Gerard Butler als James | |
Peter Mullan als Thomas | |
Connor Swindells als Donald | |
Søren Malling als Locke | |
Ólafur Darri Ólafsson als Boor | |
Gary Lewis als Kenny | |
Emma King als Mary | |
Ken Drury als Duncan | |
Gary Kane als Gherd | |
Roderick Gilkison als Galley Hand |
Kristoffer Nyholm | Director |
Morten Højbjerg | Editor |
Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Jason Seagraves | Producer |
Jørgen Johansson | Director of Photography |
Matt Fraser | Art Direction |
Ade Shannon | Producer |
Jacqueline Abrahams | Production Design |
Sean Marley | Producer |
Andy Evans | Producer |
Alan Siegel | Producer |
Joe Bone | Screenplay |
Gerard Butler | Producer |
Celyn Jones | Screenplay |
Dillon Bennett | Sound Editor |
Maurice Fadida | Producer |
Celyn Jones | Executive Producer |
D. G. Guyer | Executive Producer |
Danielle Robinson | Executive Producer |
Ross McKenzie | Production Executive |
Brian Oliver | Executive Producer |
Alex Ashworth | Co-Producer |
Tim Dennison | Line Producer |
James Lejsek | Executive Producer |
Compton Ross | Executive Producer |
Matthew Antoun | Executive Producer |
Mickey Gooch Jr. | Executive Producer |
Lily Beckett | Makeup Supervisor |
Reg Poerscout-Edgerton | Co-Producer |
Mark Strome | Executive Producer |
Pam Downe | Costume Design |
Phil Hunt | Executive Producer |
Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
Daniel Kaslow | Associate Producer |
Beverly Winston | Script Supervisor |
Alan Maxwell | Camera Operator |
Graeme Hunter | Still Photographer |
Will Clements | Digital Imaging Technician |
Niels Dose | Gaffer |
Ros Marshall | Costume Supervisor |
Lillie Jeffrey | Casting Associate |
Jamie McCallum | Construction Coordinator |
Lenka Dobranska | Assistant Art Director |
Benedict Minghella | Casting Assistant |
Jemma Harwood | Makeup Designer |
Jemma Harwood | Hair Designer |
Ben Burt | First Assistant Director |
Simon Farmer | Production Sound Mixer |
Mike Panikkou | Location Manager |
Emma Biggins | Production Manager |
Daniel Watkins | Production Coordinator |
Jamie Hamer | Second Assistant Director |
Abi Ross | Third Assistant Director |
Jennine Baker | Production Accountant |
Donna Fitzsymons | Assistant Accountant |
Carol Ann Crawford | Dialect Coach |
Andrew Mits M'Itwamwari | First Assistant Camera |
Erin Currie | Second Assistant Camera |
Andrew McKelvie | Second Assistant Camera |
Adam Clayton Williams | Boom Operator |
Craig Conybeare | Boom Operator |
Grant McLean | Best Boy Electric |
Richard Brough | Unit Manager |
Lyndsay Tannahill | Location Assistant |
Laurel Wear | Set Decoration |
Emma Barnes | Art Department Assistant |
Lynda Armstrong | Makeup & Hair |
Jess Heath | Makeup Artist |
Molly Sheridan | Makeup Artist |
Kathryn Morgan | Makeup Artist |
John Booth | Property Master |
Derek Fraser | Construction Manager |
Mike Kelt | Special Effects Supervisor |
Simon Bang | Storyboard Artist |
Marc Cass | Stunt Coordinator |
David Garrick | Stunt Double |
Bogdan Kumšackij | Stunt Double |
Brian Nickels | Stunt Double |
Donovan Louie | Stunt Double |
Carl Walters | Post Production Supervisor |
Grant Thistle | Assistant Editor |
Asa Shoul | Digital Intermediate Colorist |
Andrew Daniel | Digital Intermediate Colorist |
Chiara Finello | Visual Effects Coordinator |
Dillon Bennett | Supervising Sound Editor |
Gavin Rose | ADR Editor |
Gavin Rose | Dialogue Editor |
Dan Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Matt Waites | Sound Effects |
Grace Averbuch | Foley Editor |
Hanse Warns | Foley Mixer |
Carsten Richter | Foley Artist |
Bobby Garza | ADR Mixer |
Adrian Furdui | ADR Mixer |
Nicholas Cathcart-Jones | ADR Mixer |
Micheal MacKinnon | ADR Mixer |
Ken Galvin | ADR Mixer |
Símun Lindholm Mohr | ADR Mixer |
David J. Krystal | Orchestrator |
Sarah Weatherburn | Wig Designer |