Anya Taylor-Joy als Thomasin | |
Ralph Ineson als William | |
Kate Dickie als Katherine | |
Harvey Scrimshaw als Caleb | |
Ellie Grainger als Mercy | |
Lucas Dawson als Jonas | |
Julian Richings als Governor | |
Bathsheba Garnett als The Witch | |
Sarah Stephens als The Witch, Young | |
Daniel Malik als Black Phillip (voice) | |
Axtun Henry Dube als Samuel | |
Athan Conrad Dube als Samuel | |
Vivien Moore als Lead Coven Witch | |
Karen Kaeja als Coven Witch | |
Brandy Leary als Coven Witch | |
R. Hope Terry als Coven Witch | |
Carrie Eklund als Coven Witch | |
Madlen Sopadzhiyan als Coven Witch | |
Paul Kenworthy als Militia Man 1 | |
Mark Millmna als Militia Man 2 | |
Andy Volpe als Militia Man 3 | |
Phillip Wynne als Wampanoag Man | |
Annawon Weeden als Wampanoag Man | |
Michael O'Hare als Pipe Smoker | |
Chris Messier als Shepherd | |
Ron Young als Old Slater | |
Nora Messier als Shepherdess | |
Bill Rudder als Settler | |
Grace Duffy als Settler | |
Sophie Bermudez als Settler | |
Corrine Manning als Settler | |
Heather Huntington Stewart als Chamber Pot Woman | |
Jeff Smith als Nobelman (uncredited) |
Robert Eggers | Director |
Robert Eggers | Writer |
Jarin Blaschke | Director of Photography |
Mark Korven | Original Music Composer |
Louise Ford | Editor |
Craig Lathrop | Production Design |
Daniel Bekerman | Producer |
Lars Knudsen | Producer |
Jodi Redmond | Producer |
Rodrigo Teixeira | Producer |
John Buchan | Casting |
Kharmel Cochrane | Casting |
Jason Knight | Casting |
Andrea Kristof | Art Direction |
Mary Kirkland | Set Decoration |
Linda Muir | Costume Design |
Dave Isern | Steadicam Operator |
Chad S. Roberts | Gaffer |
Rafy | Still Photographer |
Luc Benning | Special Effects Supervisor |
Sarah Wormsbecher | Visual Effects Producer |
Geoff D.E. Scott | Visual Effects Supervisor |
Max MacDonald | Special Effects Coordinator |
Adam Stein | Sound Designer |
Christopher Guglick | Sound Re-Recording Mixer |
Jason Perreira | Sound Re-Recording Mixer |
Orest Sushko | Sound Re-Recording Mixer |
Traci Loader | Makeup Department Head |
Sophie Mas | Executive Producer |
Jay Van Hoy | Producer |
Lourenço Sant'Anna | Executive Producer |
Michael Sackler | Executive Producer |
Julia Godzinskaya | Executive Producer |
Chris Columbus | Executive Producer |
Eleanor Columbus | Executive Producer |
Alex Sagalchik | Executive Producer |
Alexandra Johnes | Executive Producer |
Jonathan Bronfman | Executive Producer |
Thomas Benski | Executive Producer |
Lucas Ochoa | Executive Producer |
Joel Burch | Co-Producer |
Rosalie Chilelli | Co-Producer |
Lauren Haber | Co-Producer |
Mark Gingras | Co-Executive Producer |
Ethan Lazar | Co-Executive Producer |
Lon Molnar | Co-Executive Producer |
Scott Thom | Construction Coordinator |
Kate Grant | Property Master |
Andrew Redekop | Set Designer |
Wayne Griffin | Dialogue Editor |
Marilee Yorston | Foley |
Daniel Bros | 3D Artist |
Anthony De Chellis | 3D Artist |
Adam Hulbert | 3D Artist |
Damian Isherwood | 3D Artist |
Jacquelyn Racine | Visual Effects Coordinator |
Emily Switzer | Visual Effects Coordinator |
Nathaniel Larouche | CG Supervisor |
Brian Gedge | Steadicam Operator |
Greg Murray | Dolly Grip |
Tyler Emms | Key Grip |
Sherry Dayton | ADR Voice Casting |
Denise Fujiwara | Choreographer |
Jim Lovisek | Animal Wrangler |
Lori Roussell | Script Supervisor |
Regan Noble | Wig Designer |
Traci Loader | Key Makeup Artist |
Brian Campbell | Line Producer |
Brian Campbell | Unit Production Manager |
Daniel McGraw | Makeup Artist |
Ashley Nay | Assistant Hairstylist |
Lydia Pensa | Key Hairdresser |
Rosalie Chilelli | Assistant Production Manager |
Philip Stilman | Post Production Supervisor |
Jennifer Haufler | Assistant Director |
Beau Ferris | First Assistant Director |
Jeff Brownell | Second Assistant Director |
Grant Boyle | Third Assistant Director |
Eric Bryson | Stunt Coordinator |
Steve Gagne | Stunt Double |
Stephannie Hawkins | Stunt Double |
Vivien Moore | Stunt Double |
Robert Racki | Stunt Coordinator |
Kyle Borgogelli | Grip |
Mark Chapman | Grip |
Michael Swaigen | Grip |
Brandon Wei | Driver |
Jim Snell | Transportation Captain |
Frank Riso | Driver |
Sean Julian | Driver |
Jason Julian | Driver |
Carolyn Higo | Driver |
Darren Carruthers | Driver |
Andy Boyd | Driver |
Scott Clarke | Transportation Coordinator |
Phil C Cheney | Production Assistant |
Jackie Bowness | Production Accountant |
Diane Cox | Catering |
Francine Fayette | Production Assistant |
Madeleine F. Feldman | Production Assistant |
April Forward | Production Assistant |
April Forward | Set Medic |
Jody Gambino | Production Assistant |
Dan Kenkel | Production Assistant |
Sylvie LeClair | Production Assistant |
Sandra Lumlock | Production Accountant |
Keitha M. Redmond | Production Coordinator |
Jenny Smith | Production Assistant |
Debbie Shank | Chef |
Evan Watson | Production Assistant |
Douglas Brisebois | Location Production Assistant |
Morton Dorrell | Location Manager |
Evan Gregg | Location Scout |
Elmer Jones | Location Manager |
Alain Rochefort | Location Scout |
Jennifer Barbeau | Extras Casting |
Ehrling White | Painter |
Hector Vargas | Painter |
Marcelo Torres | Painter |
Michael Waram | Carpenter |
Glenn Short | Carpenter |
Marc Bouchard | Carpenter |
Katherine Eckler | Stand In |
Luca Hanes | Stand In |
Traci Loader | Stand In |
Saint Michael | Stand In |
François Dagenais | Prosthetics |
Sam Eggers | Production Assistant |
Carrie Eklund | Stunts |