |
Jan Archibald | Hair Department Head |
Michael White | Key Hair Stylist |
Eithné Fennel | Key Hair Stylist |
Frank Gardiner | Assistant Costume Designer |
John Scott | Costume Supervisor |
Kevin De La Noy | Second Unit First Assistant Director |
David Carrigan | Additional Second Assistant Director |
Micha Bergese | Choreographer |
Chris Corbould | Special Effects Supervisor |
Trevor Neighbour | Special Effects Supervisor |
Susan E. Fiore | Second Second Assistant Director |
Paul Bernard | Additional Second Assistant Director |
James Devis | Second Unit Director |
Alan Tomkins | Art Direction |
Kevin Constant | Assistant Art Director |
Robert Perdziola | Assistant Art Director |
Stella Vaccaro | Set Designer |
Monroe Kelly | Set Designer |
Deirdre N. Williams | Costume Supervisor |
Tammy Kusian | Hairstylist |
James E. Tocci | Art Direction |
David B. Nowell | Camera Operator |
Jean-Philippe Blime | Assistant Director |
Dominique Delany | Second Assistant Director |
Jean-Michel Hugon | Art Direction |
Jean-Michel Ducourty | Assistant Art Director |
Peter Takeuchi | Visual Effects Producer |
John Rosengrant | Makeup Designer |
Shane Mahan | Makeup Designer |
George Fenton | Music Supervisor |