Tom Cruise als Lt. Pete 'Maverick' Mitchell | |
Kelly McGillis als Charlotte 'Charlie' Blackwood | |
Val Kilmer als Lt. Tom 'Iceman' Kazansky | |
Anthony Edwards als LTJG Nick 'Goose' Bradshaw | |
Tom Skerritt als Cmdr. Mike 'Viper' Metcalf | |
Michael Ironside als Lt. Cmdr. Rick 'Jester' Heatherly | |
John Stockwell als Lt. Bill 'Cougar' Cortell | |
Barry Tubb als LTJG Leonard 'Wolfman' Wolfe | |
Rick Rossovich als LTJG Ron 'Slider' Kerner | |
Tim Robbins als LTJG Sam 'Merlin' Wells | |
Clarence Gilyard Jr. als LTJG Marcus 'Sundown' Williams | |
Whip Hubley als Lt. Rick 'Hollywood' Neven | |
James Tolkan als Cmdr. Tom 'Stinger' Jardian | |
Meg Ryan als Carole Bradshaw | |
Adrian Pasdar als Lt. Charles 'Chipper' Piper | |
Randall Brady als Lt. Davis | |
Duke Stroud als Air Boss Johnson | |
Brian Sheehan als Sprawl | |
Ron Clark als Inquiry Commander | |
Frank Pesce als Bartender | |
Pete Pettigrew als Perry Siedenthal | |
Troy Hunter als Radio Operator | |
Linda Rae Jurgens als Mrs. Metcalf | |
T.J. Cassidy als Admiral T.J. Cassidy |
John DeCuir Jr. | Production Design |
Harold Faltermeyer | Original Music Composer |
Billy Weber | Editor |
Chris Lebenzon | Editor |
Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
Robert R. Benton | Set Decoration |
Don Simpson | Producer |
Jerry Bruckheimer | Producer |
Ehud Yonay | Original Story |
Bobbie Read | Costume Supervisor |
Margery Simkin | Casting |
James W. Tyson | Costume Supervisor |
R.A. Rondell | Stunt Coordinator |
Craig Edgar | Set Designer |
Donald O. Mitchell | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
June Samson | Script Supervisor |
Jonathan O'Connell | Standby Painter |
Cecelia Hall | Supervising Sound Editor |
Stacey S. McIntosh | Construction Coordinator |
George Watters II | Supervising Sound Editor |
Allen Hall | Special Effects Coordinator |
John J. Connor | Camera Operator |
Bob Badami | Music Editor |
Richard A. Villalobos | Leadman |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Bruce Pearson | Color Timer |
Nick Alavardo | Aerial Camera |
Lisa Clarkson | Casting Associate |
David B. Nowell | Aerial Camera |
William E. Kelley Jr. | Aerial Camera |
Gary Tolbert | Aerial Camera |
Don Thompson | Aerial Camera |
George Howe | Aerial Camera |
Michael W. Blymyer | Lighting Technician |
Rick Sharp | Makeup Artist |
Dan Koblash | Aerial Camera |
Larry Blanford | Aerial Camera |
Jack Cooperman | Aerial Camera |
KG Ramsey | Hairstylist |
Jack Cooperman | Underwater Camera |
Ward Russell | Chief Lighting Technician |
Scott H. Eddo | Makeup Artist |
Mark Wade | Property Master |
Randy Peters | Stunts |
Steve Holladay | Stunts |
Gary Epper | Stunts |
Donna Keegan | Stunts |
Bill Badalato | Unit Production Manager |
Dan Kolsrud | First Assistant Director |
Sharon Mann | Second Assistant Director |
Patrick Cosgrove | Second Assistant Director |
Pete Pettigrew | Technical Advisor |
Tony Scott | Director |
Jim Cash | Writer |
Jack Epps Jr. | Writer |
Warren Skaaren | Associate Producer |
Bill Badalato | Executive Producer |
R.A. Rondell | Stunts |
Lloyd Abel | Thanks |
Scott Altman | Thanks |
Dennis Broska | Thanks |
Rick Moe | Thanks |
Chuck Lewis | Thanks |
Ben Schneider | Thanks |
Tracy Skeels | Thanks |
JG Kenneth Smith | Thanks |
Gary Gutierrez | Special Effects Supervisor |
Michael Galpin | Other |
Art Scholl | In Memory Of |
Ken Nishino | First Assistant Camera |
Gregory J. Schmidt | First Assistant Camera |
D. Michael Wheeler | Second Assistant Camera |
William Coss | Second Assistant Camera |
William B. Kaplan | Sound Mixer |
Earl Sampson | Boom Operator |
David Kelson | Cableman |
Wingate Jones, Jr. | Costumer |
John Napolitano | Costumer |
Patti Carr | Executive Producer's Assistant |
Virginia Cook-McGowan | Sound Editor |
Teri E. Dorman | Sound Editor |
Julia Evershade | Sound Editor |
Frank Howard | Sound Editor |
Marshall Winn | Sound Editor |
David E. Stone | Sound Editor |
Edward M. Steidele | Foley Artist |
Sarah Monat | Foley Artist |
Pamela Bentkowski | Foley Editor |
Joseph A. Ippolito | Foley Editor |
Andrew Patterson | Supervising ADR Editor |
Juno J. Ellis | ADR Editor |
John P. Fasal | Special Sound Effects |
Claudia Finkle | Assistant Editor |
Mark Elson | Assistant Editor |
Mike Moskowitz | Other |
Daniel F. Finnerty | Assistant Sound Editor |
Martin Nicholson | Assistant Sound Editor |
Stephen Stalheim | Assistant Sound Editor |
James Cavarretta | Sound Recordist |
Mike Haney | Sound Recordist |
Robert Nichols II | Sound Recordist |
Robert Winder | Sound Engineer |
Thomas Prophet Jr. | First Company Grip |
Jim Duggan | Second Company Grip |
Robert Duggan | Dolly Grip |
Dan Delgado | Assistant Chief Lighting Technician |
Jeff Stanman | Lighting Technician |
Peter Cairo | Special Effects |
Steven C. Foster | Special Effects |
Robert G. Willard | Special Effects |
Scott Metcalfe | Producer's Assistant |
Matthew Snyder | Producer's Assistant |
Bill Badalato | Producer's Assistant |
Barbara Weintraub | Producer's Assistant |
David J. Robertson | Producer's Assistant |
Catalaine Knell | Other |
Julianna Arenson | Production Accountant |
Ron Stack | Assistant Accountant |
Randy Peters | Transportation Coordinator |
Dan Marrow | Transportation Captain |
Al Orazi | Transportation Captain |
Marsha Robertson | Unit Publicist |
Jeff Greenberg | Casting Assistant |
Michael Dilbeck | Music Consultant |
Rob Berman | Music Consultant |
Dan Curry | Title Designer |
John F. Lehman, Jr. | Thanks |
T.J. Cassidy | Thanks |
J.A. Garrow | Thanks |
James L. Holloway III | Thanks |
John Henry Semcken | Thanks |
Richard T. Stevens | Other |
Thomas R. Harmon | Other |
Robert Willard | Other |
Dave Baranek | Other |
Michael Blue | Other |
Peter Caulk | Other |
John Cushing | Other |
Ricky Hammonds | Other |
Terrence McGuire | Other |
James Ray | Other |
Ray Seckinger | Other |
Dennis Dilucente | Other |
Gregory Dishart | Other |
Thomas Sobieck | Other |
William Spence | Other |
Michael Straight | Other |
James Winnefeld | Other |
Robert Willard | Aerial Coordinator |
Lloyd Abel | Aerial Coordinator |
David Knoll | Other |
C.J. Heatley | Aerial Camera |
Rick Fichter | Director of Photography |
Whitney Green | Production Manager |
Christine Whitney | Production Coordinator |
Peter Stolz | Pyrotechnician |
Ted Moehnke | Pyrotechnician |
Peter Thomas | Key Grip |
Jan M. Heyneker | Grip |
James Campana | Assistant Grip |
John Gazdik | Assistant Camera |
William Groshelle | Animation Supervisor |
Samuel Comstock | Animation |
Wes Takahashi | Animation |
Stuart Cudlitz | Animation |
Richard Childs | Assistant Editor |
Stacey A. Foiles | Assistant Editor |
Sally Syberg | Production Secretary |
Sally Syberg | Production Coordinator |
Diana J. Austin | Production Accountant |
Gayle Peabody | Assistant Accountant |
Barbara Gerard | Special Effects Assistant |
Clay Lacy | Other |
Tom Whitlock | Music |
Kenny Loggins | Songs |
Joseph F. Valentine | Steadicam Operator |