Tim Heidecker als Tim Heidecker | |
Eric Wareheim als Eric Wareheim | |
John C. Reilly als Taquito | |
Zach Galifianakis als Jim Joe Kelly | |
Will Ferrell als Damien Weebs | |
Robert Loggia als Tommy Schlaaang | |
Ray Wise als Dr. Doone Struts | |
Jeff Goldblum als Chef Goldblum | |
Bob Odenkirk als Schlaaang Announcer | |
William Atherton als Earle Swinter | |
Noah Spencer als Jeffery | |
Jon Baggio als Jason | |
Gabriel Bartalos als Wolf Puppeteer | |
Nancy Stelle als Woman on Paris Street | |
Ronnie Rodriguez als Diamond Jim / Johnny Depp | |
Marilyn Porayko als Women Being Ticketed | |
Andy Spencer als Studio Executive 2 | |
Michael Gross als Narrator | |
Will Forte als Allan Bishopman | |
James Quall als Self | |
David Liebe Hart als Self | |
Dita de Leon als Cocaine Girl (uncredited) | |
Bill A. Jones als Serious Announcer | |
Frank Slaten als Super Seat Customer | |
Bob Ross als Self | |
Jean-Michel Richaud als Paris Policeman | |
Kristopher Logan als Studio Executive 1 | |
Christopher Guckenberger als Studio Executive 3 | |
John Downey III als Cornell | |
Mary Bly als Mrs. Heidecker | |
Lillian Adams als Mrs. Wareheim | |
Jay Mawhinney als Bartender | |
Loki als Tattoo Artist | |
Harry Elmayan als Delivery Man | |
Tennessee Luke als Self | |
Robert Axelrod als Self | |
Ted Neubauer als Man on Street | |
Dena Roe als Woman on Street | |
Twink Caplan als Katie | |
Kimberly Ables Jindra als Woman Giving Birth | |
Kirk Diedrich als Roy | |
Doug Foster als Customer | |
Matt O'Toole als Reggie | |
Rae Sunshine Lee als Shrim God 1 | |
Palmer Scott als Shrim God 2 | |
Mobin Khan als El Hat Propietor | |
Cole Carl Mangham als Shrim Kid #1 | |
Zachariah James-Jadon Evans als Shrim Kid #2 | |
Frunzik Ayvazyan Jr. als Shrim Kid #3 | |
Joshua Briscoe als Shrim Kid #4 | |
Todd Wagner als Hobo | |
Howie Slater als Steven Spielberg |
Eric Wareheim | Director |
Tim Heidecker | Screenplay |
Jonathan Krisel | Additional Writing |
Doug Lussenhop | Additional Writing |
Jon Mugar | Additional Writing |
Eric Wareheim | Screenplay |
Melanie Mandl | Art Direction |
Eric Wareheim | Producer |
Todd Wagner | Producer |
Tim Heidecker | Director |
Doug Lussenhop | Editor |
Daniel Haworth | Editor |
Mark Cuban | Executive Producer |
Tim Heidecker | Songs |
Tim Heidecker | Producer |
Davin Wood | Music |
James Levine | Casting Director |
Susan Deming | Casting Director |
Clark Reinking | Casting Director |
Rosie Sanders | Production Design |
Sean Michael Smith | Art Direction |
Sarah Staskauskas | Set Decoration |
Dean Styers | Set Decoration |
Diana Contreras | Costume Design |
Gabriel Bartalos | Makeup Effects |
Mae Hess | Hairstylist |
Heather O'Boyle | Hairstylist |
Nancie Rooney | Hair Department Head |
Jennifer Zide | Key Makeup Artist |
Caroline Bader | Production Supervisor |
Charles V. Bender | Post-Production Manager |
Wendy Kutzner | Production Manager |
Nicolas Harvard | First Assistant Director |
Julie McCoy | Second Second Assistant Director |
Rico Savage | Second Assistant Director |
Dan Dorfer | Painter |
Craig Handschu | Leadman |
Colin Morris | Art Department Assistant |
Drew T. Pierce | Storyboard Artist |
Derek G. Riley | Property Master |
Marissa Stone | Art Department Assistant |
Ray Vanatta | Leadman |
Jesse D. Vogel | Set Painter |
Ryan Watson | Art Department Assistant |
Diane Zurn | Set Dresser |
Steve Arcabascio | Utility Sound |
Steven Avila | Supervising Sound Effects Editor |
Tara Blume | Foley Artist |
Trip Brock | Supervising Sound Editor |
Shaun Cunningham | Foley Mixer |
Lorita de la Cerna | Foley Artist |
Rob Embrey | Sound Post Production Coordinator |
Peter D. Lago | Sound Effects Editor |
Greg Mauer | Foley Mixer |
Fernando Muga | Boom Operator |
Owen Peterson | Sound Recordist |
Alexander Pugh | Sound Effects Editor |
Mark A. Rozett | Sound Re-Recording Mixer |
Ian Shedd | Assistant Sound Editor |
Steven Utt | Sound Recordist |
Kelly Vandever | Sound Re-Recording Mixer |
Russell White | Sound Mixer |
Ben Whitver | ADR Mixer |
Ben Whitver | Dialogue Editor |
Wayne Beauchamp | Special Effects Coordinator |
Robert Dahlin | Visual Effects Supervisor |
Graham Herbster | Matchmove Supervisor |
Eric Notarnicola | Visual Effects |
Thomas DeWier | Stunt Coordinator |
Brett A. Jones | Stunt Double |
Stephen W. Schriver | Stunt Double |
Eli Berg | Second Assistant Camera |
Jason Porter | Title Designer |
Lyal Holmberg | Location Manager |
Davin Wood | Music Supervisor |
Michael Giambra | Thanks |
Daniel Gray Longino | Thanks |
Matthew Gowan | Art Department Production Assistant |
Rachel Morrison | Director of Photography |
Rachel Morrison | Camera Operator |
Jackie Johnson | Dialogue Editor |